10 г. решетки за българите, спипани с кокаин за 100 млн. евро на "Верила"

Ирландският съд е милостив към наркотрафикантите Никола Пенчев и Камен Петков
Дрогата за 100 милиона евро е опакована в жилетки с предаватели, за да бъде следена след изхвърлянето й през борда
10 години решетки получиха българите Никола Пенчев и Камен Петков, спипани да превозват на борда на кораба "Верила" кокаин за над 100 млн. евро, принадлежащ на бразилски картел, в края на 2023 г. в Ирландия. Това реши съдия Колин Дейли от Окръжния наказателен съд в Лимерик, Ирландия.
И двамата наркотрафиканти признават вината си, делата срещу тях са водени отделно едно от друго, но присъдите им идват само с няколко месеца разлика. Оказва се, че Петков е осъден на 24 декември миналата година, но присъдата му е влязла в сила със задна дата. Тоест от момента, в който е влязъл за пръв път в ареста, а именно от 24 декември 2023 г. Присъдата на Пенчев е отпреди дни, но тя също е със задна дата от 24 декември 2023 година.
Тъй като и двамата признават вината си и сътрудничат на ирландските власти, за което бяха похвалени от съдия Дейли и от детектив Адриан Кахил, Темида се смили над тях и им даде само по 10 години. Такава присъда е доста ниска за законите в Ирландия, които са изключително строги, когато се касае за високорискови наркотични вещества. Там минималната присъда за трафик на наркотици е 13 години.
"Ранното признаване на вината и сътрудничеството на подсъдимия Пенчев с разследването позволи на съда да продължи делото с по-голяма бързина и ефективност. Осъждам го на 13 г., но намалявам присъдата му с 3 години" отбелязва съдията в мотивите си.
"Обвиняемият Петков е бил в контрол на такова голямо количество наркотици, че е невъзможно да не се заключи, че хиляди животи биха били засегнати от такъв обем наркотици. Това, че съдейства и признава всичко, е много добре за процеса и затова намалявам присъдата на Петков на 10 години." Това заявява съдия Дейли при произнасянето на присъдата на Петков през декември 2024 г.
Тук е важно да се отбележи, че ролите на двамата в трафика на кокаина от Сантос, Бразилия, до Хамилтън, Канада, и впоследствие до град Фойнс в графство Лимерик, Ирландия, са напълно различни. Това бе и причината делата срещу тях да не бъдат обединени.
Разследването, водено от детектив Адриан Кахил от звеното за борба с наркотиците в Лимерик, доказва, че Петков е дирижирал всичко с бразилския картел, а Пенчев е бил вербуван едва на борда на "Верила" от сънародника си. Според ирландските ченгета Петков е основният виновник за товаренето на 300-килограмовата пратка кокаин. Той се свързва с хора в Бразилия, които качват на борда наркотиците, докато екипажът спи. Първоначално пратката е укрита под леглата в неизползвани каюти. Корабът отплава, а само Петков знае за дрогата на кораба. Пенчев, който е нает като втори механик, се присъединява към екипажа дни след отплаването от Сантос. Той се качва на борда в Монреал, Канада, и първоначално не знае за наркотиците. Петков предлага на Пенчев 10 000 евро, за да му помогне при съхраняването и изхвърлянето на кокаина. Планът е дрогата да бъде изхвърлена в Глим, който е на няколко километра от Фойнс. По време на плаването Пенчев и Петков правят снимки на дрогата и изпращат снимките от мобилния телефон на картела, за да докажат, че дрогата все още е на борда на кораба. Тогава Петков казва на Пенчев, че ако загубят пратката, "животът им ще е застрашен от опасни хора".
Впоследствие двамата опаковат наркотика с жилетки, за да не потъне при планираното изхвърляне през борда в ирландски води. Към жилетките са прикрепени и предаватели, за да показват локацията на жилетките. След това дрогата е натоварена. През цялото време главатарят Петков поддържа редовен контакт с бразилския картел чрез сателитен телефон и навигационно приложение "OsmAnd".
Петков и Пенчев в крайна сметка не изхвърлят наркотиците зад борда в Глин, тъй като, изглежда, там няма кой да вземе пакетите. Корабът акостира във Фойнс, където е причакан от ирландските власти. Тогава е арестуван целият екипаж, който е от 17 българи и 1 украинец. При тараша на кораба ченгетата откриват 300 кг кокаин, като първоначалната информация гласи, че стойността му е 21 млн. евро. Според ирландските власти заловената пратка е с изключителна чистота и потенциална стойност от пет пъти повече от първоначалната оценка на властите. Детектив Адриан Кахил от отдела за наркотици в Лимерик свидетелства в съда, че "иззетият кокаин е бил чист кокаин, с потенциална стойност пет пъти по-голяма на улицата", оценявайки я на 105 милиона евро.
Няколко дни след арестите и разпитите на екипажа всички са освободени с изключение на Петков и Пенчев. В първите дни на януари 2024 г. останалите моряци от екипажа се завърнаха в България. Корабът "Верила", собственост на "Български морски флот", бе освободен от ирландските власти месеци след арестите.
В момента двамата нашенци излежават 10-годишните си присъди в ирландски зандан, където ще останат още около 9 години.
Компанията също погва нашенците
Компанията "Български морски флот" (БМФ), чиято собственост е корабът "Верила", бе изключена от разследването и стана ясно, че не е замесена в трафика на дрогата. Такива съмнения имаше в началото на разследването, но това бе оборено. Тогава изпълнителният директор на БМФ капитан Александър Калчев благодари на ирландските разследващи и допълни, че и БМФ ще съди Пенчев и Петков.