Майката, подсъдима за смърт на осиновената й дъщеря: Севда много ми липсва, 4 години я чаках!

И прокуратурата, и защитата искат преразглеждане на делото срещу Анка Михайлова
Севда много ми липсва, 4 години я чаках! През два дни бях при социалните! Една майка може ли да си утрепе детето?! Това заяви пред "България Днес" Анка Михайлова, подсъдима за смъртта на осиновената си дъщеря Севда, на 1 г. и 9 месеца. Според обвинението на 16 септември 2023 г. Анка е нанесла тежки травми на момиченцето, което месец по-късно умира. Специалистите преброяват 25 травми по тялото и 9 по главата на жертвата, като част от раните са от ухапвания. Самата майка твърди, че хлапето е паднало от леглото на плочките, при което си е ударило главата. Драмата се разиграва в пловдивския кв. "Столипиново".
Две инстанции дадоха 8 г. затвор на Анка, като магистратите приеха, че тя е нанесла умишлено тежка телесна повреда. След окръжния и апелативния съд в Пловдив процесът стигна до Върховния касационен съд.
От върховните съдии и двете страни поискаха делото да бъде върнато за преразглеждане. Според защитата механизмът на увреждане на травмите по главата на детето е останал неясен. Прокурор Сийка Милева не се съгласи с тази теза и твърденията, че момиченцето може да се е наранило така, като е паднало от леглото.
Представителят на държавното обвинение се позова на комплексна съдебномедицинска експертиза, в която са участвали неврохирург и физик. Според тях най-вероятната хипотеза за травмите е разклащане и физическо малтретиране. "Травматичните увреждания са разположени в различни проекции и не могат да бъдат причинени от един удар, а поне от три, като единият е с притискане или приплъзване. Насилствената травма е известна като синдром на раздрусаното бебе", цитира заключението прокурор Милева.
По нейно мнение е категорично изяснено, че детето е починало от тежка черепномозъчна травма, съчетана с удар в главата и внезапно разклащане. Силата му е огромна, като при автомобилна катастрофа. Няма как да се говори за непредпазливо деяние, тъй като Анка е съзнавала с каква сила нанася ударите, коментира представителят на държавното обвинение. От там настояват майката да бъде призната за виновна и за умишлено убийство, тъй като засега е осъдена само по обвинения за причинена смърт по непредпазливост.
Връщане на делото поискаха и от защитата. Адвокат Хари Харалампиев посочи, че обясненията на клиентката му не са взети предвид. Тя е разказала, че е оставила детето без надзор за известно време, за да му приготви храна. Тогава то паднало, при което получило тежката си травма на главата. Цели 17 свидетели споделили, че майката добре се грижела за момиченцето и че двете били привързани една към друга. "Детето мирише на чистота", казала и личната му лекарка. По думите на юриста станалото е случайно събитие и на Анка трябва да бъде определено условно наказание.
Колегата му Димитър Будаков е на мнение, че магистратите са пренебрегнали показанията на съседка от долния етаж, която казала, че чула "туп-туп" преди трагедията. "Има тенденциозно демонизиране на Анка Михайлова от съдебните лекари", смята защитникът. Той изтъкна, че физикът, включил се в експертизата, е дал пример с падането на пръчка от леглото, но детето не е пръчка. Според юриста майката е осиновила детето на 8 месеца, гледала го е повече от година и няма никакъв мотив да го убива.
Затова смята определеното й наказание за несправедливо. По обвиненията Анка я грозят от 3 до 10 г. затвор. Заради многобройните смекчаващи обстоятелства и липсата на отегчаващи наказанието трябва да е към минимума, изчислява защитникът. Той поиска да бъдат отменени присъдите на двете инстанции и делото да започне отначало.
"Искам да си бъда вкъщи", каза самата Анка пред върховните съдии. Тя се появи в залата с превръзка на лицето. Пред вестника разказа, че има диабет, паднала й е кръвната захар, залитната и паднала. Освен това тежко преживяла смъртта на детето и заради психическите си терзания взимала лекарства.
Окончателното решение на магистратите се очаква в двумесечен срок.
Ромски обичай
С ромско поверие обясниха някои от травмите на малката Севда защитниците на майка й.
Видно е, че детето е смукано, щипано и хапано, което за нас е признак за омекотена, изместена агресия, но в никакъв случай не е признак на здравословен или психически проблем, обясняват медиците пред пловдивския съд.
"Има поверие сред малцинствените групи, че при падане се причинява кървяща рана, за да се върне в съзнание дадено лице и да не се стигне до мозъчен отток. Това е спасителна маневра от страна на представите на етническите групи. Чрез щипане и хапане се цели да се причини открита рана, с кървене, за да се намали кръвоизливът в мозъчната кухина", обяснява адвокат Будаков.