Нашенката Цеце се тъпче с риба, за да шпионира за Русия

- За да наблюдава журналистка от скъп ресторант, иска още пари за сметките
- Цветанка Дончева и Цветелина Генчева разкрити като част от клетката, осъдена във Великобритания
Целодневно тъпчене с риба и морски деликатеси - това е част от задачите на българката Цветанка Дончева, разкрита като руски шпионин! Цеце е част от шпионската клетка на нашенци, разкрита и съдена във Великобритания, съобщава Би Би Си.
Дончева и Цветелина Генчева са сочени за агенти, шпионирали журналисти и високопоставени лица в полза на Русия. Това ставало по поръчение на Ян Марсалек, формално австрийски бизнесмен, който е сочен за един от най-издирваните измамници.
Дончева живеела от десетина години във Виена. Руското разузнаване я ползвало за опашка на журналистката Анна Талхамер. Нашенката се е чудила как да се добере до работното й място и да направи снимки. Затова решила да се направи на клиентка на скъпарски рибен ресторант до редакцията близо до дунавския бряг. Проблемът бил, че излизало доста солено да яде по цял ден, за да дебне. А ако не консумира, щели да я изгонят. Затова поискала повече пари от шефовете си, за да може да си плаща сметките. Те без проблем спонсорирали пиршеството в името на главната цел - информация за журналистката.
Самата мишена призна, че е разбрала, че е следена, миналата година от полицията. Подозира, че е била наблюдавана определено време. "Явно е седяла пред офиса в много хубав рибен ресторант. Наистина мога да го препоръчам", отбелязва Талхамер. Тя е редактор на австрийското новинарско списание "Профил". Вчера дори пише статия за преживяното. По думите й 49-годишната българка Цвети на живо изглежда доста различна от снимките в профила си в социалните мрежи. Тя вече си била признала, че шпионирала за Кремъл.
Мишената е изненадана, че изведнъж Дончева решила да сътрудничи и се разприказвала пред властите. Казала, че неин приятел българин й дал списък с хора, които да дебне. Нашенката е засичана да ползва тайна квартира, като обяснението й било, че се крие там, за да пие, защото има проблем с алкохола.
Магистратите се смиляват над нея и заради информацията, че трябва да гледа болната си майка. Затова я пускат от ареста. Освободена е, защото местните власти решили, че няма опасност да се укрие. Самата тя се кълне, че не е знаела, че участва в шпионаж. Първоначално й е казано, че това е студентски проект, а след това - че помага на Интерпол.
Пред екип на Би Би Си жената отрича да е Цветанка Дончева. Според разследващите Цеце се е активизирала няколко седмици след началото на войната с Украйна. Действала е онлайн, а освен това е лепяла стикери и драскала графити, включително върху съветския военен мемориал във Виена, за да накара привържениците на Украйна да изглеждат като неонацисти.
За Дончева се съобщава, че е помогнала при шпионирането на разследващия журналист Христо Грозев във Виена. За целта наела апартамент срещу неговия и го е заснемала. В социалните мрежи Цеце се похвалила с фланелка с лика на руския президент Владимир Путин, на която пише "Чета вашите мисли".
Другата нашенка, разкрита като участник в шпионската афера, е Цветелина Генчева, но обвинения не са й повдигнати. Официално тя продавала авиобилети за туристически компании и държи фирмата "Интернешънъл Авиейшън Консулт". По непотвърдена информация е била в екип на наземен оператор, с когото работят няколко авиокомпании на територията на софийската аерогара. Цвети живее в София и е използвала работата си, за да получи подробности за полети на хора, набелязани от шпионската клетка. Агентите са следвали мишените си в самолетите, сядали са на близки места, така че да видят кодовете на телефоните им.
Цвети Генчева е била част от екип, изпратен в Берлин, за да дебне Роман Доброхотов - разследващ журналист и основател на медийната организация "Инсайдър". Разследващите разкриват, че са попаднали на чатове между нея и трима от осъдените за шпионаж по делото в Обединеното кралство - лидера на клетката Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова, които са координирали операциите.
Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Иван Стоянов се признаха за виновни. Аверите им Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев отказаха да си признаят, но магистратите намериха достатъчно улики срещу тях. В началото на март лондонският съд "Олд Бейли" ги призна за виновни по обвинения в заговор за събиране на полезна за вражеска държава информация. Тази дейност е извършвана в периода август 2020 г. - февруари 2023 година. Наказанията ще бъдат произнесени през май.
Според прокуратурата тримата заедно с Орлин Русев и Бизер Джамбазов са извършвали наблюдение на журналисти и са планирали организирането на фалшив протест пред посолството на Казахстан в Лондон.
Джаджи
Покрай делото срещу шпионската клетка в Обединеното кралство стана ясно, че нашенците са се представяли за журналисти и са използвали високотехнологични джаджи като на Джеймс Бонд. Имали са и фалшиви документи за самоличност. Подозира се, че групата е планирала да използва апаратурата си около военна база в Щутгарт, като целта била да се съберат данни от телефоните на украински военни, обучавани за работа с ракетни системи за противовъздушна отбрана.