Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/krimi/article/19992623 www.bgdnes.bg

Издирват Пепи Еврото с европейска заповед за арест

  • Процесът бе прекратен, защото в обвинителния акт отново има грешки
  • Бившият следовател ще бъде вкаран и в Шенгенската информационна система

Издирват Петьо Петров, по-известен като Пепи Еврото, с европейска заповед за арест (ЕЗА). Бившият следовател ще бъде обявен и за международно издирване в Шенгенската информационна система.

Реклама

Това стана ясно на вчерашното заседание в Софийския градски съд, на което процесът срещу Еврото трябваше да започне отначало, но уви, това не се случи. Съдия Мирослав Георгиев изпрати прокуратурата на поправителен, защото в обвинителния акт е допусната съществена грешка, но пък за сметка на това е само една, което е рядкост при подобни гафове.

В края на октомври миналата година се разигра абсолютно същият сценарий, което едва ли учудва някого и по-скоро навява на мисълта, че никак не е случайно. Тогава прокуратурата отново беше объркала обвинителния акт срещу Пепи Еврото. Съдия Георгиев сметна тогавашните грешки за сериозни нарушения, пропуски и неясноти и върна акт за поправка. Сега всичко се повтаря наново, само че този път прокуратурата трябва да изглади една фактологическа неяснота (виж карето).

Гафът в обвинителния акт не е нещо изненадващо, защото всеки ден се случва. Това, което изненада всички, е, че съдия Мирослав Георгиев най-накрая склони да пусне бившия следовател за международно издирване. Досега на няколко пъти градският съд категорично отказваше да издаде ЕЗА за бившия следовател. Мотивите на Темида за отказите й до момента бяха, че няма никакви данни Пепи Еврото да е напускал страната и да се укрива някъде в Европа или по света. Видно е, че съдия Мирослав Георгиев е променил мнението си и се очаква беглецът да бъде обявен за международно издирване в Шенгенската информационна система, както и да се сдобие с ЕЗА до дни. Какво точно накара съдия Георгиев да се съгласи след толкова откази, не е ясно. Възможно е да е получил някакви данни от граничните служби, които да сочат, че беглецът от правосъдие е напуснал пределите на страната и се укрива в друга държава. Дали това е така, няма как да знаем, но е доста вероятно, защото не е характерно за съдия Мирослав Георгиев да си сменя мнението ей така, без основателна причина.

Сега остава прокуратурата да си оправи грешката в обвинителния акт и да го внесе отново. Чак тогава ще бъде насрочена нова дата за делото. На вчерашното неуспешно заседание освен гафа на държавното обвинение се оказа, че има и други спънки, които пречат процесът да тръгне. Оказа се, че проблемът е в нередовна процедура по призоваване, както на самия Петров, така и на пострадалите от действията му - бизнесмена Илия Златанов, сина му Явор и дъщеря му Пролетина. 

Припомняме, че срещу беглеца е повдигнато задочно обвинение. Според прокуратурата в периода от 11 октомври 2019 г. до 23 март 2020 г. чрез използване на неистински документи Петров е получил без правно основание, с намерение да го присвои, чуждо движимо имущество - 147 монети на обща стойност над 106 бона и едно златно кюлче с тегло 1 кг, 23,88 карата, на стойност близо 110 хилядарки, собственост на Явор Златанов, както и парична сума в размер на 550 000 евро, с левова равностойност малко над 1 милиона, собственост на Юлия Златанова, Явор Златанов и Пролетина Златанова.

Случаят с изчезналото злато на Илия Златанов е от 2020 г. Тогава бизнесменът разказа пред Антикорупционния фонд за опит да му бъде отнета фирмата за производство на асансьори "Изамет", вследствие на което започна и разплитането на казуса "Осемте джуджета", където Пепи Еврото играе главна роля.

Реклама

През юли 2020 г. Златанов твърдеше, че са му изчезнали 52 златни монети, а прокуратурата обяви, че те са открити при спецакция в къщата на семейството. Къде е истината и докъде ще стигне този процес, предстои да разберем, защото засега делото не върви никак добре.

Грешка след грешка

Този път грешката в обвинителния акт, която бе засечена от съдия Мирослав Георгиев, бе фактологична. Според градския магистрат има несъответствия между датите в обвинителния акт и в събраните при разследването доказателства. Разминаването е в дата, на която разследващите твърдят, както се вижда от документите по досъдебното производство, че Пепи Еврото е извършил престъпление. В самия обвинителен акт и в постановлението за привличане към наказателна отговорност на бившия следовател е посочена различна дата.

Четете още

Пепи Еврото държал тайни документи, свързани с Размиг Чакърян – Ами

Пепи Еврото държал тайни документи, свързани с Размиг Чакърян – Ами

Прецакаха Пепи Еврото като Дебора

Прецакаха Пепи Еврото като Дебора

Прекратиха делото срещу Пепи Еврото

Прекратиха делото срещу Пепи Еврото

Масов отказ на съдии от дела за Къро и Пепи Еврото

Масов отказ на съдии от дела за Къро и Пепи Еврото

Реклама
Реклама
Реклама