Жертвите на Ружа ще съдят България
- Заради неспазване на директива за обезщетение на жертви на криптосхеми, одобрена от ЕС
- Има 30-дневен срок, в който трябва да стартира създаването на процес за обезщетение за жертвите на OneCoin
Ужилените от Ружа Игнатова, която завлече милиони по света с над 4,4 милиарда долара, възнамеряват да съдят България. Те ще направят това, защото страната ни не спазва директива на Европейския съюз за обезщетяване на жертви на криптоизмами. Това разбра "България Днес" от адвокат Джонатан Леви, който представлява голяма част от жертвите на Криптокралицата в Лондон.
Пострадалите от Игнатова ще погнат България само в случай че не започнат действия по обезщетяването им в рамките на следващите 30 дни. Директивата за пострадалите от измами с криптовалути е одобрена от ЕС още през 2019 г., но в България не са прави нищо по въпроса, смята адвокат Леви. След дългогодишно чакане сега ужилените ще си търсят правата по съдебен ред.
Комисията и парламентът на ЕС преди близо шест години одобриха директивата и дори стартираха създаването на процес за обезщетение за жертвите на OneCoin.
"Към днешна дата България не е предприела никакви действия от името на жертвите на OneCoin за предоставяне на поискания от тях процес на реституция. България не успява вече години да осигури никаква финансова помощ на пострадалите от измамите на Ружа Игнатова. България е разрешила мафията, работеща с OneCoin, да продължи операциите си с криптовалутата без пречки. Ето защо това писмо уведомява, че България има тридесет дни да се съобрази с ЕС директивата. Ако след изтичането им не бъдат предприети действия, жертвите на OneCoin, представлявани от нашата кантора, ще подадат петиция до Европейската комисия, за да започнат производство срещу България. Жертвите също ще търсят обезщетение срещу България за неизпълнение на задълженията си по правото на ЕС и търсене на репарации за причинени щети, включително загуба на активи в криптовалута", категоричен е адвокат Джонатан Леви.
"България Днес" разбра, че жертвите многократно са подавали петиции пред България за разширяване на наказателното производство, конфискуване на имущество на OneCoin и спиране на операциите му, но такива действия не са извършени.
През 2014 г. Ружа Игнатова пусна OneCoin, обещавайки, че новата криптовалута ще надделее над всички други. През следващите няколко години Игнатова и нейните съдружници пътуват по целия свят и мамят жертвите си в една от най-големите схеми на Понци, които светът някога е виждал. В своя пик се смята, че OneCoin е имал над 3 милиона членове в 175 държави. Смята се, че измамата е донесла над 4,4 милиарда долара на Игнатова и нейните съучастници.
През октомври 2017 г. Игнатова е видяна за последен път в Атина, Гърция. След това Криптокралицата изчезва. Има много съобщения за това, че е забелязвана в Дубай, Тайланд и другаде, но нито едно от тях не е официално потвърдено. След изчезването на Ружа брат й Константин, съоснователят на OneCoin Карл Себастиан Гринууд и неговият адвокат Марк Скот бяха арестувани. Константин е на свобода от известно време и си е в България.
В момента ФБР и над 3 и половина милиона души по цял свят търсят Ружа, за да им върне парите. В момента ФБР предлага 5 милиона лева за информация, която ще доведе до ареста на Ружа.
Преди време влогърка от Република Южна Африка обяви, че е видяла Ружа Игнатова в Кейптаун, но следата сякаш изстина, ако въобще е била истинска.
Към момента няма данни нито една институция у нас да се е захванала с план за реституция на жертвите, измамени от Ружа Игнатова.
Таки я пази за 200 бона на месец
Криптокралицата Ружа Игнатова е плащала по 100 000 евро месечно на Христофорос Никос Аманатидис, по-известен като Таки, за да й осигурява охрана. Това твърди в свое разследване британската медия Би Би Си.
Доскоро Таки бе издирван от българските власти с червена бюлетина в Интерпол и се намираше в Дубай по неофициална информация. В крайна сметка бившият висаджийски бос отпадна от списъка на издирваните, защото обвиненията срещу него бяха свалени от българската прокуратура поради липса на доказателства.
Пред журналистите Ричард Райнхард, който започва разследването на OneCoin в Службата за вътрешни приходи на САЩ заедно с ФБР, още преди години започва да говори за "ключов герой, когото разследващите никога досега не са назовавали публично". И назовава Таки, когото определя като човека, който е отговарял за физическата сигурност на Ружа Игнатова. В момента не се знае нито къде е Таки, нито Игнатова.