Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/krimi/article/19697262 www.bgdnes.bg

Порязват жената на Цветан Василев за 35 бона

Отказват й обезщетение за забавено разследване

Антоанета Василева изпаднала в шок и припадала, като разбрала, че я издирват с червена бюлетина от Интерпол

Иск за 35 бона обезщетение за забавено разследване, подаден от жената на Цветан Василев, е отхвърлен от две съдебни инстанции! След Софийския градски съд и апелативните магистрати порязват претенциите на Антоанета Василева, че производството срещу нея и мъжа й за пране на пари се протака, научи "България Днес".

Реклама

Василева завежда делото по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), като посочва, че е нарушено правото й на разглеждане на производството в разумен срок. Половинката на бившия банкер е известна като професор по световно стопанство и международни икономически отношения и преподавател в УНСС.

През 2014 г. е погната за пране на пари с мъжа си - шефа на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ). Според прокуратурата икономистката е действала като съизвършител за периода от неустановена дата на 2012 г. до 20 юни 2014 г., като извършила финансови операции и сделки с имущество, за което знаела или предполагала, че е придобито чрез престъпление. Още тогава всички активи на Василева са запорирани, което довело до реална опасност да загуби ипотекиран имот, се сочи в иска.

Обвиненията и медийното разгласяване на случая влошили здравето й, описва ищцата. Към датата на подаване на иска разследването срещу нея продължавало почти 8 г., което по думите й е извън рамките на разумното. Междувременно е задействано производство за екстрадирането й от Сърбия. Василева отбелязва, че с поведението си не е възпрепятствала разследването, напротив - дала е показания още в началото и си е наела адвокат, който да я представлява.

Тя се жалва, че е изпитала тежки отрицателни емоции, повишен стрес и е загубила доверие в обективността на прокуратурата и справедливостта. Освен това твърди, че е дискредитирана в медиите и е загубила работата си като преподавател в частен университет в Белград. Изпитвала притеснения и за родителите си. От стреса са се появили оплаквания като висока кръвна захар, високо кръвно, проблеми със сърцето, безсъние, страх и тревожност и т.н.

Близки на Антоанета Василева разказват, че в края на 2014 г. тя е била силно притеснена от образуваните разследвания срещу нея и съпруга й. От тогава двамата са се установили да живеят в Сърбия поради опасения от наказателна репресия в България.

През март 2017 г. Василева е била реално привлечена като обвиняема и изпитала паника и ужас, когато е разбрала, че е обявена за международно издирване с червена бюлетина на сайта на Интерпол. Вайкала се от продължителността на разследването и изпитвала дискомфорт. Притеснявала се, че кариерата й е опропастена. Страхувала се да се прибере в България, за да не бъде арестувана и да не бъде използвана от прокуратурата като средство за натиск върху съпруга й. Имала усещането, че умишлено се бави приключването на разследването, и се надявала то да премине в съдебна фаза.

Реклама

Що се отнася до срока, прокуратурата се оправдава с обективни причини - необходимото време назначените вещи лица да се запознаят с делото и да изготвят назначените експертизи, както и време да се анализират получените данни. По разследването срещу Цветан Василев и съпругата му са изготвени редица експертизи - банково-икономическа, съдебнографическа, съдебномедицинска, съдебно банкови и финансови, съдебно технически и компютърни. Изпратени са молби за правна помощ до Швейцария и Сърбия. В Швейцария са свързани с имоти на семейството и установяване на активи по повод заведено дело за конфискация.

По делото е приложена информация от Българската народна банка (БНБ), от Националната агенция по приходите (НАП), от синдиците на КТБ, от Агенция по вписванията и др. Приложени са ревизионни актове по извършени данъчни ревизии и разкрита данъчна информация. След 17 май 2021 г. други следствени действия не са извършвани, констатират магистратите.

От данните по делото става ясно, че Антоанета Василева е напуснала България през ГКПП Калотина на 15 юли 2016 г. и повече не се е завръщала в родината. Не без значение е, че постановеното задържане на обвиняемата не е извършено поради отсъствието й от страната и отказа да бъде екстрадирана. Затова липсва реално приложена мярка, която да ограничава свободата й, коментират съдия Елизабет Петрова и колегите й.

По тяхно мнение разследването се е развило извън обичайната продължителност, но то е с правна сложност и затова не е нарушение продължителният му срок. Затова претенциите на жената на Цветан Василев са отрязани.

97 свидетели и над 20 000 листа

Над 90 тома с над 20 500 листа наброяват папките с доказателствата по разследването за пране на пари от Цветан Василев и съпругата му Антоанета, изтъкват магистратите. Те изброяват и извършените през годините процесуално-следствени действия. Разпитани са 97 свидетели, изготвени са 20 експертизи и преводи, извършени са повече от 250 действия по изискване и изземване на документи и предмети, изготвени са 10 европейски заповеди за разследване и международни поръчки, извършени са 16 претърсвания и изземвания и са изготвени 7 криминалистични справки.

Четете още

Конфискуват имането на адвоката на Цв. Василев
Конфискуват имането на адвоката на Цв. Василев

Конфискуват имането на адвоката на Цв. Василев

Сръбските пионки на Цв. Василев пропяха
Сръбските пионки на Цв. Василев пропяха

Сръбските пионки на Цв. Василев пропяха

Разпродават хотелите на Цв. Василев
Разпродават хотелите на Цв. Василев

Разпродават хотелите на Цв. Василев

Арест за щерката на Цв. Василев
Арест за щерката на Цв. Василев

Арест за щерката на Цв. Василев

Реклама
Реклама
Реклама