Майката на починалата родилка Деяна - Людмила Велинова: Искаме международна експертиза, където няма да има намеса!
Твърдят дори, че не е намерена плацента, макар че е доказано в лаборатория и четирима хирурзи свидетелстват за това
Единствената надежда, която ни остава, за да бъдат осъдени шестимата лекари, отговорни за смъртта на дъщеря ми, е международна експертиза. Там няма приятели, няма колеги, няма познанства!А тук положението е гарван на гарван око не вади. Това каза пред "България Днес" Людмила Велинова - майка на загиналата преди 13 години родилка Деяна. Поводът бе, че вчера шестимата лекари, погнати за смъртта на дъщеря й, бяха оправдани от Софийския градски съд.
"Пред Апелативния съд ще поискаме да бъде направена нова експертиза, и то международна. Просто не вярвам, че лекарите тук ще изготвят една обективна и безпристрастна експертиза. Затова трябва да е от външни експерти. Международната експертиза би излязла доста скъпо и имам съмнение, че съдът ще разреши да се направи такава експертиза. Тя ще е най-обективна и ще се докаже един път завинаги, че Деяна почина от сепсис от забравената плацента в матката, а не от салмонела, сърдечна недостатъчност и хемолитично-уремичен синдром (заболяване на бъбреците), както се твърди в експертизата. По време на процеса бе категорично доказано, че Деяна не е страдала от нито едно от тези заболявания. Само едно от тези неща е истина, и то отчасти. Да, имаше открита салмонела, но тя бе лекувана с подходящите антибиотици и отшумя. До смъртта на Деяна изследванията за салмонела бяха отрицателни. Няма как това да е една от причините за смъртта на дъщеря ми. Над три теста и изследвания са направени за салмонела до смъртта й. Всичките са отрицателни. Това е доказано, има всички документи. Твърдят, че Деяна е имала сърдечна недостатъчност, и то още по време на бременността. Посочват го като втората причина за смъртта й. Това не е така! Имаме документи от кардиограми и други изследвания още от проследяването на бременността й в "Шейново", които показват, че такова нещо няма. Всичко е документирано. Чак на 22 октомври й направиха изследване, което показва, че има някаква малка наченка за сърдечна недостатъчност. Деяна почина два дни по-късно. Впоследствие лекари свидетелстваха, че няма как това да е причина за смъртта й, както други лекари свидетелстваха, че не е имала салмонела. Тази лека сърдечна недостатъчност е започнала да се появява вследствие на сепсиса, които имаше повече от 20 дни заради забравената плацента. Впоследствие свидетели и документи събориха и тезата на хемолитично-уремичен синдром. Това беше по време на делото. Реално в момента експертиза изважда като причина за смъртта точно тези три неща, които бяха оборени по време на делото от различни медици, специалисти и свидетели. Сякаш вещите лица прочетоха мислите на защитата на обвиняемите", Велинова разказва за експертизата, която според нея не отговаря на истината, а се цели да спасят лекарите.
Майката на Деяна разказва и за друг проблем с експертизата, а именно, че в нея за твърди, че плацента не е намерена. Това е потвърдено впоследствие от цели 11 лекари, но за това няма доказателства и документи.
"Гинекологът, който изготви експертизата в тази част, категорично отхвърли плацентата в матката й. Каза, че това е било кръвоизлив. Това е абсолютна измишльотина, защото имаме документи от лаборатория, които доказват, че е остатък от плацента. Даже е премерена. Размерите са 3 на 5 см. Това не го твърдя аз, а специализираната лаборатория. Впоследствие това е потвърдено и от свидетелски показания на четирима хирурзи, които са били на място, когато е бил изваден остатъкът от плацентата от матката й. Хирурзите го казаха и в съдебната зала. На тези твърдения гинекологът каза, че всичките четирима лекари са били просто емоционално разстроени и им се било сторило", споделя разочарованието си от изготвената комплексна съдебномедицинска експертиза, която според Велинова е пълен фарс.
Нещата загрубяват още повече според майката на Деяна, защото се оказва, че е бил фалшифициран документ, в който уж Деяна отказва оперативна намеса. Според Велинова това е направено с цел да не носят отговорност, че когато се е влошила Деяна, не е оперирана, а са изчаквали, но какво точно никой не знае.
"Когато видях този документ, веднага разбрах, че това не го е писала Деяна. Това беше фалшифицирано и написано впоследствие, след смъртта й. Тогава изисках графологична експертиза и тя доказа, че този документ не бе написан от дъщеря ми. После излязоха с оправданието, че някаква медицинска сестра го била написала, а Деяна се била съгласила с написаното. Дъщеря ми била кимнала и в очите й се виждало, че се съгласява. Този документ е приет като основния довод да не бъде оперирана. Това е пълно безумие, фарс и изнасилване на съдебната система! Погазени са правата ми, на внук ми, както и на Деяна", разказва Велинова за наглата фалшификация, която е доказана.
На въпрос дали се притеснява от изтичането на давността, която е 15 години, а вече са минали 13, майката на Деяна каза, че това всичко е било целенасочено. Тоест делото е бавено, за да изтече давността. Смени на съдии, множество отводи на вещи лица. Никои не е искал въобще да се занимава с това дело, което говори само за себе си.
Велина дори обмисля да заведе дело в Страсбург, което да е за забавено правосъдие, но първо делото трябва да приключи окончателно у нас. То ще продължи със сигурност на втора инстанция, където ще се борят да бъде назначена международна експертиза, която да бъде окончателна и обективна.
Прокуратурата не взимаше участие в процеса
"Прокурорката Ирена Генчева сама ни каза, че няма хал хабер от медицински дела и въобще от терминологията, като цяло от нищо. Искаше да й помагаме, а накрая стана така, че ние направо й вършехме работата. Тя почти не се включваше в разпитите на свидетелите, в оборването на експертизата. Тя зададе 2 въпроса, а аз 78, с които се опитах да оборя експертизата. Може би наистина не разбира от такива дела или просто не желаеше да взима участие в процеса. Аз съм сигурна, че не е изчела експертизата, за да се подготви, нито дори я изслуша. Когато дойде време да кажем дали искаме да се приеме експертизата, или не, прокурорката каза да се приема, а тя бе в наш ущърб и е коренно различна от първоначалната експертиза, която бе направена в досъдебното производство. Двете експертизи се бият, това бе и причината да поискаме нова. Накрая изглеждаше, че прокурорката е на страната на обвиняемите. Когато поискахме тази повторна експертиза, прокурор Генчева каза, че не трябва да се прави такава. Съдия Гетов категорично отказа да назначи нова експертиза. Тогава поисках и отвода му, но той не си направи." Така описва действията на държавното обвинение по време на делото Велинова.
Трагедията
На 12 септември 2011 г. 19-годишната Деяна постъпва в АГ "Шейново", където избира да роди своето първо дете. Дежурен тогава е д-р Лозанов, един от подсъдимите. Вземат решение, че трябва да бъде направено секцио. Операцията извършва лично д-р Лозанов. Младата жена ражда здраво момченце. След това гинекологът пристъпва към възстановяване на направените разрези, но пропуска да отстрани цялата плацента от матката. Така оставените части стават причина за превръщането на матката в огнище на сепсис.
Същия ден д-р Байданова-Василева, която също е на подсъдимата скамейка, е лекуващ лекар на младата жена. Още на следващия ден след раждането родилката започва да изпитва силни болки и неразположение. Това й състояние се дължало на вече започналия сепсис поради настъпилата инфекция в резултат на "забравените" част от плацента и околоплодни обвивки. През следващите дни болките и неразположението на родилката се усилвали, като тя дори колабирала. Д-р Василева не назначава нито едно изследване и не помага по никакъв начин на Деяна. На 16 септември въпреки усложненията при родилката д-р Байданова взема решение да я изпише.
На 20 септември Деяна е приета в тежко състояние в "Пирогов". На същата дата след разширен консилиум било взето решение на 19-годишната жена да бъде извършена диагностична лапароскопия. Операцията извършил д-р Филипов, друг подсъдим. Като консултанти на място били повикани д-р Червеняков, д-р Христов и д-р Цеков, също подсъдими. При прегледа установяват, че се налага спешна операция. Трябва спешно да се отстрани матката на родилката и вторично засегнатото дебело черво. Но д-р Филипов и екипът му преценяват, че може и да изчакат няколко дни. През следващите дни състоянието на родилката продължава да се влошава. На 28 септември Деяна била преместена в Клиника по нефрология към УМБАЛ "Александровска", а на 7 октомври е извършена лапаротомия, при която отстраняват матката и част от дебелото черво и забравената плацента.
Въпреки положените усилия от страна на медиците в Александровска болница на 24 октомври 2011 г. 19-годишната Деяна умира.