ГДБОП разби международен канал за мигранти
- Хиляди бежанци се възползват от услугите на нашенците
- Трафикантите прекарват чужденците през Дунав към Румъния
Международна каналджийска мрежа, прекарвала мигранти от България към Румъния през река Дунав с финална дестинация Германия, разби ГДБОП. Това става ясно от съобщение на Европол, под чийто надзор премина операцията, извършена в един ден.
Трансграничното разследване е ръководено от румънската гранична полиция. Подкрепено е от ГДБОП и от немските власти.
Специализираната операция, провела се едновременно в три държави (България, Румъния и Германия), доведе до разбиването на организирана престъпна група, занимаваща се с трафик на хиляди мигранти.
По време на разследването ГДБОП и техните румънски и германски колеги установяват, че престъпната мрежа, съставена основно от граждани на България, Ирак и Румъния, е била сформирана в началото на 2023 г. Заподозрените са прекарвали през границите мигранти от Близкия изток, които са искали да достигнат до западноевропейски страни, най-вече Германия.
Престъпната мрежа от над една година прекарвала нелегално мигрантите на два етапа. В първата фаза заподозрените са качвали мигранти от България и ги превозвали с лодки през река Дунав до Румъния. След това те бивали отведени на групи от 20-30 чрез товарен транспорт до западната част на Румъния, главно в районите на Тимишоара, Арад и Караш Северин. Контрабандистите използвали и високопроходими автомобили, но превозвали предимно групи от по 13-17 мигранти в 5-местни коли, което било и причина за тежки инциденти .
В Западна Румъния се провеждала втората фаза на каналджийството. Заподозрените настанявали мигрантите в нелегални квартири за няколко дни, преди да ги транспортират към Германия. Когато му идвало времето, каналджиите натиквали мигрантите между най-различни стоки в камиони през унгарската граница към Западна Европа, главно към Германия. Мигрантите плащали между 3500 и 5000 евро на човек, за да бъдат прекарани нелегално от река Дунав до крайната дестинация. Разследването установило 20 превоза през Румъния на общо около 500 мигранти, но подозренията са, че са били превозвани хиляди бежанци. По време на акцията са претърсени множество адреси, арестувани са и няколко българи.
Европол улеснява обмена на информация и осигурява оперативна координация и аналитична подкрепа на България, Румъния и Германия в деня на действие. Служителите на международната организация, която се бори с всякакъв вид престъпления, разполага анализатор в Румъния, за да провери оперативната информация в базите данни на Европол и да предостави следи на разследващите на място. Европол съдейства и за изпращането на следователи от България и Германия в подкрепа на румънските служители, участващи в оперативните действия на терен. Също така координира и подпомага действията на ГДБОП.
Опасност при транспорт
Използването на това особено опасно транспортно средство, каквото са високопроходимите джипове, които са изключително нестабилни при висока скорост, довежда до хоспитализиране на мигранти след пътен инцидент през юли 2023 г. Катастрофата става точно на маршрута, който ползва вече разбитата международна престъпна мрежа. След тежкия инцидент няколко мигранти за малко не губят живота си.
Краен резултат
Претърсени са 33 адреса. Всички те са в Румъния - 18 в Калафат, 11 в Тимишоара и 4 в Арджеш. Общо 42-ма са арестувани, между които има и няколко българи. Иззети са 7 коли, паспорти, оръжия, електронно оборудване, 32 000 евро, 75 000 леи и 7500 британски лири в брой.