Реклама
https://www.bgdnes.bg/futbol/article/20553999 www.bgdnes.bg

Купата на България е направена в Италия

Днес ЦСКА и "Лудогорец" излизат в битка за Купата на България. Трофеят е вече готов, блести под прожекторите и чака новия си притежател. Футболна България затаи дъх - кой ще го вдигне тази вечер? По този повод ви предлагаме да надникнем зад кулисите на най-легендарните купи в играта - как са направени, откъде идват и какви тайни носят. От София до Рио, от сребро до злато - това са трофеите, за които се играе, мечтае и страда.

Купата на България е изкована на Ботуша

На пръв поглед националната ни купа блести в сребристо, но малцина знаят, че е родена от майстори в Италия. От същите хора, които създават трофеите за европейското първенство, Шампионската лига и дори световното. Процесът минава през няколко етапа на прецизна изработка в елитна фирма на Апенините, с която работи и бившият български съдия Детелин Баялцалиев.
"Прави се от специална стомана, после се полага сребърно покритие. Формата й е дълбока, конична и класическа", разказва Баялцалиев, който лично е присъствал в Италия и дори е разгледал европейската купа, докато още била разглобена.

Реклама

Два пъти крадат "Жул Риме"

Най-ценният трофей в света - купата на Мондиала - има приключенска история, достойна за кино. Първият трофей, "Жул Риме", е изработен през 1930 г. и представлява златна статуетка на богинята Нике върху синя лапис-лазурна основа. Тази купа, известна първоначално просто като Victory ("Победа"), оцелява през Втората световна война, скрита под леглото на италиански футболен деец, но по-късно става жертва на нагли кражби. През 1966 г. в Англия трофеят изчезва мистериозно от изложба в Лондон - само за да бъде открит седмица по-късно от кучето Пикълс, което намира купата, заровена в храстите. Верният четириног герой се превръща в световна знаменитост, а футболният свят си отдъхва. Но не за дълго - след като Бразилия завинаги печели трофея през 1970 г. и го прибира в своя музей, престъпници отново удрят. През 1983 г. оригиналният "Жул Риме" е откраднат в Рио де Жанейро и не е открит и до днес - предполага се, че е претопен от крадците.
Настоящият трофей е въведен през 1974 г. - направен от 18-каратово злато, висок е 36,8 см и тежи 6,175 кг. Дизайнът, дело на италианеца Силвио Газанига, представя две човешки фигури, които държат земното кълбо, поставено върху малахитова основа. Оригиналната златна купа се съхранява в музея на ФИФА и се изнася само по специални поводи - шампионите получават позлатено копие, което връщат преди следващия Мондиал.

Швейцарец изработва "Ушатата"

Трофеят на Шампионската лига е сред най-желаните в клубния футбол и е известен с прозвището си "Ушатата купа" заради големите дръжки. Първият оригинален трофей е връчен на "Реал" (Мадрид) през 1967 г. като постоянна собственост, след като кралският клуб печели шест титли дотогава. Това налага създаването на нов дизайн - прочутата днешна купа е изработена от швейцарския майстор Юрг Щаделман през 1967 г., 74 см висока, 11 кг, от сребро, с издути големи дръжки. Оттогава са направени общо шест идентични трофея - всеки път когато някой клуб спечелеше титлата пети път или трети пореден, УЕФА му връчваше купата завинаги и изработваше нова. От 2009 г. оригиналът вече не напуска музея на УЕФА - победителите получават точна реплика на трофея с гравирано име, а оригиналната "Ушата" остава постоянно под опека в Нион.

Лига Европа е най-тежка на континента

Трофеят на Лига Европа - бившата Купа на УЕФА, се отличава с това, че е най-тежкият сред клубните купи в Европа. Изработен е от прочутата миланска работилница "Бертони" за дебютното издание на турнира през 1972 г. и оттогава дизайнът му не е променян. Купата представлява сребърен съд с осмоъгълна форма, който група изваяни футболисти "удържат" над главите си - всъщност фигурален преход към широката чаша с логото на УЕФА. Тежи внушителните 15 кг и е висока 65 см, като в основата си има масивен жълт мраморен постамент.

Оригиналният ФА Къп никога не е намерен

Английската ФА Къп не само е най-старият футболен турнир (основан през 1871 г.), но и нейният трофей се е превърнал в истинска икона. Днешната версия на купата следва дизайна от 1911 г. - елегантна сребърна ваза с две дръжки и капак, която е висока 61,5 см и тежи 6,3 кг. Интересното е, че тази купа е оцеляла след драматичен инцидент: първият оригинален трофей, който е по-малък на вид, е бил откраднат от витрина в Бирмингам през 1895 г., докато е бил притежание на "Астън Вила", и никога не е намерен. Наложило се набързо да бъде изработено копие, за да има какво да се връчи на следващия финал. Този втори трофей е заменен от новия, по-голям дизайн през 1911 г., който си остава база за всички следващи реплики на купата.

Бундеслигата - Сребърната Салатиера

Шампионският трофей в германската Бундеслига не е купа, а голям сребърен диск - прочутата "Майсторска салатиера". Това уникално отличие е въведено през 1949 г., когато заменя изчезналата по време на войната статуетка "Виктория". Салатиерът е проектиран от професор Елизабет Тресков и носи гравирани върху себе си имената на всички германски шампиони, започвайки от първия през 1903 г. Заради многото нови шампиони през годините мястото два пъти свършва - през 1981 г. и 2009 г. към диска е добавен допълнителен сребърен пръстен с още плочки за гравиране.

Реклама

Серия "А" - Скудетото и Златният пръстен на Италия

Италианските шампиони традиционно получават право да носят малък трицветен щит ("скудето") върху фланелките си, но от 60-те години насам си имат и истинска купа. Трофеят на Серия "А" е въведен през 1961 г., когато "Ювентус" става първият му носител. Дизайнът е уникален - купата представлява изправена конусна форма върху кръгло синьо-сводалитово постаментче, като по средата й има голям златен пръстен с релефни фигури на спортуващи атлети. Създаден е от скулптора Еторе Калвели през 1960 г., висок е около 45 см и тежи 5 кг. През 2016 г. трофеят е уголемен с цели 20 см (до към 65 см височина), за да изглежда по-впечатляващо на телевизионния екран.

Купата на краля е смазана под автобус

Испанската Купа на краля се смята за една от най-тежките и внушителни купи - изработена изцяло от сребро, висока около 75 см и тежаща над 15 кг. От учредяването на турнира през 1903 г. досега са използвани няколко различни трофея, като настоящият е дело на мадридския бижутер Федерико Алегре и се отличава с красиви ъгловати дръжки в ар-деко стил. През 2010 г. предишната версия на купата е дадена за постоянно на "Севиля", а за финала през 2011 г. е въведена изцяло нова купа. Именно тя става "героиня" в един от най-комичните инциденти: капитанът на "Реал" (Мадрид) Серхио Рамос изпуска трофея от върха на празничния автобус по време на шампионското шествие - тежката 33-килограмова купа пада под колелата и автобусът минава през нея. Купата буквално се разпада на парчета, но за щастие бързо е прибрана и предоставена за ремонт.

Копа Америка е най-старият континентален трофей

Копа Америка е най-старият континентален трофей - оригиналната купа датира от 1917 г. и продължава да се връчва и до днес. Изработен е в Аржентина, в ателието "Каса Ескасани" в Буенос Айрес, срещу сумата от 3000 швейцарски франка - истинско съкровище за времето си. Купата е изцяло сребърна, висока е 75 см и тежи около 9 кг, монтирана върху дървена основа с няколко нива. Върху тази дървена основа са поставени плочки с имената на всички шампиони на Южна Америка, като с годините са добавяни допълнителни рингове за новите победители.

Европейското първенство - Купата "Анри Делоне"

Европейската титла върви ръка за ръка с красивия сребърен трофей, носещ името на Анри Делоне - френския функционер, който пръв предлага идеята за континентално първенство. Оригиналната купа е създадена за първото Евро през 1960 г. от парижка фирма по дизайн на Пиер Делоне (син на Анри). През 2008 г., преди Евро 2008, УЕФА представя нова, обновена версия на легендарната купа. Новият трофей запазва класическия си стил, но е по-едър - с 18 см по-висок и 2 кг по-тежък от стария. Настоящата купа "Анри Делоне" е висока 60 см, тежи около 8 кг и е изработена от високопробно сребро в лондонската работилница "Аспрей".

Четете още

Томаш преди финала: Трябва да се насладим на момента

Томаш преди финала: Трябва да се насладим на момента

Стойчо Стоев за финала за купата: ЦСКА е домакин, но да внимава!

Стойчо Стоев за финала за купата: ЦСКА е домакин, но да внимава!

Гонзо отива на финала за Купата на България, феновете на ЦСКА беснеят

Гонзо отива на финала за Купата на България, феновете на ЦСКА беснеят

Обявиха мерките за сигурност за финала за Купата на България

Обявиха мерките за сигурност за финала за Купата на България

Реклама