Скандалите на "Златната топка" - от Стоичков до Винисиус
*Споровете за манипулации не са от вчера
*Български журналисти лишават Камата от приза през 1992 г., пандемията прецаква Левандовски
На церемонията за "Златната топка" в Париж Родри от "Манчестър Сити" изненадващо спечели наградата, изпреварвайки фаворита Винисиус Жуниор от "Реал" (Мадрид). Силното представяне на Родри през сезона, включително триумфът на Испания на Евро 2024 и успехът на "Сити" във Висшата лига, впечатлиха журналистите. Макар че "Реал" печели наградата за най-добър отбор, а Карло Анчелоти за най-добър треньор, от клуба решиха да бойкотират събитието в подкрепа към Винисиус.
Тази ситуация подчертава дългогодишните критики към "Златната топка" - награда, която често поражда спорове относно критериите за избор и евентуални манипулации от организаторите. Не са малко случаите, когато изключителни играчи са били ощетени, като това е засегнало както утвърдени звезди, така и по-млади таланти. Специално за читателите на "България Днес" сме събрали списък с най-скандалните случаи на ощетени играчи през последните четири десетилетия.
Честите промени в критериите за "Златната топка" водят до объркване и спорове сред футболни фенове, играчи и експерти. Понякога наградата се присъжда за индивидуални постижения, а друг път за успехи на клубно или национално ниво. Това непостоянство в оценката на играчите поражда въпроси за обективността и справедливостта на отличието.
Христо Стоичков (1992)
Вторият сезон на Христо Стоичков в "Барселона" е феноменален, с титли в Ла Лига и Шампионска лига, както и две суперкупи. Въпреки това наградата отива при Марко ван Бастен, който пропуска участие в европейските турнири заради наказание на "Милан" и не успява да отбележи на Евро '92. Освен това е контузен през голяма част от сезона. Ироничното е, че българските журналисти също поставят Стоичков втори, предпочитайки Ван Бастен.
Раул Гонзалес (2001)
Раул бе на върха на кариерата си в "Реал" (Мадрид). Испанецът имаше силен сезон, отбелязвайки 32 гола за клуба и националния отбор, като спечели титлата в Ла Лига и Суперкупата на Европа. Въпреки това наградата отиде при Майкъл Оуен, който бе звездата на "Ливърпул", но с по-малко клубни успехи. Раул остана втори, а мнозина привърженици и специалисти смятат, че постоянството и постиженията му не са получили нужното признание.
Тиери Анри (2003)
След сезон с 42 гола за "Арсенал" Анри е смятан за фаворит. В крайна сметка наградата отива при Павел Недвед, който достига с "Ювентус" до финала в Шампионската лига. Спорът е, че постоянството на Анри и впечатляващите му резултати са по-значими, но са пренебрегнати.
Деко (2004)
Португалският плеймейкър блестеше с "Порто", водейки отбора до спечелване на Шампионската лига. Накрая наградата отива при Андрий Шевченко. Мнозина критици посочват, че клубните успехи и играта на Деко са били недостатъчно оценени в сравнение с популярността на Шевченко.
Уесли Снайдер (2010)
След забележителен сезон с "Интер", в който печели требъл, Снайдер се превръща в един от фаворитите за "Златната топка". Освен успехите си на клубно ниво той играе ключова роля в достигането на Нидерландия до финала на Световното първенство през 2010 г. Въпреки това наградата отива при Лионел Меси, който се представя под нивото си на Мондиала в ЮАР и не успява да отбележи нито един гол за Аржентина. Решението за избора на Меси предизвиква сериозни дебати относно критериите за оценка на представянето на клубно и международно ниво.
Франк Рибери (2013)
След като печели требъл с "Байерн" (Мюнхен), Рибери е смятан за фаворит, но наградата отива при Кристиано Роналдо. Французинът публично изрази разочарованието си, заявявайки, че политическите и комерсиалните интереси са надделели над чисто спортните резултати.
Антоан Гризман (2018)
Гризман печели Световното първенство с Франция и Лига Европа с "Атлетико" (Мадрид) с впечатляващи статистики, но наградата бе присъдена на Лука Модрич. Изборът на Модрич предизвика въпроси дали приносът на Гризман на международно и клубно ниво е бил подценен.
Върджил ван Дайк (2019)
Ван Дайк играе ключова роля за успеха на "Ливърпул" в Шампионската лига, но завършва втори след Лионел Меси. Много анализатори смятат, че успехите му като защитник са били пренебрегнати заради предпочитанието към нападатели.
Роберт Левандовски (2020)
Полякът имаше феноменален сезон с "Байерн", спечелвайки требъл и отличавайки се с множество голове, но наградата бе отменена поради ковид пандемията. Мнозина го смятат за най-ощетения играч, тъй като церемонията бе отменена именно когато Левандовски бе категоричен фаворит за наградата.
Ерлинг Холанд (2023)
След над 50 гола и триумфи в Шампионската лига и Висшата лига с "Манчестър Сити", Холанд остана втори след Лионел Меси, който спечели Световната купа с Аржентина. Изборът породи въпроси дали успехите на клубно ниво получават достатъчно признание в конкуренция със световните първенства.