Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/9987673 www.bgdnes.bg

Мляскаща гъсеница глозга горите

Става активна при засушаване и жега 

Издава силен шум, докато унищожава дърветата 

Малка, но страховита беда унищожава бавно горите ни! Гъсеници на гъботворката нападат и безмилостно оглозгват дървета, като особено притеснително е положението в южните части на Черноморието, алармират еколози.

Дребните гадини са известни с това, че докато похапват, издават силен шум, който наподобява на нещо средно между мляскане и ромол на дъжд. Когато десетки екземпляри се окажат върху едно дърво, данданията е още по-голяма и дори може да създаде впечатление у хората, че става въпрос за по-голямо животно. След като приключат с дървото, то бързо изсъхва. Проблемът е констатиран в горите край Слънчев бряг, като е нужна спешна реакция, за да не се стигне до по-големи щети.

Реклама

В България гъботворката е разпространена навсякъде. Появява се периодично и нанася големи поражения не само на овощните дървета, но и на горите. Особено големи са щетите по дъбовите насаждения в равнинните и горските райони до 600-800 метра надморска височина. Масово се размножава след засушаване при по-високи летни температури и слаби валежи. Тоест ситуацията в момента е изключително благоприятна за гъсениците, за да си правят "банкети" по дърветата.

Гъсеницата се изхранва за 35-45 дни, след което си прави копринен пашкул, прикрепен между изгризаните листа или в пукнатините на дърветата, и се превръща в какавида. След 15 дни разкъсва обвивката и отлита, превърнала се в пеперуда.

Според експерти борбата с агресора е изключително щадяща околната среда и освен гъсениците не убива нито един друг организъм. През миналата година заради пандемията на много места в страната такава битка с напастта не е проведена, което й дава шанс сега да е по-активна и вече да нанася сериозни щети.

През невегетационния период трябва да се правят обследвания в градините, които са застрашени от нападение или неприятелят е забелязан през предходната година. Яйчните купчинки се изстъргват и изгарят. През вегетацията за борба с гъботворката се използват регистрираните широкоспектърни инсектициди.

Реклама
Реклама