Повече потопи у нас носи глобалното затопляне
Валежи до края на седмицата
Южна България е най-уязвима, от 4 г. насам циклоните са повече, казва климатолог
"Силните и обилни валежи у нас ще стават все повече и все по-зачестяващи и това се дължи на продължаващото глобално затопляне. Като това важи не само за зимата, но и за лятото".
Това сериозно предупреждение отправи пред "България Днес" титулуваният климатолог Петър Янков. По негови наблюдения през последните 4 години се е увеличил броят на средиземноморските циклони, които носят валежи над Гърция и България. Те се движат по път №4, който обхваща южните части на страната ни, и впоследствие продължават към Черно море.
Изказванията на Янков са провокирани от наводненията в Гърция, които взеха 4 жертви и причиниха сериозни материални щети. Те са причинени от циклона "Гирионис". Заради тежката ситуация се наложи евакуация на хора, както и спирането на движението по магистрали и железопътни линии. Имаше ситуации, в които пожарникари вадят шофьори от отнесените от мътните води автомобили.
"Южна България донякъде е уязвима от тези силни валежи, но мисля, че този път няма да имаме ситуации, които да стресират хората. Сателитните снимки сочат, че най-сериозни валежи ще има в района на Синеморец и Ахтопол, но вярвам, че няма да се стигне до положението, в което са гърците. Трябва да отбележим, че през следващите дни отново се очаква да вали сериозно", добави още климатологът, уточнявайки, че в последните дни ставаме свидетели на плитък вихър, който отново се движи по път №4, и страната ни остава в периферията на циклона.
От четвъртък до края на седмицата очакваме нова вълна превалявания от запад на изток, макар и по-слаби. Дневните температури ще се повишават през седмицата и ще се колебаят между 10 и 15 градуса. В планините над 1500-1700 метра ще вали сняг с по-значителни количества в Рила, Пирин и Западните Родопи.
И малко притеснителна статистика - във вторник за по-малко от едно денонощие в района между Италия и южната част на Балканите са паднали над 25 000 мълнии.