Гавра с жертвите от "Индиго"
16 г. след трагедията със седемте деца
Паметна плоча се търкаля като антипаркинг колче
Брутална гавра с паметта на седемте деца, загинали в мелето в дискотека "Индиго" преди повече от 16 години, се разиграва в центъра на София!
Паметната плоча, която указва, че на мястото на трагедията край стадион "Юнак" ще има специален мемориал, се търкаля по земята и служи като колче срещу навлизане на автомобили в зелените площи, видя "България Днес". Не е ясно откога мраморният елемент се търкаля между гумите на колите. Не е редно паметник с имената на починалите деца да се въргаля в прахта, коментираха минувачи край Националния стадион "Васил Левски".
"Мястото на тази плоча със сигурност не е там", заяви пред вестника кметът на столичния район "Средец" Мария Ачкова. След като разбра за случая с паметника, тя отвърна, че веднага ще препрати сигнала ни на "Зелени системи", които отговарят за района на парка.
Плочата е поставена половин година след инцидента - на празника на детето 1 юни 2012 г. "Тук ще има паметник на Елена, Любомира, Митко, Кристина, Цветелина, Виктория и Мадлена, нелепо загинали в "Индиго" на 21 декември 2001 г. Ние отлетяхме, но вие сте с нас! Обичайте ни", гласи надписът на мраморния елемент.
Година след мелето в дискотеката на мястото бе изграден паметникът, наречен "Дървото на живота". Той е дело на скулптора Ставри Калинов и представлява дърво от бронз със седем разлистени клона в памет на Виктория Миркова, Димитър Андреев, Елена Спандониева, Кристина Кабакчиева, Любомира Захариева, Мадлена Николова и Цветелина Ралчовска. Около паметника всяка година на черната дата се събират близки и приятели на загиналите деца, за да запалят свещ и да се помолят за покой на душите им.
Трагедията става към 18,30 ч. на 21 декември 2001 г. На коледното парти в дискотеката искат да влязат близо 600 деца. Обявен е вход от 2 лева, но изведнъж се понася слух, че ще се влиза безплатно. Тогава вратите на заведението внезапно се отварят и под напора на тълпата десетки деца са стъпкани и ранени. Седем от тях починаха задушени и стъпкани, а 24 пострадаха и бяха откарани в болница.
След ужасяващите събития става ясно, че дискотеката е изградена в разрез с всички нормативни уредби. Още след инцидента архитекти се изказват, че строежът на клуба е бил незаконен и зле проектиран, липсвали документи за въвеждане в експлоатация.
При смяната на собствеността не е било променено и предназначението на обекта от ледена пързалка в дискотека. Това става ясно при представянето на строително-техническа експертиза по време на делото. Тя сочи и че стълбите към клуба са били неправилно проектирани, стъпалата са били необезопасени и е било невъзможно да се стъпва нормално по тях. Стълбището, неотговарящо на изискванията, образува фуния, като се стеснява от почти 5 метра ширина до 1,50 м и прави завой на 90 градуса, като стъпалата стават скосени подобно на вита стълба. Вратите също са били погрешно проектирани и не отговаряли на мерките за сигурност. Освен това охранителите на дискотеката не са били инструктирани как да действат при подобна ситуация.
Трагичният инцидент взе и осма жертва. Майката загиналата Криси - Наташа Кабакчиева, почина след тежка битка с рака. Жената разви онкологичното заболяване, след като детето й загина при ужасяващото меле. Именно Наташа организира почернените майки в комитет и беше излъчена за говорител. Освен това почернената майка се занимаваше с организацията на различни инициативи в памет на нелепо загиналите деца. В памет на дъщеря си набираше и средства в помощ на деца таланти.
"България Днес" опита да се свърже с почернените родители на децата от "Индиго", но по данни на техни близки те не искат да бъдат безпокоени.
Без затвор
Години наред делото се търкаля по съдилищата. Седем години по-късно съдът признава четирима души за виновни за причиняване на смърт поради немарливост, но никой не влиза в затвора. Охранителите на дискотеката Георги Василев и Анри Силаги са осъдени, защото не са създали безопасен ред за влизане в дискотеката. Плащат глоба от по 800 лева. Бившият шеф на Комисията за младежта и спорта Цвятко Барчовски получи 3 месеца условна присъда и 1500 лева глоба, а управителят на дискотеката Ангел Николов се размина само с глоба от 1000 лева.
Три съдебни инстанции оневиняват другите двама подсъдими - бившия главен архитект на София Стоян Янев и собственика на "Индиго" Красимир Илиев. Фаталната дискотека отдавна не съществува.