Пациент плаща хеликоптер, но няма къде да кацне
Заплетен казус в болницата в Русе
Провали се спасителна акция за 72-годишен германец, поискал да го транспортират по въздух
Иво АНГЕЛОВ
72-годишен германец, настанен за лечение в русенската болница, поискал да бъде транспортиран до Люксембург, но медицинският хеликоптер нямало къде да кацне в дунавската столица.
За любопитния случай разказаха пред "България Днес" от лечебното заведение.
Мъжът пътувал с круизен кораб по река Дунав, когато се почувствал зле и превозното средство акостирало в Русе. Германецът веднага бил приет в областната болница, където установили, че има кървене от язва и нисък хемоглобин. Пациентът, придружаван от съпругата си, настоял да бъде транспортиран с хеликоптер до Люксембург, където живее, и там да бъде лекуван. Оказало се обаче, че вертолетът няма къде да кацне.
Покривът на болницата не разполага с хеликоптерна площадка, като там са разположени антени и кабелни съоръжения. Другите варианти били стадион "Дунав" и дворът на училище "Отец Паисий", които в момента се ремонтират и също отпаднали като възможности. Преди време за подобни ситуации бил обсъждан вариантът летателни машини да кацат на площада пред Пантеона на възрожденците, но от местната власт се обявили категорично против.
Неизползваемо от 2000 г. е русенското летище край с. Щръклево. Тогава са спрени всякакви полети, а през годините държавата и общината си прехвърлят собствеността. Плановете да бъде възродено остават само на хартия и затова русенци масово използват букурещкото летище "Отопени", което е на около 100 километра от българския град.
"Пациентът настояваше да пътува веднага след приемането му, но му обяснихме, че състоянието му не го позволява. Няма как да допуснем пациент в тежко състояние да тръгне и по пътя да се случи нещо неприятно. Затова го оставихме за лечение при нас", обясни пред "България Днес" директорът на русенската болница д-р Иван Стоянов. Той поясни, че през цялото време уреждането на транспорта се е водило от застрахователната компания, тъй като болницата няма правомощия за това.
Хеликоптерът бил готов да вземе пациента, но липсата на място за кацане осуетила акцията. Впоследствие състоянието на германеца леко се подобрило и той бил транспортиран с линейка до летището в румънската столица Букурещ, откъдето излетял.
"Нашият ангажимент беше да му осигурим лекар придружител, който да следи за състоянието му до летището", добави д-р Стоянов.
Директорът: От 2 г. работим по проблема
"От 2 години работим по проблема с хеликоптерната площадка. Това е въпрос, който трябва да бъде разрешен, и затова проучваме различни възможности", заяви шефът на болницата в Русе д-р Иван Стоянов.
Той изтъкна, че авиотранспортът е изключително важен при спасяването на човешки животи и е необходимо да се намери решение. Водят се и преговори със застрахователна компания, за да уредят всички детайли около въздухоплаването и изграждането на площадка.