Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/5721033 www.bgdnes.bg

Бен Крос и Кубрат Пулев станаха войводи

Търговците халосаха гостите с ценова секира

Иво АНГЕЛОВ

    Наш пратеник

    в Жеравна

Титулуваният български боксьор Кубрат Пулев влезе в образа на хайдушкия войвода Капитан Петко войвода!

Това се случи по време на деветото издание на фестивала на фолклорната носия, който се проведе през почивните дни в китното селце Жеравна.

Реклама

Задължително условие за влизането в зоната на културното събитие е всеки посетител да бъде облечен с народна носия и да не носи никакви съвременни технологии и предмети. В духа на правилата на фестивала Кобрата се появи облечен като смелия революционер, посветил живота си на освобождението на беломорските българи. Сред важните гости на фестивала беше и холивудският актьор Бен Крос. От организаторите на фестивала той получи като дар шопска носия, подобна на тази, която е нарисувал Иван Мърквичка в картината си "Ръченица".

Европейският шампион по бокс в тежка категория не пропусна да се хване на дългото хоро и да се наслади на запалването на големия вечерен огън, наречен Олелия. Пулев беше придружен от приятелката си - фолкпевицата Андреа, която също се беше пременила в дамска носия с красиво извезани шевици. Компания на двамата правеше и братът на Кобрата - Тервел Пулев, който за визията си беше заложил на одеждите на смелия български войвода Хаджи Димитър. Тримата бяха настанени в т.нар. войводски кът, който беше превърнат в подобие на ВИП зона - въртяха се чевермета, лееше се алкохол, а софрите бяха претрупани от традиционни български ястия. Това разделение обаче силно подразни посетителите на фестивала, които с разочарование коментираха, че в миналото подобно демонстративно обособяване на важни персони не е имало.

А идеята на фестивала бе точно такава - посетителите да се откъснат от съвременния живот, да се върнат 150 години назад във времето и да забравят за съвременните предмети (мобилни телефони, часовници, компютри и др.). Идеята за автентичен живот в боровите гори край Жеравна привлече огромен брой хора - 10 000 души. В 9-годишната история на фестивала на фолклорната носия това е абсолютен рекорд и никога досега не е регистрирана подобна висока посещаемост. Хората не се уплашиха и от цената на входната такса - 25 лева, за която получаваха единствено достъп до поляните и насладата да се озоват в един друг свят.

Комерсиализирането обаче не е подминало и този фолклорен фестивал. По подобие на събора в Рожен и в Жеравна на почит беше мятането на скара на кюфтета и кебапчета и огромните опашки от хора пред къщичката за продажба на бира. Посетителите се оплакаха и от цените, които ми се видяха силно завишени - 3 лева за малка салата от домати и краставици и още толкова за няколко пържени картофа. Бързото изчерпване на храни и продукти допълнително изнерви хората, тъй като след 40-минутно чакане на опашка им беше съобщавано, че няма повече бира или се свършила газираната вода за безалкохолните напитки. Високи бяха и цените на сувенирите, като магнити с изглед от Жеравна достигаха цена от 8-10 лева, като в действителност са в пъти по-евтини.

Сериозен бизнес беше развит и с паркирането - охранители пускаха колите да спират на поляните срещу такса от 8 лева на ден. Пристигащите на място хора се принуждаваха да си плащат, тъй като паркирането в самото село Жеравна беше невъзможно.

Реклама

Сред големите атракции отново беше присъствието на "Юнашки тиган", в който беше приготвена вкусна гозба за около 1000 души. Впечатляващият съд е с диаметър 150 сантиметра, дълбочина 20 сантиметра и тежи 78 килограма. Дървената дръжка е уникална изработка от майстор занаятчия и е с размери 210 см.

Фолклорни състави от цялата страна и майстори музиканти създаваха весело настроение на фестивала с изпълненията си. Конкурсът за най-хубава народна носия, народните борби със здрави момчета и запалването на Олелията създадоха допълнителен колорит на празника. С огромен интерес от посетителите бе изгледан и изслушан концертът на народната певица Николина Чакърдъкова.

Фестивалът на фолклорната носия традиционно се прави в първия уикенд след Голяма Богородица. Сегашното издание е под патронажа на министъра на културата Вежди Рашидов и със съдействието на Министерството на културата и Министерството на туризма. Основен организатор е фондация "Българе" и нейният създател Христо Димитров. Като домакини както всяка година ще се изявят танцьорите от едноименния ансамбъл. Оттам обявиха, че с нетърпение очакват следващото издание догодина, което ще бъде юбилейно и отсега замислят нови атракции за посетителите.

Мутроподобни охранители развалиха празника

Татуирани мускулести мъже с черни тениски с надпис Sеcurity хвърлиха мрачен оттенък върху хубавия фестивал.

Гардовете, които повече подхождат за охрана на дискотеки в Студентски град, демонстрираха нагло и безочливо държание към посетителите на фестивала. Пазачите бяха разположени около ВИП зоната, за да пазят ДспециалнитеУ гости от останалите хора. Те обаче не се ограничиха с тази роля, а нахално бутаха преминаващите наблизо хора и агресивно заплашваха да изхвърлят всеки, който покаже, че има телефон.

"Интересно дали преди 150 години е имало такива хора с черни тениски, които да заплашват хората. И защо и те не са с носии? Или не са българи и играят нещо като ролята на еничари? Срамна работа! Това може да откаже човек отново да дойде", коментираха недоволни гости на празника в Жеравна.

Реклама
Реклама
Реклама