Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/5446138 www.bgdnes.bg

Разследват злоупотреби за 450 000 лв. във фонда за лечение на деца (обзор)

16 000 евро, скъпи монети и часовници

открити у шефа му Павел Александров.

Прокуратурата обвини петима и ги пусна

16 000 евро и сейф със скъпи юбилейни монети и часовници са иззети при ареста на бившия шеф на Фонда за лечение на деца в чужбина Павел Александров.

Засега срещу него няма обвинение за подкуп. Липсват доказателства той или колегите му да са вземали рушвети от родители на болни деца или да са ги изнудвали.

Реклама

Разследването се води срещу организирана престъпна група за престъпления по служба, безстопанственост и злоупотреби със средства. При акция в сряда бяха задържани 8 души. Късно в четвъртък те бяха пуснати, но 5-има се сдобиха с обвинения. Павел Александров е с гаранция от 20 000 лв., един обвиняем е с 15 хил. лв., други двама са с по 5 хил. лв., а един е с подписка. Останалите остават свидетели.

“Делото няма

да попречи на

лечението на

нито едно дете

С помощта на експерти от Министерството на здравеопазването са иззети над 5000 копия на документи, а не оригиналите, за да не се спират процедурите”, заяви Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор.

Антимафиоти започнали да следят служителите на фонда от края на юни м.г. след сигнал за финансови злоупотреби. Използвали и СРС, за да разберат кой каква брънка е в схемата, обясни шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов.

Александров заявил, че е невинен, но отказал да дава обяснения. Назначена е експертиза на монетите и открите часовници в сейфа.

Разследването се води по няколко направления, свързани със злоупотреби за над 450 000 лв. Едното е за насочване на деца за лечение в конкретни болници в страната по препоръка на трима

външни експерти,

Реклама

избирани по

преценка на

Александров

от списък с 50 лекари. От 500 становища 2/3 били на тримата доктори. Те насочвали децата към своите болници и вземали по 35 лв. на становище. По-късно обаче клиниките получавали пари за лечението от НЗОК и фонда.

Второто направление на разследването е за сключване на неизгодни договори с посредници за лечение на деца в чужбина.

Един от тях например бил търговец и действал в Турция. Той посредничил за осигуряване на транспорт, преводи и настаняване.

За 1 г. му били

изплатени

250 000 лева,

които били фактурирани като пари за лечение, казаха от ГДБОП. Засечени били и случаи, при които се дава одобрение за лечение, преди да е започнала процедурата.

През двата си мандата Павел Александров сключил договори с българката Маргарита Мунос в Париж за настаняване на деца в апартамент, без за това да е била обявена обществена поръчка. “Наемът бил десетократно завишен, преведени са общо около 200 000 лв.”, каза магистрат, без да уточни месечния наем и времето, за което са дадени парите. В други държави децата спели в посолства. 10 000-12 000 лв. пък били изразходвани неправомерно за обучение на лекар в чужбина.

Александров е уличен още, че ползвал служебен бензин за личната си кола. Пътната му книжка е иззета и полицаите ще сравяват пробега на автомобилите с парите, платени за бензин.

“Претърсени са 6 кабинета във фонда и 6 жилища, обискирани са 8 души. Вървят разпити на свидетели”, съобщи шефката на Апелативната спецпрокуратура Даниела Попова.

Акцията започнала в 11 ч в сряда, защото антимафиотите

разбрали, че

до вторник

Александров

е в чужбина,

а от четвъртък излиза в отпуск. Арестите не са извършени, за да се пречи на заседанието на обществения съвет. Денят е избран след проучване къде са намират служителите на фонда, които е трябвало да бъдат обискирани, уточни прокурор Арнаудова. Тя отрече слуховете, че един от задържаните е близък на шеф в Софийската градска прокуратура (СГП) и съмненията, че заради това преписка по сигнал за нарушения във фонда е била прекратена. СГП отказала да образува досъдебно производство срещу служители от фонда на 6 април след сигнал за нарушения, към който бил приложен доклад на инспектората на здравното министерство. В тях имало твърдения за нецелесъобразно похарчени пари за командировки, облекло и допълнителни трудови споразумения за обучение, без да са приложени необходимите документи. Имало и нарушения при издаване на европейския формуляр S2 за лечение. Отказът на СГП да заведе дело се проверява от апелативната прокуратура в София.

Бойко Борисов: Надявам се обвиненията да бъдат доказани

Акцията се забавила

заради лекарски протести

“Аз съм от хората, които искат да се случват много бързо нещата, но за да има осъдени и наказани, трябва службите да избродират това, което правят. Затова се наложи по-дълго да се използват и СРС, и документи, и свидетелски показания”, разкри подробности около операцията във фонда за лечение на деца министър-председателят Бойко Борисов. Той направи коментара след форум на министрите на правосъдието в София.

Разследването за злоупотреби във фонда започнало по сигнал на здравния министър Петър Москов. Борисов обясни, че е имало известно забавяне на акцията заради лекарските протести, а и защото се чакал моментът, в който корупционните практики да бъдат документирани.

“Това, което най-вече мога да гарантирам, е, че още вчера (сряда - б.р.) парите, които трябваше правителството и министерството да дадат за болните деца, вече са преведени”, каза Борисов. В четвъртък сутринта той имал среща с министър Москов и заместника му Ваньо Шарков. Премиерът първи съобщи, че в 14 часа в четвъртък е първото заседание с новия директор на фонда.

“Призовавам и всички от обществения съвет да бъдат там, за да вземат решения и за това болно дете Дилян, което видяхме по телевизията, и за всички други”, каза Борисов.

“За мен е важно тези, които са си позволявали да правят нередни неща и се надявам впоследствие това да бъде доказано и в съда, ще си понесат отговорността”, допълни Борисов. 

Таня Андреева: Имаше притеснителни практики

Бившият здравен министър д-р Таня Андреева сменила директора на фонда за лечение на деца Павел Александров, защото при проверки били установени притеснителни практики в работата на фонда. Това коментира самата Андреева в четвъртък. Като примери тя посочи неясна процедура по наемане на апартаменти във Франция, в които се настаняват семейства с болни деца, докато трае лечението им. Тя каза, че имало притеснителни практики

за наемане

на посредници

- например за турска болница, което било недопустимо. По време на мандата си д-р Андреева оповести, че са прекратени договори с много външни експерти на фонда.

Д-р Андреева назначи за директор д-р Ива Станкова, педиатър, депутат от левицата. При нейния мандат обаче работата на фонда бе силно затруднена, имаше протести от членове на обществения съвет и в резултат на натиска бе отстранена.

Служебният министър на здравеопазването Мирослав Ненков пък възстанови Павел Александров на поста през 2014 г. Той

отказа коментар

по случая с

арестуваните

за злоупотреби служители от фонда и Александров. “Не искам да участвам в това”, каза д-р Ненков, попитан за коментар от “24 часа”.

Многократно са правени проверки, има и одити върху дейността на фонда за лечение на деца, но нарушения не са открити, казаха от екипа на бившия служебен министър. Той самият имал добро мнение за Александров като администратор.

През февруари приключила ревизия на фонда, назначена от здравното министерство. Тя не е открила нарушения, съобщи пред БНР доц. Анелия Буева, национален консултант по детска нефрология и член на обществения съвет на фонда. Тя уточни, че изборът на чуждите клиники, където да се изпращат деца с различни заболявания, се прави от лекарите консултанти към фонда - за всяко заболяване имало по трима. Доц. Буева увери, че никой от обществения съвет не си е позволявал да оспорва предложенията на консултантите. Според нея “фондът работи перфектно” и не бива да се унищожава такава структура. 

60 деца чакат решения за терапия в чужбина

60 деца с различни заболявания чакат разрешение за лечение в чужбина чрез фонда за лечение на деца. Това обяви неговият нов директор проф. Владимир Пилософ преди заседанието на обществения съвет в четвъртък следобед. То трябваше да се проведе в петък, но бе насрочено по-рано, след като премиерът Бойко Борисов обяви, че от държавния бюджет е преведено финансирането на фонда.

До 15 дни

проф. Пилософ ще

представи доклад

на здравния министър Петър Москов за работата на фонда и становище дали са нужни промени в правилата. Според него най-важното сега е фондът да не спира работа.

В четвъртък пред сградата на Центъра по хигиена, където се помещава фондът, се събраха майки на протест срещу проблемите в работата на фонда. Майката на 4-месечния Дилян от Русе бе изслушана от заседаващия обществен съвет и получи уверението на проф. Пилософ, че случаят ще бъде уточнен бързо. Тя обвинява бившето ръководство в забавяне на решението за лечение на детето с тумор на гръбначния стълб в Германия.

70% от бюджета на фонда отиват за лечение на деца в България и закупуване на медицински изделия. От обществения съвет към фонда са информирали здравната каса и здравното министерство, че правилата за работа на фонда не позволяват да се упражнява достатъчно контрол върху тези разходи, но резултат от сигналите не е имало. Това съобщиха пред БНТ членовете на обществения съвет Десислава Хурмузова от инициативата “Спаси, дари на...”, Красимира Величкова от Български дарителски форум и Мария Чернева от БНТ.

“Цените на медицинските изделия, които плащаме, със сигурност са много високи. Предполагаме, че

са завишени

10-15 пъти,

а това показва възможност за много корупционни схеми и апетити. Неведнъж сме настоявали медицинските изделия да минат към касата, за да може тя с цялата си административна мощ да управлява тези средства”, каза Мария Чернева.

През ноември парите за фонда бяха спрени от МЗ, за което съобщиха от обществения съвет. От август фондът бил проверяван постоянно от различни институции – работна група на МЗ, вътрешномедицински одит, Инспекцията по труда, прокуратурата. Всички проверки бяха или без заключение за нарушение, или бяхме информирани от МЗ за дребни административни нарушения, или за нарушения, свързани с издаването на формуляра S2 от здравната каса, каза Красимира Величкова.

Малко над 7 млн. лв. са разходвани за лечение в чужбина, а 5 млн. лв. - за лечение у нас. В чужбина са лекувани 414 деца, а в България – 976 за 2015 г. От общо 1575 молби са одобрени 1300, а откази са получили 150 деца. През 2015 г. са внесени 5 жалби от родители.

Реклама
Реклама
Реклама