Василев се крил по малки хотелчета

ВАНЧЕ ГЕЛЕВСКИ
Специален пратеник в Белград
"Знам, че сте по петите ми и всеки момент може да ме заловите, затова се предавам сам."
Това били първите думи на банкера Цветан Василев пред онемелите ченгета на Криминална полиция в Белград. Издирваният от Интерпол с червена бюлетина мажоритарен собственик на КТБ се предаде доброволно на униформените в сръбската столица в присъствието на адвокат. Пред сградата на управлението в квартал „Нови Белград“ те пристигнали с такси.
Още на влизане в сградата Василев се представил с паспорта си и обявил, че той е човекът, когото издирва половин Европа. С избръсната брада, но с прословутите мустаци и спретнат в скъпарски костюм по най-новата мода, обвиняемият в България за източването на 206 млн. лева от КТБ финансист приел с усмивка объркването на криминалистите в Белград, които дълго време се туткали какво да правят с него.
Когато в крайна сметка решили кой да се заеме с горещия картоф, срещу Василев започнали съответни процедури по идентификация и разпознаване. През цялото време роденият в Габрово 55-годишен български банкер с бизнес интереси в западната ни съседка се държал на ниво и не проявявал признаци на страх.
"Поведението на Василев бе като на човек, който няма какво да губи и знае с какви карти разполага, за да си гарантира оцеляването. Беше мълчалив и отказа да влиза в детайли относно пребиваването си в Сърбия. Изглеждаше обаче доста изморен", коментират неофициално свидетели на разпита.
Когато установили самоличността на собственика на най-големия стъкларски завод в Сърбия "Стъклара" - Парачин, ченгетата го откарали в Специализирания съд за организирана престъпност. Там в присъствието на магистрат той дал показания, след което било постановено задържането му в ареста до произнасяне на съда относно екстрадицията. Уведомлението от българските власти за международното издирване на финансиста пристигнало в Белград едва 24 часа преди той да цъфне пред централата на Криминална полиция.
"Ако пред съда той изрази съгласие да бъде екстрадиран в София, сроковете на процедурата ще бъдат съкратени до минимум и още до края на седмицата или в началото на другата може да бъде изправен пред български магистрати", обясняват запознати.
"През цялото време спецслужбите работиха активно по установяването местонахождението на Василев", твърдят добре осведомени източници от Белград.
"Разполагахме с оперативна информация, че Василев пребивава в малки и невзрачни хотели за по една нощ, които още рано сутринта напуска, преди до него да се доберат служителите от канцеларията на Интерпол в Сърбия", изтъкват пожелали анонимност криминалисти от Белград.
Василев даже успял да избяга на ченгетата от ресторант в Белград десет минути преди да завардят подстъпите към заведението, допълват те.
"Движил се сам и внимавал с кого общува, като нито една от срещите му не продължавала повече от няколко минути", разказват оперативни работници, следили изкъсо случая.
"Процедурата за екстрадиция е ясно разписана, но не мога да кажа със сигурност дали Василев ще бъде предаден на българските власти", коментира пред в. "България Днес" Душица Ристич, говорител на Специализирания съд в Белград.
"Предстои сръбските органи на реда да информират колегите си в София, че са задържали лице, което се издирва по тяхно искане. След това от България трябва да изпратят документите, които уличават Василев в престъпление. Едва тогава магистрат в този съд ще се произнесе дали са изпълнени условията за екстрадиция на арестувания. Ако това стане, последната дума има министърът на правосъдието Никола Селакович. Той трябва да положи подпис върху документите за предаването на банкера, а самият процес след това той да бъде доведен до българската граница не продължава повече от 48 часа", разяснява тя.
Ристич допълва, че от съображения за сигурност датата, мястото и часът на предаване на Василев няма да бъдат известни до последно, а всичко това може да проточи процеса и до един месец.