Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/4309330 www.bgdnes.bg

Граничният полицай, който сгази 11-месечната Краси с 3 различни проби за алкохол заради пропуск в здравна наредба

В различните болници кръвната проба за алкохол се взима и изследва по различни начини. Това води и до различни резултати от пробите. Това обясни пред TV7 Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи по повод направените проби на пияния граничен полицай Костадин Стоянов, който сгази 11-месечната Краси.

Бяха му направени три проби за алкохол като и трите дадоха различни стойности. Тази от дрегера показа 0.63 промила, но пробите от кръв и урина дават под 0.5 промила. Това значи, че той не може да бъде съден за убийство при утежняващи вината обстоятелства.

Реклама

"Няма единна методика, по която се взима кръв. Наредбата на Здравното министерство, която е постановила начините за взимане на кръвна проба, какви средства да се използват и как да се съхраняват пробите, е писана през 2001 г. Оттогава тя не е променяна, което говори, че изискванията са от гледна точка на медицината през миналия век", подчерта Тодоров.

По думите му има много изисквания, които са неизпълними. Кръвните проби трябва да се взимат само от лекар, не от медицинска сестра, ако са взети от сестрата, това е в нарушение. "Престъпни практики се прилагат, за да се манипулират резултатите", категоричен е той.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама