Супертехника получила пожарната преди потопа

Бисерка БОРИСОВА
Оборудване за спасителни акции на стойност 490 хил. лв. е получила пожарната три дни преди пороя в Бургас, установи "България Днес".
Нещо повече - между 3 - 5 септември именно в потопения на 5-и вечерта морски град се е провело съвместно учение между турски и български пожарникари с новата техника. Тоест споменатото оборудване трябва да е било в Бургас. И не само това - сред акцентите в проведеното учение са били "съвременните действия при химически и технологични аварии, пътнотранспортни произшествия и РЕАКЦИЯ ПРИ НАВОДНЕНИЯ"!
При това положение е трудно за обяснение защо пожарникарите не са успели да спасят 21-годишната Камелия в наводнения район Ясна поляна - след като само няколко часа по-рано са тренирали тъкмо това. Да не говорим, че и вече са разполагали с допълнителна спасителна техника.
"България Днес" се опита да получи коментар от бургаската пожарна и да разбере дали участниците в учението и новата техника наистина са били в града по време на потопа и ако е така, защо не са се включили в спасяването на давещите си. И на стационарния, и на мобилния телефон на говорителя на РДВР – Бургас, никой не отговаряше.
Днес пожарникарите честват професионалния си празник, като бургаското поделение дори е предвидило Ден на отворените врати. Бургазлии обаче още са настръхнали срещу пожарната след потопа. Хората продължават да коментират разказите на очевидците, според които младата Камелия два часа викала за помощ, но пристигналите на място две пожарникарски коли не могли да й помогнат и се "мотаели". Пак според очевидците и роднините на удавените въжетата на пожарникарите били къси и им липсвала достатъчно мощна осветителна техника!
"Първата пожарна кола дойде 10 минути след като се обадихме на тел. 112, но не свърши нищо. Пожарникарите, общо взето, се бавеха. Имаше едно момче - Милен или Младен Атанасов, който беше вече организирал екип. И докато дойде втората пожарна, този екип вече бе извадил 6-7 човека", разказа един от оцелелите от водния ад - Борис, които пътувал с колата си през района, в който се удави Камелия.
На младото момиче също се опитвали да помагат обикновени хора с подръчни средства. Двамата спасители герои - Николай Кирилов и Николай Градев, разказаха, че когато пристигнали в наводнения район, видели как други двама млади мъже са приспособили електрически кабел, за да извадят с него давещите се хора. Докато пожарникарите се тюхкали заради късите си въжета, давещи се били спасени с въже, направено от кабел на разклонител!
69-годишната Недялка Танева и 21-годишната Камелия Желязкова нямали този късмет - въпреки че импровизираният спасителен екип направил всичко възможно да извади и тях. В крайна сметка въжето от кабели достигнало и до Камелия, но в този момент викащото за помощ два часа момиче било отнесено от втората приливна вълна.
"С една малко по-голяма мотивация от страна на първата пожарна кола и малко по-добра техника това момиче, което пред мен два часа викаше (Камелия – бел. авт.), щеше да бъде спасено", заяви оцелелият в ужаса Борис.
Спънки при даряването на дрехи
След наводненията в България много хора поискаха да окажат съпричастност, като дарят дрехи на пострадалите. Оказва се обаче, че това е почти невъзможно - поне ако трябва да се мине през Червения кръст. Ако дрехите не са нови, още с етикетите, то изискванията за даряването им са наистина големи. Трябва да са не просто изпрани и изгладени, но да имат и "сертификат за дезинфекция" от салоните за химическо чистене. Някои институции пък искат да са и разделени на размери, сезони, дамски или мъжки, дори подредени по артикули - отделно панталони, отделно блузи, рокли и т.н. "Оказва се, че за да направиш дарение, трябва да си вземеш поне три дни отпуска, за да го сортираш, а преди това да си изтеглил кредит, за да мине то през химическото", коментират хората, желаещи да помогнат, в интернет.