Кметът на Бургас: Пътят към рибарското село може да пропадне

Започва проучване на пътя на водата причинила наводнението в рибарското селище Ченгене скеле. Екипи на Агенция за социално подпомагане ще минат по адресите на пострадалите от наводненията хора, за да опишат щетите. Това каза кметът на Бургас Димитър Николов, цитиран от Фокус.
„До няколко часа ще изпратим искането към Комисията по бедствия и аварии с подробно техническо описание на всички разрушени инфраструктури. Успоредно с това се свързахме с Агенция „Социално подпомагане” и вече екип на агенцията на място с представители на общината ще минат през всеки едни адрес. Ще бъдат раздадени бланки на хората и ще им бъде обяснено как да попълнят заявленията, за да им бъдат отпуснати финансови помощи във връзка с претърпените щети. Спешно ни е необходимо да започне укрепването на моста на село Извор и на единия мост, който се намира в Маринка", посочи Николов.
"Нужно е обезопасяване на подхода и към рибарското селище Ченгене скеле. Там конструкторите казаха, че има риск за пропадане и при по-тежък автомобил надлезът може да се срути. Разпоредил съм се и от 12.00 часа влиза едрогабаритна техника в рибарското селище и започва масово да извозва всички отпадъци в зоната на Ченгене скеле. Два часа след на временното депо на бетоновата площадка започват да се депонират отсевки, чакъл и фракции. Ще се предостави и техника, за да може да съдействаме на хората и да кажат къде е необходимо да се оправят подходите към самите къщи, и да се запълнят дупките изкопани от силата на водата. Вече са сформирани два екипа от представители на общината", посочи кметът.
"Поискали сме съдействие от Горското в Бургас и другите държавни служби и започва обследване на пътя на водата към река Отманлийска, която причини това голямо бедствие. Понеже по-голямата част попада на територията на община Созопол вече съм поискал официално от община Созопол да ни съдействат с картов материал и специалисти. Осигурили сме високопроходими машини, които да направят подробното обследване на пътя на водата, защото никой не е застрахован, ако утре се случат отново такива обилни дъждове да се повтори това същото бедствие. Необходимо е да предприемем всички необходими мерки”, каза Николов.
Той посочи, че тепърва ще се прави по-подробно описание на щетите, но по груби сметки те са за над 1,5 милиона лева само в община Бургас. „Постоянно пристигат нови и нови искания. Сега на предстоящата ни втора оперативка ще предадем и адресите, които сме получили, тъй като има хора, които не са били в почивните дни в Бургас и сега тепърва установяват, че първият етаж или мазетата им са наводнени и е необходимо да реагираме на място”, каза Николов. На тези адреси ще мине комисия, за да опише щетите. Техниката, която община Бургас ще изпрати за разчистване и подобряване на пътната инфраструктура в рибарското селище са кранове и багери. Необходимо е време обаче от няколко часа те да бъдат транспортирани до селището.