Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/4185632 www.bgdnes.bg

Бившият здравен министър д-р Стефан Константинов: Не давайте пари на касата!

Кой е той

Д-р Стефан Константинов е бивш здравен министър. В периода 2005-2008 г. е секретар на Районната колегия на Българския лекарски съюз. От 2008 до 2009 г. е председател на Районната колегия, а от 2009 до 2010 г. е зам.-шеф на Управителния съвет на БЛС. На 6 октомври 2010 г. е назначен за министър на здравеопазването на мястото на подалата оставка проф. Анна-Мария Борисова.
В момента работи в АГ болница "Майчин дом".

Деяна Павлова

- Д-р Константинов, заседанието на Надзорния съвет на НЗОК вчера пропадна, което поставя под въпрос и актуализацията на бюджета на здравната каса. Какво следва, ако това не стане?
- Наистина има сериозни проблеми и се очертава една значителна дупка в бюджета на касата до края на годината. Това е безспорно и се знаеше още през декември. По определени причини тогава едни хора, които трябваше да го кажат, замълчаха. Затова и се очерта такъв проблем. Друг е въпросът обаче дали сега трябва да се дават парите на здравната каса. Противно на очакванията ви, аз ще кажа, че не съм убеден, че даването на средства на НЗОК е доброто решение.

Реклама


- Защо?
- Поради простата причина, че никой не знае как и защо се харчат парите. Нямаме информация, всичко е непрозрачно, няма дори обявени бюджети къде и какви пари са давани на болниците. Това не може да се провери. Направете си справка вие като журналист дали може да разберете на коя болница колко пари и защо са дадени. И ще ви кажа веднага какво се случва - непрекъснато се дават все повече и повече пари, а в крайна сметка хората са или по-недоволни, или на същото ниво и възнаграждението на работещите в здравеопазването стои същото и дори намалява. При тази ситуация логичният въпрос, който трябва да се зададе, е за какво се дават тези пари. Никой не отговаря на този въпрос и затова аз не мога с чиста съвест да кажа - да, дайте парите.


- И все пак, ако наистина не се дадат пари на болниците, какво ще последва?
- Ако не се дадат пари, в един момент ножът ще опре до кокала, отговорните институции ще се вземат в ръце и наистина ще трябва да предложат промени, с които да се гарантира, че тази криза няма да се повтаря непрекъснато през 5-6 месеца. Аз ще ви кажа - да, ако не се дадат пари, това ще трябва да стане, независимо кой е на власт. Ако обаче се дадат тези средства, след 6-8 месеца ще се повтори същото, което не води до никъде.


- Къде потъват парите според вас?
- Няма една-единствена дупка - да посочим определено лице или организация, която ги изсмуква. Но имаме дупка на така нареченото неефикасно управление на здравеопазването. Всички казват, че парите в системата са малко и всичко е недофинансирано. Направете си сметка обаче колко нови лечебни заведения бяха открити. И ми отговорете - някой ненормален ли е в тази държава, когато парите не стигат да отваря болници. Значи отговорът е ясен - пари има, но те заминават някъде.


- Какво да се направи?
- Или трябва да се направи демонополизация на касата и по пазарен механизъм да се регулират всичките взаимоотношения в обществото - който има пациенти, нека просперира. Или държавата трябва много ясно да постави някакви правила. В момента имаме една-единствена каса, която е задължена да дава, а непрекъснато се увеличават консуматорите. В един момент обаче нейният бюджет свършва и всичките казват - дайте още. Откъде да се даде обаче?! Това е анализът, който е известен и е направен, и въпреки че нещата са ясни и са казвани, поредица от здравни министри са предлагали различни мерки за решаването на този проблем, всички тези мерки в поредица от правителства са се сблъсквали с неохотата на Народното събрание да се приемат закони. Без промяна в закони, само с промяна на наредби или постановления няма как да бъде решен този проблем.


- Защо ги е страх от промяна в законите?
- Става въпрос за интереси. Става въпрос за едни 3 милиарда лева, които непрекъснато трябва да се увеличават, които са и гарантирани. Има криза, няма криза, знае се, че тези пари трябва да бъдат взети. Става въпрос за силни лобита, които имат интерес системата да стои така. Когато парите свършат, се организират някакви протести, за да се дадат под натиск още някакви пари, които по същия неясен и непрозрачен начин ще заминат по нечии джобове. Ето това е истината.


- Ще има ли фалит на болници, ако не се актуализира бюджетът на НЗОК?
- За определени болници е възможно, не днес или утре, но в близкото бъдеще това да се случи. Все пак при наличието на толкова много лечебни заведения си мисля, че за българския пациент последното нещо, от което ще се притесни, е от липса на възможност да достигне до лечение. Нещата са умишлено преувеличени от определени среди, за да се получи психоза и под натиска да се дадат едни пари.

Реклама


- Вие работите в голяма АГ болница - "Майчин дом", какво е положението при вас, защото в Стара Загора и Хасково ситуацията е плачевна?
- Болниците в Стара Загора и Хасково са с изключително тежки проблеми може би от десетилетия. За съжаление стъпките, които направихме за решаването им, бяха заменени с едно грозно кадруване, поставяне на партийно угодни другари, назначаваха се по политическа линия приятели, приятелки на областни управители и т.н. Така че аз не мога да не им съчувствам.
В "Майчин дом", където работя, проблеми засега нямаме с приема на пациенти. Въпросът е, че средствата в здравеопазването се увеличаваха през последните години непрекъснато, но заплатите са абсолютно замразени, без да е намаляла работата. В "Майчин дом" има увеличаване на ражданията, нараства обемът на работата, но парите просто не стигат до нас. Те изчезват. Вместо да се увеличава заплащането на труда поне с инфлацията. Опасност за пациентите няма за момента, но не казвам и че всичко е розово.


- Какви са реалните проблеми?
- Вижте кой говори в момента за протести. Д-р Райчинов, председател на лекарския съюз, подписа миналата година споразумение с политическите партии на власт, като обясняваше, че тяхната програма е приемлива, и той агитира колегите да гласуват за тях. Ние им казахме, че бюджетът е нереалистичен и не трябва по този начин да се действа. Сега обаче правителството се клати, те обръщат палачинката, застават на другия бряг и казват - Ауу, колко са лоши. Ами вие нали бяхте заедно с тях? Затова казвам, че тези протести се движат от нечисти интереси.

Реклама
Реклама
Реклама