Чебурашки и ски от бъчви в музей

Иво АНГЕЛОВ
Чебурашки, неваляшки, индианци, челик, "Не се сърди, човече" и редица други забавления от ХХ век могат да бъдат видени в единствения музей на детските играчки у нас. Експозицията е изложена в Горна Оряховица и е открита специално за лятната ваканция на децата.
"Идеята за такъв музей се появи в началото на годината. Заедно с колеги и приятели се разровихме из таваните на бащините си къщи, за да намерим играчки от нашето детство. Много хора също се включиха в кампанията и така събрахме над 1000 експоната, които в момента са изложени", разказа пред "България Днес" директорът на Историческия музей в Горна Оряховица Пламен Мадемов.
В кампанията много активно са се включили и хора от великотърновското село Правда. Оттам са издирили и подготвили множество предмети, използвани в игрите от миналото - лък, прашка, челик, плюшкало, парцалена топка. Децата могат да видят ските на дядовците си, направени от дъски на бъчвите за вино и ракия, пушки за стрелички, лагерни колички. Истински хит в експозицията са лагерните колички и лъковете.
В музея могат да бъдат видени всякакви кукли - от парцалени, през такива с подвижни очи до барбита с къщи и автомобили.
"Посланието на инициативата е "Детето в мен и детето с мен", защото музеят се отваря за семейството. Започваме семейна събота и всяко дете може да доведе трима възрастни и общо за 1 лев семейството може цял ден да се весели и играе в музея през цялото лято", сподели още директорът. Той допълни, че е отделен специален кът с книги, като най-интригуващите разкази са за Винету и Поразяващата ръка, с които са израснали няколко поколения.
Не са пропуснати и дворните игри като скачане на ластик, дама (куцанка) и охлюв. Интересното е, че на тях се включвали не само децата, но и техните родители. Тази събота в музея ще бъде посветена точно на куцанката, а културната институция ще е отворена цял ден.
Посетителите могат да видят класически настолни игри като "Микадо". Тя се състои от 41 клечки, които се пръскат върху маса или друга равна повърхност. Целта е играчите да съберат най-голям брой клечки, без при изваждането на някоя от тях да съборят или помръднат останалите. Сред атракциите и е приспособление за ловене на паяци - конец с восъчно топче в края. Мадемов признава, че самият той е бил повлиян от откриването на изложбата - качил се е на тавана и е открил конструктора, с който си е играл като дете.
"Спомних си как мачкахме одеяла и от тях правехме планина, по която нареждахме индианци и каубои за битка. Докато редихме изложбата, музейните работници толкова се заигравахме с експонатите, че неусетно работата спираше и започваха игри", завърши директорът.