Погребаха Али в зелен ковчег

Борислав РАДОСЛАВОВ
Две погребения, нестихващи сълзи, безутешна мъка, почернени роднини, издирване на две деца и доброволци на помощ от цяла България. Такава е реалността от третия ден след потопа във Варна и Добрич.
България днес потъва в траур в памет на 14-те жертви на природната стихия.
По пладне вчера бяха погребани две от жертвите на бедствието. Първо в джамията близо до ул. "Горна Студена", която е сред най-пострадалите и даде най-много жертви, беше закаран ковчегът с възрастния мъж Исмет, който е бил болен на легло и не е могъл да се спаси. Близки ридаеха неутешимо покрай ковчега на мъжа и оплакваха злочестата му съдба.
"Да виждаш как идва краят и да не можеш да направиш нищо. Каква мъка и безпомощност. Да не се случва на никой", оплакваше на опелото близък на покойника.
Още по-драматична бе картината в двора на къщата на 13-годишния Али. Момчето почина в адския потоп, а телцето му бе увито в кафеникаво одеяло. Бабата на момчето оплакваше неутешимо своето внуче, а писъците й се чуваха из целия квартал.
"Защо ме остави, чедо, къде отиде... Ох, каква мъка ни сполетя. Върни се, ела си пак тук", ридаеше над ковчега възрастната жена, увита с червена забрадка.
Малко след 12 ч. от къщата беше изнесен зеленият ковчег с тялото на Али, а траурното шествие пое към кварталните гробища.
Мъката на опечалените стана още по-силна и въздействаща, когато към тях се присъедини и Дарина, майката на изчезналия 6-годишен Марин. В отчаянието и безсилието си младата жена припадна и се наложи викането на линейка. Лекарите й биха успокоителни. Пред тях скърбящата майка сподели с немощен глас, че не е яла от три дни.
"Абе, мамо, абе Марине, къде отиде, мамо, защо ме остави", плачеше и нареждаше, без да спре Дарина. Тя стоя от сутринта в дерето, плачейки и викайки детето си. Час след час спасителите изриваха с лопати тинята, а доброволци изхвърляха с кофи водата. Предположенията са, че под тях може би е трупът на детенцето. Заедно с Маринчо в неизвестност продължава да бъде и двегодишно момиченце.
Близки на семейството също започнаха претърсването на напълно разрушената къща.
Марин е бил с баба си и тримата си братовчеди. Двама от тях, на 9 и 12 г., са били отнесени от стихията.
"Само едно от момчетата се е спасило, бабата я намериха удавена надолу по улицата. Ние живеем във Варна в района на зеленчуковата борса, а Марин бе изпратен тук на гости", обясни лелята на Маринчо - Ирина.
Това са хората от една от построените в средата на дерето на "Горна Студена" къщи. И трите бяха пометени от вълната и останаха само основите им.
"В къща на улица "Балкапан" извадихме труповете на жените. Пожарникарите не можеха да отворят вратата от придошлата вода, а аз помагах да пренесем телата." Това разказа спасителят Бранимир Каменов, измъквал с ръцете си труповете на починали в невиждания потоп.
В полунощ в четвъртък се втурнал да помага, след като едва се спасил оцелял в къщата си на улица "Калач". "Стихията ни връхлетя внезапно и добре че сме малко по-нависоко. Водата стигна до вратата, но аз, майка ми и брат ми Арнолд успяхме да се качим при съседите на горния етаж", обяснява Каменов.
Близо 200 пострадали дома в "Аспарухово" вчера бяха отводнени. Над 600 организирани доброволци работят на място, като 50 от тях са от международна скаутска организация. Много са и неорганизираните доброволци.
От БЧК отправиха апел за лопати, ботуши, кофи, хигиенни материали, санитарни принадлежности. Добрата новина е, че са събрани достатъчно дрехи, одеяла и покъщнина.
И докато близки изпращаха в последния път загиналите, транспортният министър Данаил Папазов посочи незаконното строителство в квартала като основен фактор за трагедията и човешките жертви.
"Не може да има къщи в самото дере. Освен това е допуснато строителство на високи сгради с високи огради, които са оградили от двете страни улица "Горна Студена". Тя има над десет преки улици, които са с много голям наклон. И при силен дъжд цялата вода се излива в една улица, която е около три метра широка, асфалтирана е и от двете страни има бетонни огради. Нали разбирате, че тази вода няма къде да отиде и тя тръгва по тази улица като в канал", обяви Папазов.