Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/4128315 www.bgdnes.bg

Оперативен работник в "попския отдел" на ДС: Патриарх Неофит беше несполучлива вербовка

Светейшият патриарх, сегашният, е вербован малко преди 10 ноември. Даже ние не знаехме, че ще има 10 ноември. Ако не, и 1989 година е вербовката. Това разкри Йордан Гюдуров – бивш оперативен работник в 6-то управление на ДС, известно още и като „попския отдел“, в предаването „Фронтова линия“ по TV7.

„Колегата ми, който отговаряше за Светия синод, той е извършил вербовката. Доколкото знам от него и е споделял, че не му е сполучлива вербовката и че няма да работи всеотдайно и честно с нашата организация“, обясни той по адрес на Неофит.

Реклама

Тайните служби готвели митрополит Кирил за наследник на патриарх Максим. Духовникът бил вербуван за агент на Държавна сигурност от вуйчо си – Христо Маринчев, един от полковниците в Първо главно управление. Под неговата опека и с помощта на тайните служби той бързо нараснал в йерархията, разкри Гюдуров – бивш работник в 6-то управление на ДС, известно още и като „попския отдел“, в предаването „Фронтова линия“ по TV7.

След смъртта на патриарх Максим застъпниците на митрополит Кирил вече не били толкова влиятелни и той изпуснал най-високия пост в Българската православна църква. Патриарх Максим си отиде преди година. „Държавна сигурност не съществува вече от 20 г., а и Христо Маринчев се е споминал”, обясни ситуацията Гюдуров.

Той самият успял да вербува над 50 духовници. Само един му отказал, като обяснил, че го е страх от Бога. Останалите се съгласили – някои по идеологически причини, други – защото така имали по-голям шанс да израснат в кариерата. „Не сме им плащали, работеха за „мерси”. До 100 долара получаваха, само ако трябваше да изпълняват мисия в чужбина”, каза още Гюдуров.

Митрополит Дометиан е вербуван още през 50-те години. „Получен е в наследство. 6-то управление е създадено 1967 година. До тази година и тези процеси - попските процеси, както им казват, не са водени от хора като нас“, поясни вербовчикът. Йоаникий Сливенски той определи като „безобиден човечец“, който спазвал църковните закони. „Калиник е стар агент. Много добър агент беше. Той провеждаше линията на държавата. А линията беше укрепване на православната църква, гонене на протестантските изповедания“, каза Гюдуров. Чрез Калиник са били подпомагани много агенти на ДС. Подобно е било положението с бившия митрополит на Западноевропейската епархия, чрез когото са поддържани български църковни общини в чужбина.

„Специално в Щатите имали сме, сега не знам, проблеми с македонската православна църква с македонската емиграция, която е искала да сложи капак над нашата емиграция и над нашата църква. На практика той (американският митрополит Йосиф) решава едни патриотични задачи да укрепва Българската православна църква в Щатите. Той е бил и на ръководство при Първо главно управление“, обясни той и за митрополит Йосиф.

Митрополит Галактион бил вербуван още като студент „на идейно-патриотична основа“. „Беше станал монах и си го бяха харесали колегите. От моя страна помощта беше, че с паралелна агентура им подадох информация що за човек е. Беше буен студент“, разказа бившият оперативен работник.

Реклама
Реклама
Реклама