Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/4060625 www.bgdnes.bg

Кокинов бил озлобен на Бойко

Николай Кокинов бил "изнервен, озлобен, притеснен и искал да си излее болката пред Борисов, че отдавна не му се е обаждал и го е забравил". Такива чувства мъчели градския прокурор на София при посещението му в дома на Бойко Борисов на 15 април миналата година. Скандалът, станал известен като „Банкягейт“, гръмна, след като в медиите изтекоха записи на разговорите на двамата и на тогавашния земеделски министър Мирослав Найденов.
Притесненията на Кокинов стават ясни от протокола на заседанието на петчленката на Върховен административен съд, която трябва да реши на последна инстанция дали уволнението на Кокинов е законно. Въпреки че самият градски ексобвинител не се яви пред съда на 10 април, показанията му са цитирани от прокурор Лиляна Кръстанова. От протокола се разбира, че Кокинов и Борисов се познавали от 10 години. Градският обвинител не знаел за какво отива в дома на премиера, но се съгласил, защото не се били виждали 5 месеца. Както стана ясно от изтеклите СРС-та, тримата коментирали сексуалната ориентация на колегите на Кокинов, желанието му да стане апелативен прокурор на столицата и делото срещу Найденов.
Съдът има едномесечен срок да се произнесе. Пред "България Днес" Николай Кокинов обясни, че се надява това да стане в седмицата след празниците. Запитан защо е бил толкова притеснен, че Бойко Борисов не му се обаждал, Кокинов само отговори, че "не знае".
ВАС вече веднъж отхвърли жалба на бившия градски прокурор срещу решението на ВСС, с което беше уволнен.
Дълбоко укоримo е поведението на Кокинов във връзка с търсената от него политическа подкрепа за бъдещо кариерно израстване, коментира тогава съдът в мотивите си частта от разговора, в която Кокинов казва как иска да оглави Софийската апелативна прокуратура и вече се чувства репресиран.

Няма извършено престъпление

След като излязоха записите, юристи коментираха, че Бойко Борисов, Мирослав Найденов и Николай Кокинов са извършили тежки престъпления. Те посочиха възпрепятстване на наказателно преследване, търговия с влияние, изнасяне на класифицирана информация, злоупотреба с европейски средства и незаконно подслушване. В крайна сметка прокуратурата откри данни само за незаконно подслушване и започна да търси извършителя.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама