Военното министерство потвърди участието на фрегата „Дръзки" в учението в Черно море

Военноморските сили на Република България, Република Румъния и САЩ ще проведат утре, 11 март, съвместно учение от типа PASSEX югоизточно от град Констанца, извън териториалните води на Република Румъния. Това е учение от типа на тези, които се организират при визитите на чуждестранни кораби в български пристанища или при преминаването им в близост до бреговете на Република България, при изявено желание от двете страни.
Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вече и с SMS
В него ще участват фрегата „Дръзки" от българските Военноморски сили, с командир капитан ІІ ранг Георги Савов, три кораба от румънските Военноморски сили и от страна на американските Военноморски сили - ескадреният миноносец USS"TRUXTUN". Това съобщиха от Министерство на отбраната.
"Целта на учението е да се повиши оперативната съвместимост с военноморските единици на страни-членки на НАТО, да се подобри взаимното разбирателство и да се повиши подготовката на екипажите на море.
В плана са включени комуникационни учения, учения по съвместно тактическо маневриране и учения по обмен на данни за осветяване на надводната и подводната обстановка.
Епизодът по приемане и предаване на товари на ход между кораб и хеликоптер ще се ръководи от командира на българската фрегата.
Епизодите са планирани през 2013 г. и са част от съвместната подготовка на военноморските сили на трите държави. Те нямат връзка със събитията в Украйна и североизточната част на Черно море.
Американският кораб USS" TRUXTUN" ще направи визита в пристанище Варна от 12 до 14 март 2014 година", се казва в съобщението на МО.
Първоначално новината за учението съобщи ръководителят на Центъра за военнополитически изследвания Дмитрий Тимчук. Той написа във фейсбук: „По данни на „Информационна съпротива" на 10 март сили на ВМС на САЩ, Румъния и България ще започнат морски учения в северозападната част на Черно море". Той уточнява, че ученията ще се проведат в непосредствена близост до териториалните води на Украйна.