Находчиви селяни от Шри Ланка печелят пари от слонски лайна. Собственици на развъдник за най-големите бозайници на сушата са открили начин как от фекалиите да правят хартия, която се харчи като топъл хляб в Азия и Африка. Екопродуктът има изключително ниска стойност, поради което е доста търсен в бедните държави от Третия свят. Получената от екскрементите на слоновете Джъмбо, Хатхи и Курушей хартия по нищо не отстъпва в качествата на тази от целулоза, за която е необходимо изсичането на хиляди дървета. Така, освен че помагат за запазване на природата, управителите на развъдника за слонове "Пинавеле" печелят милиони от животните, които се използват и за трудни задачи в земеделието в изключително бедната азиатска страна. Разковничето на ексцентричната хрумка е в храносмилателната система на животните с хобот. Около 40% от всичко, което слоновете поглъщат, навън излиза непреработено, обясняват експерти. Особено ценно в случая е фактът, че растителните влакна на корените, листата и тревата излизат почти непокътнати и могат да се използват за хартия. "Фекалиите се омесват с вода и се остават да престоят в специални съдове. След ферментацията се наливат в калъпи, където се отцеждат. Когато получената маса достигне определено ниво на влажност, се поставя в преса и се реже на мегалистове. Те се поставят в рамки и отиват на полето, където чрез слънчева светлина се извлича и последната капка вода в тях.
Сместа се оставя да ферментира Налива се в калъпи и се чака да се отцеди Предпоследната стъпка е минаване през преса Крайният продукт се оставя да изсъхне на слънце
Крайният продукт е качествена хартия, която освен за тоалетна става и за рисуване и печатане върху нея", изтъкват запознати с не особено сложния процес.