Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/3252495 www.bgdnes.bg

Климатологът Симеон Матев: И това лято ще е горещо

Иво АНГЕЛОВ

- Г-н Матев, радваме се на пролетно време през февруари. Докога ще се запази то и да очакваме ли завръщане на зимата?

- Това наистина е пролетно време, с температури в голяма част от страната от 14-19 градуса, като в Бургас, Велико Търново и Ловеч термометрите отчетоха дори 21 градуса. Още днес обаче ще настъпи понижение на температурите. От запад на изток ще премине студен атмосферен фронт и ще превали дъжд, а в планините - сняг. Валежите няма да са кой знае какво - очакваното количество е 2-7 л/кв.м. В петък ни очаква едно променливо време - денят ще започне със слънце, но следобед от запад ще премине ново смущение. Облаците ще се увеличат, но само в планинските райони ще превали слабо. Тогава ще има засилване на вятъра, който ще е от умерен до силен от северозапад. Но още в събота ще отслабне и облаците ще намалеят. Отново ще се установи слънчево време и в събота максималните температури ще бъдат между 9 и 14 градуса.

Реклама

- Тоест ще имаме хубав уикенд.

- Точно така. Дори след събота ще последват два много пролетни дни - неделя и понеделник. Ще имаме слънце, температурите ще се повишават и максималните отново ще достигат до 15-20 градуса. Единствено сутрин на места в низините ще има краткотрайни мъгли, които ще подсказват, че месецът е февруари, а не април. След това топло начало и на следващата седмица във вторник ще има едно слабо понижение на температурите. Ще има умерен и силен вятър от запад, а максималните температури ще са между 12 и 17 градуса. В сряда и четвъртък другата седмица ще имаме по-сериозно понижение на температурите - максималните ще бъдат 7-12 градуса, облачно и с превалявания от дъжд. Последното десетдневие на февруари ще бъде с променливо време, но по-важното е, че температурите ще бъдат по-често нормални за края на февруари. Тоест времето ще бъде по-хладно спрямо следващите няколко дни. Най-голяма вероятност за валежи има между 24 и 26 февруари. Тогава и температурите ще се понижат по-съществено. Не е изключено дори в равнините да има места със снеговалежи. Понеже процесите ще бъдат доста бурни и динамични, не можем отсега да кажем дали ще се стигне до сняг и колко ще натрупа.

- Какво време да очакваме през март?

- Тенденцията е март да бъде с температури и валежи, които са близки до обичайните. Това означава, че са възможни, както зимни изцепки, така и пролетни включвания. Просто е твърде рано за някаква конкретика отсега да се прави. След 20 февруари ще можем да говорим по-сериозно за март.

- Да разбирам ли, че тенденцията е да е "женски" месец - да има всякакви настроения на времето?

- Да, всички определят март като "женски" месец. Има много закачки по тази тема.

- Нетипично топлото време през зимата може ли да повлияе по някакъв начин на лятото, което да се измести през месеците или пък да бъде по-хладно?

- Няма никаква връзка между това какво време е сега и това, което ни очаква. Историята помни най-различни случаи, като пролет през февруари, която рязко през март се сменя със зимно време и нормално лято. Има случаи, в които е било 20 градуса през февруари и 25 през март. През годините не е установена някаква закономерност между температурите в различните месеци. Като цяло летата през последните години в България са по-топли от обичайните и с дълги периоди на сухо време. Има такава тенденция това време да се запази. Тази година е подобно положението, като има предпоставка за по-валежно начало на лятото. Но това си е в реда на нещата, защото в България по принцип най-валежният период е в края на май и началото на юни. Тенденциите по-скоро потвърждават нормалното. Този топъл февруари до какво ще доведе, можем само да видим по-нататък. Искам да отворя една скоба, че не навсякъде в страната времето е така пролетно. В Дунавската равнина все още има снежна покривка. В Силистра дори е доста дебела - около 30 сантиметра. На тези места температурите са доста по-ниски. Докато в Ловеч и Велико Търново е 20 градуса, то във Видин е 6 градуса, а в Русе е 8. Има места на нашата малка територия, които си карат още пълноценна зима.

- Как се получава така в една малка по площ България да има толкова сериозни температурни различия?

Реклама

- Получава се от много фактори. Най-много влияе местоположението на страната ни. България е на пътищата на почти всички възможни въздушни маси, които могат да се срещнат в Европа. Релефът благоприятства - отвореността на север. Отделно близостта до Средиземно море благоприятства южните потоци. Много често нашата малка страна става свидетел на огромни метеорологични катаклизми.

- Като заговорихме за катаклизми, искам да поговорим за водния апокалипсис във Великобритания. Случвало ли се е и в минали периоди да има толкова много валежи и бедстващи хора?

- Великобритания изживя най-валежния си януари месец, откакто се водят метеорологични измервания на Острова. Там, за разлика от България, е доста по-дълъг период - повече от 200 години. Многото валежи, които паднаха през януари, са причина за високите нива на повечето им реки. Исторически януари, но ние само можем да се радваме в случая, че при нас няма подобно положение.

- В САЩ също има апокалипсис, но там е снежен.

- Като обсъждаме САЩ, трябва да имаме предвид, че говорим за цял континент. Както има места с мразовити снежни истории, така в другия край на страната е сухо и топло, което дори е необичайно за сезона. По принцип зимата им е доста студена и е нормално да имат такива снежни включвания. Тази година просто са по-начесто. По-скоро трябва да се обърне повече внимание на Великобритания, че нещо историческо се случва. В САЩ положението е малко медийно украсено.

- България и САЩ са далеч, но има ли някаква връзка между метеорологичните условия в двете страни?

- По някакъв начин са свързани. За да е толкова студено в САЩ, трябва някъде да е по-топло. Това по-топло тази година се случи в Европа. Представете си атмосферата като едни скачени съдове и когато се налива в едното, се отлива от другото. Това е един кантар - в случая натискът е върху Щатите. Понеже Великобритания е по средата, те понасят взаимодействието между тези два огромни въздушни потока. Затова там толкова често вали тази зима.

Реклама
Реклама
Реклама