Цацаров решава съдбата на Боевски

Единствено главният прокурор може да оправи кашата с появяването на Гълъбин Боевски у нас, научи "България Днес". По закон Сотир Цацаров може да реши каква да е съдбата на щангиста. Вчера обвинител номер едно цял ден провеждаше срещи, за да се консултира как да оправи заплетената ситуация.
Проблемът идва от там, че Бразилия освободи Боевски, без това да е съгласувано с българските съдебни власти. "Ние нямаме официална информация дали в Бразилия е имало влязла в сила присъда срещу Боевски и дали е приключило производството", заяви за "България Днес" говорителката на Цацаров Румяна Арнаудова. Единственото сигурно е, че Боевски не е бил разследван в България.
Заради липсата на официални документи родните разследващи са с вързани ръце и не знаят какво да правят. Обвинителите дори се съветват за това - по кой член от закона имат право да действат в случая с Боевски. Според чл. 4 на Наказателния кодекс той се прилага към българските граждани и за извършените от тях престъпления в чужбина.
Родните обвинители обаче не могат да започнат дело без доказателства. Те могат да бъдат поискани от бразилската страна при законов повод и достатъчно данни, които да издържат пред съда. Ако се вземе решение за започване на производство, документите ще се търсят по линията на международната правна помощ. Въпреки че нямаме договор за правна помощ с Бразилия, ще разчитаме на условията на взаимност.
Това означава, че щангистът най-вероятно няма да се измъкне от наказателно преследване у нас заради пренасянето на дрога. На летището в Сао Пауло в двойно дъно на куфара му бяха открити 9 кг кокаин, заради които той получи 9 г. затвор. След като излежа 2 г. зад решетките, Боевски изненадващо се завърна в България и съобщи, че вече е свободен човек.
Още на 13 март българинът е получил декрет за експулсиране. Това е част от бразилската политика - да се експулсират чужденци, съдени за наркотрафик, независимо каква част от присъдата си са изтърпели. Експулсът не означавал помилване, а присъдата се зачитала, т.е. остава в досието, но без да се доизлежава в другата държава.
Това поражда сложен правен казус, защото тази част от бразилския закон няма съответствие в родния Наказателен кодекс. В него съществува глава 36, която урежда трансфера на осъдени лица в България. По неофициални данни Боевски не е осъден окончателно и затова тази правна хипотеза не може да се разглежда. В нея е записано, че трансферът на български граждани, осъдени от чуждестранен съд за изтърпяване на наказанието в България, се решава от главния прокурор по споразумение с компетентния орган на другата държава. По думите на Цацаров в случая не можело да се говори за трансфер на лице. Главният прокурор обясни, че държавното обвинение, което има правомощия да следи изпълнението на наказанията, тепърва ще мисли какво да прави по случая.
Както стана ясно, само 90 минути са трябвали на Боевски да стигне от затвора "Итаи" до самолета и да остави най-ужасните си дни в миналото. Експулсирането ставало с решение на министъра на правосъдието, потвърждавало се от федерален съдия и федералната полиция изпълнявала решението.
Олимпиецът е послъгал родните власти, за да се измъкне от страната на Дилма Русеф. След като стъпи на родна земя, Боевски сам си призна, че още от март месец имал разрешение за т.нар. импулсао и е знаел, че се връща в България. В началото на октомври той се примолил за паспорт на посолството ни в Бразилия. Обяснил, че личният документ му трябвал, за да го назначат на работа до края на срока на наказанието му.
Искането било предадено от Външно към МВР, което означава, че службите са знаели за случая на Гълъбин. Той е премълчал истинската причина защо му трябва паспортът и не е признал, че ще пътува.
Завръщането на Боевски предизвика смут в родните институции, които вече три дни се надпреварват да обясняват, че не са подозирали за идването на щангиста. Вътрешният министър Цветлин Йовчев коментира, че няма информация Боевски да се нуждае от охрана на родна земя.
Междувременно шампионът по вдигане на тежести може да стане клиент на Темида заради сводничество. Спецобвинителите събират доказателства за това как Боевски въртял банда за платена любов в притежаван от него нощен клуб в столичния хотел "Шератон".
Мъмрят посланика ни
Посланикът ни в Бразилия Чавдар Николов е бил извикан спешно в София, за да даде разяснения по случая, съобщиха от външното министерство. Оттам твърдят, че при тях не е постъпвала информация по случая от дипломатическата ни мисия в Бразилия. Според официалното изявление на външното министерство освобождаването на Гълъбин Боевски е "суверенно решение на бразилските власти" и е "израз на хуманно отношение" към затворника.
"МВнР научи за освобождаването едва в четвъртък, което буди сериозни въпросителни за работата на българското посолство в Бразилия", се казва още в съобщението. Посланикът в Бразилия Чавдар Николов твърди, че не е бил информиран предварително за освобождаването на Боевски.