Коват столове за "Килърите"

Мегапроцесът "Килърите" ще се гледа в столова на работническо общежитие във Варна, научи "България Днес". В сградата, която не се намира в района на затвора, лежат осъдени на под 5 години при лек режим. През деня те задължително работят и не ползват столовата. Хранели се там само вечер. В оставащите месец и половина до процеса, който започва на 12 ноември, ще тече трескава подготовка. Коват се допълнително столове и се примъкват банки, на които ще се разположи тричленният съдебен състав начело с Павлина Димитрова.
Столовата на работническото общежитие за лишени от свобода няма да се ползва за първи път не по предназначение. Там са се гледали дела за предсрочно освобождаване, а оборудването е налично през цялото време на годината. Залата била приспособена за целта преди време, тъй като била с достатъчно голяма площ от 120 квадрата. Там трябва да се поберат всички - подсъдимите, адвокатите, журналистите и желаещите да следят процеса.
"Има си всичко в залата, за журналистите също ще има място. Няма да се налага да гледат делото на монитори, както беше в Шумен, където залите са също много тесни. Ще има обособено място за почивките, а конвоирането на подсъдимите ще бъде много по-лесно, тъй като общежитието не се намира в центъра на града", разкриха пред "България Днес" от Окръжния съд във Варна. Нямало да се налага и поставянето на голям брой снайперисти, които да обезопасяват района.
Единственото заседание, което е провеждано в затвор у нас, бе това срещу сочения за наркобос сърбин Сретен Йосич. Той бе задържан в София през юни 2002 г., след като бе обявен за международно издирване по настояване на властите в Холандия. Тогава мерките му за неотклонение и за екстрадиция се гледаха в Софийския затвор при засилена охрана. Причината за това не бе пространството, а реалната опасност Йоцо Амстердама да се измъкне отново.
Варненските магистратите вече десетки години водят борба за по-комфортни условия на работа, но проблемът е неглижиран от властта. Шестте апелативни състава на Окръжния съд имат само една зала за ползване, която няма как да бъде затворена в деня на процеса "Килърите". Всяко заседание по делото продължава от сутрин до вечер.
Подсъдими са Петър Стоянов-Сумиста, Георги Вълев, Васил Костов-Кеца, Янко Попов-Туцо, Райчо Стойнев-Хижаря и Петър Атмаджов. Тяхната защита наброява около 16 мастити адвокати.
На 20 декември 2012 година първите трима бяха осъдени на доживотен затвор от шуменските магистрати.
Янко Попов-Туцо бе осъден на 17 години затвор, Райчо Стойнев-Хижаря - на 15 години, а Петър Атмаджов - 4 години. Шестимата бяха изправени пред съда за три поръчкови убийства - Борислав Георгиев, Петър Лупов и Румен Рачев, за нанасяне на телесни повреди на две лица, за два палежа и един взрив.
Оперират Васко Кеца
Тази седмица Васил Костов-Кеца най-накрая ляга на операционната маса. Това стана близо 6 месеца след като той бе докаран по спешност в София, за да му бъде извършена хирургическа смяна на изкуствената коремна стена. Половин година след това съдията по делото Димчо Луков отказваше операцията, като си прехвърляше топката с лекарите. След като опасността за живота на подсъдимия се повиши, а той заплаши случаят да стигне до Страсбург, магистратите разрешиха интервенцията месец и половина преди началото на процеса. Не е ясно дали Васко Кеца ще се възстанови до заседанието, което може да забави делото. "Каквото зависи от мен аз ще го направя, ако трябва и на носилка да ме водят в залата. Искам да мине по бързо делото", разкри пред "България Днес" Костов.