Руски метеоролози предупреждават: Иде сибирска зима

Сибир идва на Балканите! Руски метеоролози вещаят невиждано мразовита зима, като у нас се очакват сибирски минусови температури.
Смразяващата прогноза беше направена от Александър Фролов, ръководител на руската метеорологична служба. Според него промяната на атмосферните условия на Арктика ще доведе до промяна в климатичните условия в цяла Европа.
По думи на Флоров затоплянето на Арктика означава студена зима в останалите части на Земята. Данните от първата експедиция на руския Арктически плаващ университет до Северния полюс и изследванията на климата там показват, че скоростта на циркулация на водата в полярната област се е увеличила два пъти.
Според ръководителя на руската метеорологична служба това означава, че ледът от полярния регион не просто се топи, но и вещае климатични промени в други части на планетата. Затоплянето на Арктика не е случайно и ще донесе последствия за цялата Земя. Така предстоящата зима на Балканите може да бъде сравнена с най-студените периоди в Сибир.
Въпреки това експертът предупреди да не се правят прибързани заключения, преди да бъде направена пълна обработка на цялата събрана информация от експедицията. Факт е обаче, че климатичните промени на Северния полюс пряко влияят на времето на Стария континент.
Най-смелите прогнози на специалистите стигат до там, че може да има наченки на нов ледников период, който ще се отрази върху флората и фауната на планетата. Земята скоро може да потъне в 250-годишен мразовит период, смятат руски експерти по климата. По техни изчисления на всеки 200 години дейността на Слънцето временно отслабва и излъчва по-малко топлина. Според тях "мразовитият период" може да стане причина средната температура на Земята да се понижи с няколко градуса.
Следващият мразовит период трябва да започне между 2030 и 2040 г. Но учените от обсерваторията ДПулковоУ в Санкт Петербург смятат, че студеният период вероятно няма да е толкова суров, колкото предишните. "Явно е, че дейността на Слънцето отслабва. Поради това може би вървим към мразовит период, който ще трае 200-250 години", заяви изследователят Юрий Наговицин.
За последен път това се е случвало между 1650 и 1850 г. - време, известно като Малкия ледников период. Падането на температурите тогава е предизвикало замръзването на повечето реки във Великобритания. Това дало силно вдъхновение на художниците, които нарисували хора, които можели да прекосят река Темза на кънки.
"Няма никакви основания да се твърди, че глобалното затопляне ще продължи до края на този век. Климатът се променя на естествени цикли от по-топло и по-студено, както и от по-сухо и по-влажно време. Вече се наблюдават първи признаци на охлаждане и тенденцията може да се засили в идните години. Човешката дейност и индустриалните отпадъци оказват сериозно влияние върху околната среда, но природните сили са много по-мощни", заяви Владимир Котляков от Руската академия на науките.
"България Днес" потърси за коментар българския климатолог Петър Янков дали предстои сурова сибирска зима. "Не мога да се ангажирам с тези твърдения. Това са изследвания на учени, които касаят повече атмосферата в северната част на Европа. Американците правиха подобни опити да свържат състоянието на течението Ел Ниньо с метеорологичните условия. Според мен руснаците не искат да останат по-назад и затова излизат с подобна теория", коментира Янков.
Според макроциркулярните материали за следващите 6 месеца, с които той разполага, не се очакват невиждани студове на Балканите тази зима, като по-значителни валежи ще има през януари и февруари догодина. Това са данни, които са предоставени от НАСА и Канарския климатологичен център. Наблюденията на Янков показват, че през последните години средиземноморските циклони с център над Гърция се засилват през зимата и това е предпоставка за повече валежи и по-високи температури. Климатологът изтъкна, че най-точните прогнози могат да бъдат правени до 15 дни, а след това всички твърдения влизат в теорията на хаоса и сферата на предположенията.
Ледников период започва догодина
Съществува теория, че ледниковият период може да започне още следващата година.
Хабибуло Абдусаматов, който завежда сектора за космически изследвания на Пулковската обсерватория на Руската академия на науките, твърди, че планетата вече е започнала да изстива. Според данните температурата стабилно ще започне да се понижава от 2014 година. Най-голямото застудяване ще бъде около 2055 година.
Проблемите от ледниковия период ще бъдат свързани със значително съкращаване на площите с посеви и по-труден добив на нефт и газ в северните ширини.