ТЕЦ ползва слънчоглед за биогориво

"Топлофикация - Русе" стартира програма за подмяна на технологичните мощности. Предвижда се подмяна на котлите, която ще позволи на дружеството да ползва български въглища, които са по-нискокалорични от използваните в момента руски. За производството на електро- и топлоенергия се предвижда да се използва и биомаса.
За целта ще се наложи да се инвестира и в изграждането на сероочистителни инсталации, тъй като българските въглища отделят и повече серни окиси. Това е динствената възможност ТЕЦ-ът да се задържи на енергийния пазар, обясни изпълнителният директор на ТЕЦ Плевен, която вече е собственик на ТЕЦ - Русе, Валентин Терзийски. Изпълнителният директор на ТЕЦ Русе Георги Недев не скри, че в момента дружеството използва слънчогледови обелки като биогориво. Те са 5 процента от цялото използвано количество гориво.
По думите му обаче, те се използвали само експериментално. Желанието на ръководството е до една година ТЕЦ-а да започне да работи с български въглища. Все още не е ясно обаче, колко ще струва операцията и от къде ще дойдат необходимите средства за инвестицията, които са от порядъка на десетки милиони левове.
Преди два месеца, чисто юридически, ТЕЦ Русе стана собственост на ТЕЦ - Плевен. Топлофикацията в Плевен пък е собственост на Христо Ковачки. Той купи русенския ТЕЦ от руската "Мечел". Тъй като руснаците бяха компания, която добиваше и въглища, нашата централа работеше с руски въглища. Така руснаците можеха да си позволят да не продават произведената електроенергия, която беше скъпа, а да печелят като продават въглищата си. Сега обаче, новите собственици за да печелят ще трябва да намалят производствените разходи.