21 юли е черна дата за семейството на Тодор Славков

Странни съвпадения между кончината на майка и син
Самоубийство, атентат, руски служби и усложнения след катастрофа са част от версиите за гибелта на дъщерята на Тато
Самоубийството на Тодор Славков не е единственото във фамилията, около което витае мистерия. На същата дата преди 44 години е намерена мъртва майка му Людмила. Как и защо умира дъщерята на Тодор Живков, и до момента няма яснота, което дава почва за възникването на редица спекулации.
През лятото на 1981 г. Людмила Живкова прекарва близо месец в планинския курорт Боровец заедно с баща си. По това време тя не се чувства добре. Малко преди да отиде в Боровец, е тръгнала на обиколка - първо в Индия, а после в Мексико. В Делхи припада. В Мексико здравето й рязко се влошава и е изпратен правителствен самолет, за да я върне в София. Заедно с баща си тя отива да се възстановява в Боровец.
На 20 юли дъщерята на Тато внезапно решава да тръгне за София, като взема само шофьора си - Кирил Зефиров, и телохранителя - Димитър Мурджев. Пристига следобед в резиденция "Бояна" и веднага отива в една от вилите, които ползва. По това време там има само една камериерка.
До късния следобед Людмила не се появява и не отговаря на повиквания. Притеснена, камериерката вика шофьора и охранителя. Тримата заедно влизат във вилата и в банята намират безжизненото й тяло. Странното в случая е, че извиканата Бърза помощ закъснява с един час заради спукана гума. Като се има предвид за кого става дума, е учудващо, защо не е изпратена друга кола. В крайна сметка, когато лекарите пристигат, само констатират смъртта на Людмила. Още на следващия ден медицинска комисия, сформирана специално по случая, публикува официалното си заключение, в което се посочва, че Живкова е починала от мозъчен кръвоизлив.
След това започват да се появяват различни версии за това, какво точно се е случило във вилата в "Бояна". След падането си от власт през 1989 г. Тодор Живков на няколко пъти изказва съмнения, че дъщеря му може и да е била убита.
Мистерията се задълбочава, след като шофьорът Кирил Зефиров представя друга версия на случилото се. Според него, когато са намерили Людмила в банята, тя е била в безсъзнание, но жива.
Обстоятелствата около смъртта на Людмила Живкова си остават неизяснени и до днес. Голяма част от обкръжението й се обединява около идеята, че е убита, но доказателства за тази версия не са представени.
В същото време е известно, че Живкова има сериозни здравословни проблеми. През 1973 г. тя пътува към летището, за да изпрати баща си, а на връщане тежко катастрофира. Колата й е ударена челно от друга, изпреварваща камион. Людмила изпада в безсъзнание, а цялото й лице е нарязано.
Впоследствие се възстановява, но непрекъснато има силно главоболие и често получава слабост. Дали катастрофата и разклатеното здраве са причина за смъртта на Живкова - така и не става ясно.
След катастрофата Людмила силно се запалва по някои източни духовни учения, започва да се интересува от йога и други подобни практики. Създава Асамблеята "Знаме на мира" и има грандиозни културни проекти, най-вече свързани с развитието на деца, които далеч надхвърлят границите на тогавашния социалистически блок. Има и идеята за създаване на огромен център по богословие към Рилския манастир, в който да се провежда модерно обучение на млади духовници.
Живкова познава някои от водещите духовни лидери по света по онова време, като поддържа изключително близки връзки най-вече с Индира Ганди - дъщерята на Махатма Ганди и два пъти премиер на Индия. Всичко, което прави Живкова, не се харесва на голяма част от соцлидерите, най-вече на онези от СССР. Според редица конспиративни теории съветските служби на няколко пъти предупреждават Тодор Живков да озапти дъщеря си, но това така и не се случва. В крайна сметка Людмила умира, а мнозина смятат, че това става с помощта на агенти, пратени от СССР.
Самият Тодор Славков многократно отрича конспиративните теории, свързани със смъртта на Людмила:
"Обидно ми е това, което се говори за смъртта на майка ми. Истината е, че тя почина от естествена смърт", казва преди време Славков.
Странната връзка с Индия и фамилия Ганди
Фамилията Ганди е странно свързана с България. Индира Ганди е близка приятелка с Людмила Живкова и става причина за увличането й по йога и други духовни практики. Индира Ганди е убита от двама души от охраната си. Твърди се, че Ванга е искала да я предупреди за предстоящото покушения чрез приятелката й Людмила Живкова, но така и не успява, защото Людмила умира.
По-късно знаменитата журналистка от БНТ Даниела Кънева, която почина преди няколко месеца, взима първото интервю със сина на Индира Ганди - Раджив Ганди, който е избран за министър-председател на Индия. Пак Кънева на 21 май 1991 г. разговаря с Раджив Ганди часове преди той да бъде убит по време на предизборна кампания от тамилска терористка-камикадзе.
Черната дата 21 юли
21 юли определено е черна дата за фамилията Живкови. Трима членове на семейството умират на този ден.
На 21 юли 1981 г. умира във вила в "Бояна" дъщерята на Тодор Живков - Людмила.
40 години след смъртта на Живкова, на същата дата, 21 юли 2021 г., умира и нейният брат Владимир Живков, известен като Владко Живков. Той почива след дълга борба с алкохолизма.
На 21 юли 2025 г. синът на Людмила - Тодор Славков, е открит мъртъв в къща за гости в село Асен. Предполага се, че се е самоубил, като се е прострелял в главата.
Проклятието на богинята Басет
Приживе Людмила Живкова е изключително близка с Ванга и въпреки че социалистическият строй отрича пророчицата, дъщерята на бившия Първи е честа нейна посетителка в Рупите. В резултат от разговорите им Людмила решава да проведе експедиция в Странджа, където според Ванга се намират няколко места с изключително силна енергия, както и скрити артефакти и тайнствени документи.
Предполага се, че в Странджа е и гробът на египетската богиня Басет, описвана като богинята котка или лъвица, според легендата дъщеря на Бога Слънце в Египет – Ра.
Експедицията е проведена в пълна секретност през 1981 година, като в крайна сметка няма яснота да е открито нещо съществено. По-интересното е, че голяма част от участниците в експедицията са застигнати от различни нещастия, а Живкова умира, без да дочака края й.