Училището на Вапцаров тъне в разруха

18 години Министерство на културата не създава обещания музей за морска култура и подводна археология
В разруха и забрава тъне легендарното рибарско училище в Созопол. "Кацнали" върху обявения за паметник на културата остров Св. Кирик, останките от школото шашкат български и чуждестранни летовници, минаващи всеки ден с туристическите корабчета до него, видя "България Днес".
Със специален закон от 29 февруари 1924 г. е решено в Созопол да бъде построено "Практическо рибарско училище". Инициативата влиза в сила с Указ на цар Борис III, като за целта в държавния бюджет са предвидени 5 000 000 лв. Специална комисия предлага сградата да бъде построена на остров Св. св. Кирик и Юлита, а созополската община безвъзмездно предоставя терен за целта.
През 1924 г. е изработен проект на сградата в модерен архитектурен стил. На 5 април с голяма тържественост е положен основният камък на бъдещата сграда. На събитието присъства цар Борис III, пристигнал на миноносеца "Дръзки". Облечен в униформа на морски офицер, царят поздравява почетния взвод и с благодарствен молебен започва церемонията по освещаване на строежа. През 1930 г. сградата на рибарското училище е напълно завършена и започват учебни занимания на първия випуск.
През 1930 г. тук за кратко учи поетът Никола Вапцаров. Няколко години по-късно училището е принудено да затвори под предлог за "недостатъчни рибни ресурси в Черно море", след което е предоставена на флота за военноморско училище. В периода 1945 - 2005 г. островът е военноморска база на българския флот.
През 2007 г. сградата на морското училище е обявена за недвижима архитектурна ценност от местно значение и предоставена на Министерство на културата за изграждане на бъдещ музей за морска култура и подводна археология. Вече 18 години такъв няма, а сградата на някога легендарното школо се руши с всеки изминал ден.