Епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев: Кърлежи ни атакуват на гробищата

Лаймската болест ни удря през юли и август, 18% от гадинките заразни, предупреждава специалистът
Доли ТАЧЕВА
Внимавайте, ако посещавате гробища през следващите месеци, каза пред "България Днес" проф. Тодор Кантарджиев.
"Предупреждавам, особено възрастните хора, много да внимават, когато посещават гробищата. Там има много избуяла трева и вероятността да им се лепне кърлеж е голяма", обяснява специалистът.
Бум на лаймска болест се очаква в разгара на лятото. Случаите на заразените ще нараснат в този период, прогнозира професорът.
"Тогава наблюдаваме най-много новооткрити случаи на лаймска болест. Това е така, защото по това време хората масово са ухапвани от кърлеж през месеците май и юни. Много е важно да се отбележи, че 18,7% от кърлежите са преносители на тази болест, което според мен е висок процент", заяви пред вестника епидемиологът.
Лаймската болест е бактериално инфекциозно заболяване, най-често предавано на хората чрез ухапване от заразен кърлеж. Протича в няколко фази, като причинява увреждане на кожата, ставите, сърцето и нервната система. Характерен за болестта е кожният обрив, който се появява при по-голям процент от заразените хора.
"Кърлежите са много добри анестезиолози! Ухапването е абсолютно безболезнено, защото в слюнката си имат вещества, които обезболяват, и не се усеща ухапването. Сигурният признак на лаймската болест е обривът с червена периферия и светъл център. На мястото на ухапването се появява петънце с размер на 1 стотинка, на другият ден стават 2 стотинки, на четвъртия 5 стотинки, 20 стотинки, левче, два и може да достигне до 15 см", уточнява специалистът.
Проф. Кантарджиев съветва да се избягват тревните площи във влажно и топло време. Експертът препоръчва да оглеждаме тялото си щателно, след като се приберем у дома, тъй като в първите 12 часа от впиването на кърлежа вероятността да се заразим с някаква болест е минимална. Който намери по себе си кърлеж и реши да го извади, трябва за всеки случай да вземе еднократно антибиотик, препоръчва още епидемиологът.