Котета преподават йога у нас
За да намалят стреса
Провеждат се сеанси и с кучета, които обичат да дърпат чорапи
Доли ТАЧЕВА
Йога студио у нас предлага сеанси с малки котета. Необичайните инструктори демонстрират на практика безупречно позата за гъвкав гръб.
Докато ентусиастите се опитват да изпълняват различните упражнения, някои от котетата се разсейват и се опитват да въвлекат трениращите в игра. Палавите животни имат и друга основна задача, която е да намалят възможно най-много стреса у трениращите.
"Хората много се радват. Когато влязат, животните ги посрещат, чакат ги на вратата и е много интересно. Котетата, с които правихме сеансите, бяха за осиновяване и дори 2-3 успяха да си намерят дом", разказва пред "България Днес" основателката Мария Пашова, която влиза да преподава с животните.
Освен с малки котета Мария и приятелката й Мира организират сеанси и с кучета. Един от най-забавните бил, когато залата се е напълнила с малки питбули. Четириногите тичали наоколо, дърпали чорапите на практикуващите и ги забавлявали през цялото време.
"Правим 30 минути йога. Упражненията са лесни и всеки може да ги изпълни. През това време животните обикалят около хората, след това има 20 минути, в които посетителите могат да си играят и да се снимат с тях. Накрая завършваме практиката с 5-минутна релаксация. Понякога, докато трае релаксацията, кученцата лягат върху хората и е много сладко", пресъздава обстановката Мария.
Бройката на любимците е различна. Момичетата се свързват с различни собственици или развъдници, откъдето взимат животните. Затова и породите са различни всеки път и посетителите опознават характерите на всеки вид. Има по-игриви или по-поспаливи, но всички обичат да играят и целуват посетителите. Всички кутрета са прегледани от ветеринарен лекар и са в отлично здраве, което означава, че могат да се насладят на сесиите.
"Известно е, че взаимодействията с животни помагат за намаляване на стреса, безпокойството и депресията и могат също така да увеличат чувството на щастие", обяснява Мария, която стартира практиката първо в Белгия, където е много популярна, но й се налага да се прибере в родината и решава да пренесе идеята си тук.