Разкриха тайните рецепти на атонските монаси
Отец Никанор носи кулинарната Библия на Света гора
Гозбите на покойния монах Епифаний влизат в българските домове
Кулинарната Библия на Света гора, написана в килия, която носи името на "Св. Евстатий", в манастира Великата Лавра, е донесена в България от отец Никанор! Книгата "Кулинарното изкуство на Света гора" вече може да бъде намерена, макар и трудно, на книжния пазар у нас. Рецептурникът е дело на покойния отец Епифаний Милопотамски от Атон и е сътворен в манастира Великата Лавра. Съдържа тайни рецепти и съставки, които монахът събира през целия си живот, като някои от тях имат в основата си традиция от над 1000 години.
"Това е едно място, в което над 1000 години не е прекъсвала християнската молитва - започва разказа си специално за "България Днес" отец Никанор. - Манастирът Великата Лавра е основан през 963 г. от свети Атанасий Атонски. И така повече от хилядолетие всеки Божи ден там молитвата не спира. Външният свят е бил разтърсван от военни походи на викинги, кръстоносци, османски нашествия... Земята е удряна от природни катаклизми. Но едно нещо е неизменно до днес: Монасите в манастира Великата Лавра стават в ранни зори и отправят своите молитви към Бог!"
Една от прочутите забележителности на Великата Лавра е лозето, засадено още от свети Атанасий Атонски. През 1990 г. за него започва да се грижи старецът Епифайний Милопотамски. Епифаний е на 34 г., когато заживява в килията "Св. Евстатий" към манастира. Младият монах веднага се заема да продължи вековната традиция за производството на вино. Прави както трапезно вино за монасите, така и за причастие - св. Евхаристия. Освен това Епифаний Милопотамски е ненадминат готвач.
Славата за кулинарните чудеса на монаха бързо се разнася отвъд Атонския полуостров.
"В малката, но добре наредена гостоприемница отначало десетки, а след това и стотици поклонници намираха подслон и духовна утеха - споделя атонският монах Йоаким Милопотамски. - Епифаний изразяваше любовта си към всички тях, като им готвеше с несравнимо майсторство. Използваше изпитани рецепти от съкровищницата на средиземноморската и светогорската кухня. Готварско изкуство, рецепти и тайни, предадени му от неговите старци от манастира "Св. Павел", където става монах на 18-годишна възраст. Неговите ястия бяха опитани от хиляди, както експерти, така и неспециалисти, във и извън Атон."
Епифаний Милопотамски си отива от този свят на 11 декември 2020 г., но за щастие неговите рецепти са запазени. Как те стигат до България?
"С дядо Епифаний ни свързваше духовна дружба - разказва отец Никанор. - Преди години, когато нашият манастир "Св. св. Козма и Дамян" започна да се възстановява от руините, потърсихме подкрепа от монасите в Света гора. Така се запознах с Епифаний Милопотамски и започнахме да си гостуваме. Идвал е да готви на наши празници, уважи и Църногорския събор през 2019 г. Помолих го да направим превод на неговата книга с рецепти на български език и той с радост се съгласи. С дядо Епифаний останахме близки до неговата кончина през 2020 г."
Но каква всъщност е тайната на светогорските рецепти и може ли храната да бъде и лекарство?
"Много е важна мярата - казва отец Никонор. - Да, храната може да бъде и лекарство. Монахини, които използват рецептите на Епифаний, са удивени, колко точно са пресметнати продуктите за съответния брой порции. Знае се, че когато човек става от масата, трябва да е малко гладен. А не да се чувства преял. Такива са жалоните на здравословното хранене, наследени от една 1000-годишна традиция!"
Понеже е затруднен достъпът до Света гора, нашата мисия - казва дядо Никанор - е да докараме Света гора в България.
"Книгата е в помощ на постещите. Съобразявайки се с атонската традиция, в нея няма ястия с месо, а такива с много зеленчуци и риба. В голяма част от постите се позволява риба", посочва Божият служител.
И допълва: "Това четиво е както за духовно извисяване, така и в помощ на онези, които искат да облекчат постенето. Това не е просто диета и не бива да се превръща в еднообразно и непрекъснато ядене на едни и същи храни - боб, леща, ориз, картофи. Което, от своя страна, води до неприязън към поста. Човешкият организъм е създаден така, че да не се храни с едни и същи храни всеки ден. Свише е казано - човек трябва да търси разнообразна храна, за да съхранява своите жизнени функции. А тази книга е полезна с изобилието си от хранителни рецепти".
"Идеята е, казва архимандрит Никанор, да носим тежестта на поста с радост и лекота." И отправя своето Рождественско послание към хората.
"На върха на пирамидата е духовното, а ние сме я обърнали в последните години. Затова нека си пожелаем повече хора да се докосват до нашите светини, които да предизвикат у тях представа за невидимия свят. С цялата негова красота, предадена чрез възможностите на човешкото изкуство. За да се стремят не само към материалните блага и земните успехи, а към Небесното царство и придобиването на вечен живот. Да се стремим да живеем както Бог ни е заповядал, както апостолите проповядват. Както светите отци и майки са ни показали на дело. По този начин ще подобрим и нашия бит. Не като сочим с пръст, не като предявяваме претенции към другите и да искаме да ги поправяме. Ще се решат много проблеми, когато човек успее да стъпи на попрището на духовния живот и променя себе си. Тежките преживявания, които сме имали, ще изчезнат тогава", казва игуменът на Църногорския манастир. И добавя, че българите трябва да бъдат стимулирани, мотивирани и организирани да се докосват до тази икона на светостта, която е българският Зографски манастир на Атон.
Тиквички с картофи на фурна (бриам)
Продукти (за 6 порции):
1/2 кг тиквички
1 кг картофи
5-6 скилидки чесън
200 г зехтин, сол
4-5 пресни домата
1 връзка магданоз, черен пипер
кимион, сладък червен пипер
Почистваме и измиваме тиквичките и картофите, а след това ги нарязваме на шайби. Почистваме и нарязваме на резенчета и чесъна. Измиваме също и пропускаме през блендер доматите. Включваме фурната на 250 градуса.
Слагаме в тава тиквичките и картофите, след което прибавяме нарязания чесън, смлените домати, зехтина, солта и всички подправки. Разбъркваме добре и отгоре посипваме ситно нарязания магданоз. Така както е многоцветна и украсена сместа в тавата, я слагаме да се пече във фурната.
След 20 минути намаляваме огъня до 200 градуса, а след още 20 минути - на 180.
След като мине още половин час, нашето ядене е вече готово. Имайте предвид, че то трябва малко да поизстине, преди да се поднесе на масата, тъй като, както е известно, тиквичките и картофите изстиват по-дълго време.
Българска връзка
В килията "Св. Евстатий" към манастира Великата Лавра има и българска връзка.
"През XVI век там се заселва търновският митрополит Теофил, който обновява скита - разказва отец Никонор. - От неговото време са запазени три прекрасни икони. На Исус Христос, на Света Богородица и на свети Атанасий. Рисувани са във Велико Търново и надписите са на старобългарски."
Монахът Дом Периньон открива шампанското
"Елате бързо! В момента вкусвам звездите!"
С тези думи френският монах Дом Периньон извикал при себе си свои другари на 4 август 1693 г. По този начин според легендата е било изобретено шампанското.
Дом Периньон влиза на 19-годишна възраст в бенедиктинския орден. Живее в абатството Отвийе край град Еперне, в Шампан, Франция. Периньон работи като ръководител на избата и отговаря за производството на вино и съхранението. Монахът всъщност търсел начин да се отърве от мехурчета в напитката, но установил, че именно те правят вкуса неповторим. Откритието на френския монах отваря нова ера във винопроизводството.