Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/19550699 www.bgdnes.bg

Катя Стайкова: Чрез КТИЗ повече от 10 години се борим за промяна на професионалното образование

"Шансът на бъдещото поколение е да придобива технически умения, с които ще има голяма реализация в България", казва изпълнителният директор на "Клъстер Тракия икономическа зона" Катя Стайкова

"Въпреки политическата ситуация в страната, в Тракия икономическа зона /ТИЗ/ можем да се похвалим с няколко изграждащи се завода на обща стойност около половин милиард лева. Цитирам информацията от създателя и изпълнителен директор на ТИЗ инж. Пламен Панчев. Това означава, че регионът и в частност ТИЗ продължава да бъде привлекателна дестинация за инвеститорите от цял свят. През последната година отбелязваме изключителен инвеститорски интерес от страна на азиатските държави".

Реклама

Това споделя в интервю за "Марица" Катя Стайкова - изпълнителен директор на "Клъстер Тракия икономическа зона".

"Например японският производител на опаковки от хартия и картон Tri-Wall ще издига завод край Пловдив, в който ще инвестира над 60 млн. лв. Българският му представител "Три-Уол България" ЕООД със сигурност ще кандидатства за сертификат „Инвеститор Клас А". Китайската компания "Зиес Юръп" през пролетта стартира строителството на високотехнологичен завод за алуминиеви части с приложение в автомобилостроенето, който след половин година е почти завършен. Също тази година инвестиция в ТИЗ направи българската компания "Смарт Пауър Грид" ООД. Тя ще произвежда трафопостове, електрически табла и др.", посочва Стайкова.

В "Клъстер Тракия икономическа зона" от години е налице положителна тенденция компаниите да правят втора, дублираща инвестиция в производство и/или логистика.

"Например, на финала е вторият завод на „Шнайдер Електрик" в подзона Марица, част от ТИЗ. Той е разположен на около километър разстояние от първата „умна" фабрика на глобалния лидер в дигиталната трансформация. Според ръководството на френската фирма новата производствена мощност ще е завод Шоукейс на ТИЗ, индустриална перла не само за България, а и за Източна Европа. През годините двойни индустриални съоръжения вдигнаха АВВ, „Макском", „Лидер 96", „Интерлинк Груп", „odelo Group", „Милара Интернешънъл". „Либхер" направи огромно разширение на съществуващия завод, а „Кауфланд" дублира логистичната си база в подзона Раковски, част от ТИЗ, което е знак, че зоната предоставя отличен бизнес климат", казва Катя Стайкова.

От Клъстер ТИЗ водят преговори с няколко нови инвеститори и се надяват скоро да ги обявят.

Реклама

"Надяваме се да привлечем западни и български компании като поддоставчици. Отделно през 2025 г. започва строителството на някои от заводите, които в момента са като проектни предложения. Други, като "Зиес Юръп", ще стартират производство. Халето вече е готово и предстои оборудването", допълва Стайкова.

По думите на Катя Стайкова би било чудесно, ако се получат инвестиции по Плана за възстановяване и устойчивост.

"Смятам, че се отделят публични средства за неща, които са в перспектива, а не се отделят средства за доказали се модели, които трябва да се подобряват и разширяват. Все пак трябва да се обръща внимание и на изключително добре работещите примери, които за да останат такива, също се нуждаят от финансова подкрепа от държавата. Факт е, че голяма част от фирмите в ТИЗ са инвеститори Клас А и държавата ги подпомага, като отпуска средства за инфраструктура, която се ползва не само от заводите, но и от жителите на съответните населени места", коментира изпълнителният директор на КТИЗ.

Съществен е въпросът и с кадрите.

"Всички инвеститори, които идват при нас първо питат: „Имате ли кадри, имате ли таланти"? Да, имаме и кадри, и таланти, и това е вярно. Истината е, че през последните години се чувства дефицит на хора с технически умения. В „Клъстер Тракия икономическа зона" /КТИЗ/ се опитваме да променим стереотипите и мисленето в обществото, както на родителите, така и на децата, че в заводите работата е мръсна и тежка и не води до професионално развитие. Това не е така. Шансът на бъдещото поколение е да придобива технически умения, с които ще има голяма реализация в България. Чрез КТИЗ повече от 10 години се борим за промяна на професионалното образование. Моето лично мнение е, че трябва да си върнем и осъвременим българския модел на средно професионално образование, модел, в който теорията и практиката вървяха ръка за ръка, модел, благодарение на който преди години системата изграждаше можещи и знаещи кадри за българската индустрия", категорична е Катя Стайкова.

В КТИЗ освен фирми от ТИЗ, членуват и всички висши учебни заведения на Пловдив, както и Технически университет - София.

"Имаме договор за партньорство с Университета за национално и световно стопанство, работим и със Софийски университет. Отдавна част от фирмите в Зоната работят с образователните институции, за да подпомогнат създаването на нужните кадри за бизнеса. ТИЗ е дом на едни от най-високотехнологичните български компании като „Милара Интернешънъл", например. Фирмата е световен лидер в роботиката за полупроводниковата индустрия, произвежда и първия български електрически мини товарен автомобил. Имаме и новина - на 17 декември „Милара Интернешънъл" и ръководството на Технически университет-София, Филиал Пловдив, откриха обновения „Милара - Център по роботика и автоматика" в университета. В момента съсобствениците на Милара изграждат втори завод в ТИЗ, но по-важното е, че не спират да си партнират с българските университети. Те реално осъществяват моята мечта - да се съчетае науката, образованието и бизнеса, за да се развие силно приложна изследователската дейност, да имаме все повече приложна наука, чрез която да се създадат високотехнологични български продукти. Това е едно от условията за просперитет на нашето обществото - симбиозата индустрия - наука. За да реализираме „икономика на знанието", термин на мислителя Питър Дракър, което буквално означава да създадем иновативни продукти и услуги с висока печалба на базата на съзидателен и добре обучен човешки капитал и Национална иновационна система, способна да реализира продукти с високо съдържание на знание", завършва Катя Стайкова.

ВИЗИТКА КАТЯ СТАЙКОВА

Катя Стайкова е икономист, социолог и политолог, изпълнителен директор на сдружение „Клъстер Тракия икономическа зона" и човекът, популяризирал марката „Тракия икономическа зона". Катя е сред основателите на вестник Марица, тя напуска журналистическата професия, за да се занимава с висшия пилотаж в журналистиката - връзки с обществеността. Благодарение на нея репортажи и статии за ТИЗ са правили стотици български и европейски медии, а английският Индипендънт и китайската агенция Синхуа в свои публикации твърдят, че Катя Стайкова е най-добрият промоутър на България. Катя е основен организатор на няколко национални и международни форуми и е част от екипа, развиващ българо-китайските отношения. Със своята благотворителна дейност подпомага връзките между фирмите в ТИЗ, между бизнеса и образованието и институциите, и изграждането на общност от партньори на всички нива на икономическия и социален живот.

ТРАКИЯ ИКОНОМИЧЕСКА ЗОНА

Тракия икономическа зона е най-голямата и устойчиво развиваща се индустриална зона не само в България, но и в Източна Европа. Официално стартирала като марка през 2013 г., ТИЗ е успешен проект на Сиенит Холдинг АД, техните партньори от Италия и Израел и една от най-важните индустриални компании в България - КЦМ 2000 АД. Обединява 5 индустриални подзони в Пловдивска област - Марица, Раковски, Куклен, Индустриален парк Пловдив и Високотехнологичен парк Пловдив. От стартирането през 1996 г. на първата индустриална зона Марица са привлечени над 200 инвеститори, половината от които са чуждестранни, разкрити са над 45 000 работни места и са направени инвестиции за над 4 млрд. евро. Тракия икономическа зона се развива на обща площ от 10,7 млн. кв.м., от които 4,7 млн. кв.м. вече са заети.

Четете още

ГОРДОСТ! Народна песен откри първия Международен фестивал на розата в Китай

ГОРДОСТ! Народна песен откри първия Международен фестивал на розата в Китай

Среща за декарбонизацията на енергийния сектор в "Тракия икономическа зона"

Среща за декарбонизацията на енергийния сектор в "Тракия икономическа зона"

Промотират пловдивската Академия за изкуства в Китай
Промотират пловдивската Академия за изкуства в Китай

Промотират пловдивската Академия за изкуства в Китай

Американският посланик и пловдивски ученик свързаха кабели в Тракия икономическа зона
Американският посланик и пловдивски ученик свързаха кабели в Тракия икономическа зона

Американският посланик и пловдивски ученик свързаха кабели в Тракия икономическа зона

Реклама
Реклама
Реклама