Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/16129110 www.bgdnes.bg

Червеното небе Аурора е танц на светлините

Силна геомагнитна буря измести сиянието на юг от полюсите 

Удивителното явление се получава, когато слънчевите частици се сблъскват с атомите кислород на голяма височина 

Полярното сияние е зелено в нашите представи, но в неделя вечерта видяхме огненочервено небе над България.

Реклама

Присъствието на подобно явление толкова на юг от полюсите на планетата ни и необикновеният цвят имат своите научни обяснения, макар любителите на конспирациите да търсят мистерия в природния феномен.

Снимки от всички краища на страната ни засипаха в неделя вечерта. Мнозина споделиха кадри на червено небе - нещо, което дори и по-възрастни хора не могат да си спомнят за десетилетия назад.

Но защо северното сияние е червено, а не зелено, каквото го познаваме от скандинавските страни?

Причина за удивително красивото природно явление е слънчевата дейност. Атмосферата на Слънцето е съставена най-вече от водород. От най-външния и най-разредения слой непрекъснато се откъсват невидими частици (електрони и протони) и изтичат в Космоса. Този поток се нарича слънчев вятър. Част от него достига Земята и под действие на нейното магнитно поле, което е най-силно при полярните области, взаимодейства със земната атмосфера, предизвиквайки разноцветно светене на атмосферни газове.

Когато слънчевите частици се сблъскват с атомите кислород на височина до 241,4 километра, светлината, която виждаме, е зелена. Но когато сблъсъкът се осъществи по-високо, то тогава вече е червена. С намаляването на височината светлината става лилава, а под 96,6 километра вече е синя и не е толкова атрактивна за човешкото око.

Реклама

Северното сияние се нарича Аурора бореалис и буквално преведено от латински означава "Зора на севера". А дори учените го описват като красив танц на светлините в небето. Двете основни вида аурори са аурора бореалис (северни светлини) и аурора аустралис (южни светлини).

"Височината на аурорите може да варира в зависимост от няколко фактора, включително типа и енергията на входящите слънчеви частици, силата на магнитното поле на Земята и географското местоположение. В региони близо до полюсите вероятно ще видите аурори на по-ниски височини, защото магнитните поли на Земята се сближават близо до полюсите, което позволява на заредените частици да влизат в атмосферата на по-ниски височини. В ниските ширини (например България) аурорите обикновено се наблюдават на по-големи височини", обясняват от специализирания сайт "Метео балканс".

Остава въпросът как феномен, характерен за полюсите на планетата ни, е достигнал до нашата страна. И тук има отговор. Мощна геомагнитна буря е причината слънчевият вятър да е достатъчно силен, за да разшири обичайните граници на аврората по-надолу към юг. И да достигне далеч от полярните области. Такива геомагнитни явления се наблюдават рядко, но могат да се случат при много силни изригвания на Слънцето.

Полярните сияния са в основата на много легенди и митове на северните народи. Викингите вярвали, че сиянията са воини, препускащи на коне през небето, а според ескимосите добри духове палят светлините, за да осветят пътя на мъртвите към отвъдния свят.

Но макар да са интересни за хората, полярните сияния могат да бъдат и опасни.

Според Пенчо Маркишки от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория тези явления не са безобидни и заслужават да се проследяват с особено внимание. Геомагнитните бури причиняват проблеми с радиовръзките, възможни са аварии в енергийните системи и в кабелните телекомуникационни мрежи. Причината е, че в проводниците на електропреносните мрежи се индуцира допълнително напрежение, което може да изведе от строя важни съоръжения, обяснява пред БТА Маркишки. Вредният ефект е толкова по-силен, колкото по-голяма е общата дължина на електропроводите в енергийния пръстен на дадена страна. Не са малко и хората, които се оплакват, че геомагнитните бури им причиняват главоболие и отпадналост.

Реклама
Реклама
Реклама