910 жертви на престъпление спаси операция на Европол

България активна в борбата с трафика на хора
Близо 20 хиляди ченгета участват в международната операция, над 200 дела са образувани в Европа
636 са арестувани, 910 жертви са спасени, 115 трафиканти на хора с различна цел са установени в рамките на операция EMPACT на Европол в борбата с трафика на хора, в която активно участва и България.
Акцията (EMPACT) се проведе между 24 и 30 октомври тази година, но бе оповестена едва преди дни. Международната спецоперация е насочена освен към трафика на хора също към трафика на огнестрелни оръжия, наркотици и нелегалните мигранти в Европа. Но поантата на тазгодишната операция бе трафикът на хора за сексуална експлоатация и принудителна просия.
Австрия и Испания координираха двата потока от дейности, които включваха засилени проверки по външните граници на ЕС и специални операции, някои от които бяха и у нас. Европол координира обмена на оперативна информация между участващите страни, сред които е България.
Общо 34 държави в цяла Европа, подкрепени от агенции на ЕС и международни организации, взеха участие в тези широкомащабни координирани действия. Дните на съвместните действия на EMPACT бяха планирани въз основа на подход, ръководен от разузнаване, при който полицията, митниците, имиграционни агенции и агенции за граничен контрол обединиха усилията си. Подготовката за международната акция продължава дълго време, като всички страни удрят кримиконтингента заедно по едно и също време.
В рамките на операция EMPACT националните власти се насочиха към трафика на хора за сексуална експлоатация, принудителна просия и престъпност. Служителите направиха специални проверки на границите, автобусните и железопътните гари и места, уязвими за експлоатация, като публични домове, салони за масаж, приюти за семейства, приюти за жертви на домашно насилие и болници. Имаше доста претърсени местности и сгради и в България.
Властите от държавите участнички заедно разработиха редица разследвания, свързани с дните на действие. Един пример е идентифицирането на лице, заподозряно в сексуална експлоатация на деца в Хърватия. Заподозреният привличал жертви, предимно непълнолетни, чрез социалните мрежи. Следствените действия доведоха до установяване на 16 жертви, 14 от които непълнолетни. По време на акцията у нас не са установени подобни тежки престъпления, но разследващите смятат, че понякога трафикантите минават през България, за да достигнат финалната си дестинация.
Полиция, жандармерия, гранична охрана, митнически власти и национални звена, участващи в борбата с организираната престъпност в цяла Европа, си сътрудничиха в тези Дни на съвместно действие на EMPACT. Подходът, ръководен от разузнаването, оперативната трансгранична координация и съвместната работа на всички участващи органи допринесоха за увеличаване на прихващанията. България участва и в обмена на информация, което довежда до прихващането на трафиканти, но на наша територия. Като цяло международната операция доведе до образуването на 335 нови дела срещу престъпни мрежи, замесени в трафик на огнестрелни оръжия, трафик на наркотици и на хора и прекарване на бежанци. В най-горещите точки на екшън Европол разположи експерти на място, за да осигурят аналитична подкрепа в реално време на теренните оперативни работници.
Общият брои на ченгетата, които взеха участие, е 18 430 полицаи. Иззети са 106 огнестрелни оръжия без разрешително, половин тон хероин и канабис. Общата сума, която намират ченгетата по време на цялата акция, е близо 4 милиона лева. В момента текат 335 нови разследвания.
Каре: Страни участнички
Държави членки на ЕС: Австрия, България, Хърватия, Кипър, Дания, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Швеция. Страните извън ЕС: Албания, Босна и Херцеговина, Косово*, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Сърбия, Швейцария, Турция, Украйна и Обединеното кралство.