Камионът бомба не е тръгнал от Бургас!

От пристанището в морския град пред "България Днес":
Твърдеше се, че и атентатът срещу папата е от България
Доли ЛУКАНОВА
Зорница МИТИН
Давид Зинченко
"Не може камионът, за който се твърди, че е взривен на Кримския мост, да е тръгнал от пристанище Бургас! Ние нямаме такава информация. То се твърдеше и че атентатът срещу папата е тръгнал от България."
Това категорично заяви пред "България Днес" Росен Иванов, който е част от екипа на бургаската фериботна линия, обслужваща маршрута от българския град до грузинския Батуми, по който се твърди, че е минал камионът бомба.
Мощният взрив повреди съоръжението, което служи за основен снабдителен маршрут на руската армия във войната срещу Украйна.
Русия побърза да предположи, че става дума за камион бомба, а президентът Владимир Путин обяви атаката за "терористичен акт", като зад нея според него стои Украйна. Името на България също бе замесено в атаката. Според руските власти камионът е преминал през много страни, но е тръгнал именно от нашата родина и по-точно от Бургас. Според руснаците превозното средство е било качено на ферибот, който е акостирал в Грузия, след това е минал през Армения, Северна Осетия, Краснодарски край.
"По всичко личи, че експлозивът, пристигнал първоначално по море от България в Грузия, е бил скрит по някакъв начин в превозвани от взривения ТИР рула с фолио. И то така, че да не го хваща рентгенът (при проверки). И това е било направено в България. Значи в организирането на терористичния акт освен Украйна може да са участвали и чуждестранни спецслужби", твърди руският всекидневник "Комсомолская правда", без да посочи източника на информацията си. Но припомня изявление на шефа на руското следствие Александър Бастрикин, че камионът е минал по маршрут, включващ България. Руснаците посочиха и извършителите на престъплението. Според службите за сигурност 25-годишният Самир Юсубов от руския град Краснодар е собственик на камиона, а шофьорът е бил негов по-възрастен роднина - Махир Юсубов.
Украйна не е поела отговорност за взрива, но властите в Киев го приветстваха.
Вчера сутринта по възстановения мост беше пуснат първият влак, а по-късно беше отворено за движение и едно от платната за автомобили. Въпреки призивите към жителите на анексирания полуостров Крим да запазят спокойствие, хиляди хора панически напуснаха района.
"В момента сънувам снежинки и коледни звънчета, защото готвя коледен концерт и хич не ми е до взривени мостове! Това е в пълен контраст с душевния ми мир. Не ме интересува тази война и поглеждам към нея с огромно човешко възмущение! Бургас не ражда терористи, а хора на изкуството Това е миролюбив и слънчев град и тук насилници и приятели на войната не живеят!"
Това коментира пред "България Днес" композиторът Стефан Диомов по повод взрива на Кримския мост.
"Неслучайно толкова много хора обичат Бургас! Как е възможно всичко това, се питам! Пожелавам никой да не доживява война! Това е най-страшното нещо, което може да се случи. Разбрах за случилото се с моста преди броени часове! Въобще не се притесних, защото по никакъв начин това не показва и доказва как е тръгнал този камион, с какво е бил натоварен, бил ли е празен. Какво от това, че е тръгнал оттук?! Нищо не означава, ни - що!!! И изобщо - каква е вината на Бургас, че ТИР-ът е потеглил от нашия град! Не мога, няма как да повярвам, че камион ще тръгне оттук, зареден с взривове. Това са фантасмагории!", добави творецът, който е родом от Бургас.
И добави: "Не мога да повярвам, че 22-рата година на Новия век има война, и то съвсем близо до нас! Просто не мога да проумея това! Много съм накърнен и изплашен от човешката бруталност. Историята ни учи, от от нея поуки няма! И се моля час по-скоро тази безумна и напълно неоправдана война да приключи! Какъвто и да е бил поводът, а вероятно Украйна е дала такъв на Русия, до тази ужасяваща война в никакъв случай не е трябвало да се стига! През целия си живот съм живял в мир и сега мечтая за мир. Защото искам децата и внуците ми да живеят в мирен свят, да са успешни и усмихнати".
"В събота съм в Лондон на специално холограмно шоу на ABBA. Това техническо достижение на човешкия гений е пример за развитието ни и добре да го ползваме за правене на мир, красота и изкуство, а не на война!", завърши Диомов.
Набедиха Сергей Антонов за покушението срещу Йоан-Павел Втори
На 13 май 1981 папа Йоан-Павел Втори става жертва на атентат и оцелява като по чудо. Година по-късно започва да се говори за "българската следа" в покушението.
Мястото е площад "Свети Петър" в Рим. След традиционната генерална аудиенция в сряда папата преминава бавно в открита кола, за да поздрави тълпата. Изведнъж проехтява изстрел. Следва втори, трети. Главата на Римокатолическата църква е ранен и се свлича в ръцете на личния си секретар Станислав Дживиш. За покушението е обвинен турчинът Мехмет Али Агджа (член на турската организация "Сивите вълци").
През септември 1982 американската авторка Клеър Стърлинг публикува статия в "Рийдърс Дайджест", в която обвинява българските тайни служби като поръчители на атентата. На прицел са Сергей Антонов, ръководител на бюрото на Българска гражданска авиация в Рим - считан за координатор на покушението, Желю Василев и Тодор Айвазов, служители на посолството ни в Италия.
През 1985 г. лидерът на "Сивите вълци" заявява пред медиите, че му са били предложени 3 милиона германски марки от немското разузнаване, за да обвини българското и руското разузнаване. След продължително следствие и съдебен процес италианските съдии не намират за виновни в никаква степен обвинените българи и дълго държаният в затвора Антонов е освободен.
Никаква информация за българска следа в атентата нямат и от грузинска страна. На телефона на фирмата оператор на ферибота в Поти бяха крайно учудени от описания маршрут на камиона бомба. Лицето за контакти първоначално дори не разбра за какво го питаме:
"От вас чувам за такова нещо. Ние нямаме фериботи до Краснодарския край (руското черноморско крайбрежие)" - бяха думите на шокирания събеседник. След уточнение, че според руската версия след пристигането си в Грузия камионът с експлозиви е направил сложен тигел до Армения, после обратно в Грузия и след това през няколко субекта на Руската федерация, операторът на ферибота обяви, че в писанията няма нищо вярно поне в частта си за транспортирането на експлозива през Черно море.