Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/12518694 www.bgdnes.bg

Незряща баба издава книги

92-годишната Атанаска пише 300 страници за десетилетие 

Възрастната жена помага на студенти да завършат с отличие 

Незрящаба баба родолюбка от великотърновското село Петко Каравелово написа и издава книги.

Атанаска Найденова е на 92 години и не може да вижда, но въпреки това показа, че няма невъзможни неща. Само преди седмица възрастната жена успя да издаде третата си книга - "Глътка кладенчова вода", с която да запази поминъка на селото.

"Майка ми беше секретар в читалищната библиотека в продължение на 30 години и през ръцете й минаваха хиляди четива. През тези години имаше голяма култура сред жителите на Петко Каравелово и това за нея беше истинско вдъхновение", разказва пред "България Днес" синът на Атанаска Тодор Найденов. По негови думи като действащ библиотекар майка му обикаляла с диктофон в ръка, за да събира историите на фамилиите в селото. След като се пенсионирала, започнала да пише по-активно и да събира записките си в различни сборници.

Реклама

Третата си и последна книга Атанаска пише в продължение на 10 години. Творението й е близо 300 страници. В първата част се разказва за всичко от бита - от жътвата до ролята на читалището в културния живот на селото. Обяснено е какво е вършитба, сеитба, коситба, трапезата в дома, къпането, как се прави кирпич, както и какви са неволите от неграмотността. Втората част е наречена "Имало едно време". В нея са легендите, приказките и разказите.

"За съжаление от 2 години майка ми не вижда. Получи глаукома, а заради старостта е невъзможно да се оправи. Затова във всекидневието й за нея се грижи асистент. Често се случва жената да записва различни стихотворения, които майка ми си съчинява. Изглежда, че това е нейната тайна, за да се чувства добре и да поддържа духа си млад", споделя Тодор. Той разкрива, че преди години при майка му ходили трима студенти, на които помогнала да вземат изпитите си с отличие. Атанаска вярва, че книгите й може да са полезни и се надява да стигнат до хората, както и един ден да намерят място в библиотеките и в родните музеи.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама