Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/12423425 www.bgdnes.bg

Погребват Горби до Раиса

След бъбречно заболяване на 91 години

Бащата на перестройката ще бъде положен в най-тузарското гробище в центъра на Москва

Тялото на Горбачов до Раиса ще положат погребалните служби след неочакваната му смърт.

Първият и последен президент на СССР почина на 30 август след обвито в неяснота боледуване, обявено като бъбречна недостатъчност. По съобщение на Централната клинична болница в Москва то е било тежко и продължително. Съгласно официални и полуофициални данни Михаил Горбачов е хоспитализиран от юни тази година, като му е правена хемодиализа. Съгласно собствената воля на бащата на перестройката тялото му ще бъде погребано до това на покойната му съпруга Раиса. Двамата са известни с това, че са прикачени до нейната смърт през 1999 г. Оттогава тя почива на Новодевичието гробище - най-тузарското в Москва и вечен дом на най-изтъкнати общественици, композитори, писатели, комунисти реформатори като Никита Хрушчов и Борис Елцин и други. Големият въпрос е дали ще има църковно погребение - Михаил Горбачов приживе се самоопределя като атеист. Поради това е по-вероятно опелото да бъде гражданско, а тялото да бъде изложено за поклонение на Манежния площад в Москва. До вчера от Кремъл увъртаха дали ще има официална държавна церемония за погребението на Горбачов и дали на нея ще присъства самият Путин. Говорителят Песков съобщи, че за това решение трябва да вземат първо опечалените роднини на починалия. Остава неяснотата дали на прощаването с бащата на перестройката ще дойдат и останалите руски властимащи и политици от чужбина.

Реклама

При новините за кончината му руският президент Владимир Путин поднася сухи съболезнования на семейството, без да се спира върху политическата дейност на Горбачов. Президентът неведнъж е казвал, че разпадът на СССР е най-голямата геополитическа катастрофа на XX век. Дмитрий Медведев пък направо го обвинява, че е виновен за случващото се в Украйна в момента.

Михаил Горбачов идва на власт в СССР през 1985 г., в момент, когато страната е затънала в застой и регрес. Година по-късно прилага политиката на перестройка, изразяваща се в "гласност" (частично разширяване на свободата на словото), "ускорение" (разрешаване на частна инициатива в някои сектори от икономиката) и "демократизация" (имитация на конкурентни избори).

Цел на тези промени е да възвърнат жизнеспособността на мъртвородения Съветски съюз. Резултатът е обратен - икономиката затъва още повече, а смекчаването на цензурата води до широко недоволство.

Сила набират и националните движения на различните народи в СССР. Към 1991 г. стартира разпадът на държавата. Най-противоречивият момент по време на президентството му е пучът от 19-21 август 1991 г. (ГКЧП). Според някои предположения Горбачов е дал съгласие да бъде свален чрез "преврат", за да се запази СССР. Инициативата е неуспешна и няколко месеца по-късно съюзът престава да съществува.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама