Мария Кисьова, председател на читалище "Пробуда 1903" – с. Стойките: Създаваме първия музей на гайдата

Ще бъде интерактивен, с пълно сетивно изживяване
КОЯ Е ТЯ
Мария Кисьова е председател на Народно читалище "Пробуда 1903" в родопското село Стойките. Снаха е на основателя на легендарния състав "100 каба гайди" Апостол Кисьов. Завършва Музикалната академия в Пловдив през 1978 година. Една от създателките на ансамбъл "Тракия" и първи участнички в него. Пет години е преподавател в Националното училище за фолклорни изкуства в Широка лъка по народно пеене и камерна музика, диригент е на представителния хор. От 1983 г. е назначена за директор и главен художествен ръководител на Детско-юношеския фолклорен ансамбъл "Орфей" в Смолян до неговото разпускане в първите години на новия век.
- Г-жо Кисьова, как възникна идеята за музей на гайдата в с. Стойките?
- Село Стойките е център на гайдарска традиция и рождено място на множество гайдари, чието майсторство се проявява през годините. От Стойките е и фолклористът Апостол Кисьов, който през 1961 г. създава, ръководи и дирижира легендарния оркестър "100 каба гайди". От стойченски свирци е ядрото на състава - над 35 души участват в него.
През къща е имало не само по един гайдар, но и по двама дори. Ето защо считам, че мястото на музей, който е под мотото "Гайдата - древна и вечна", е в село Стойките. По инициатива на организационния комитет започна събирането на експонати за бъдещия музей на гайдата. През 2018 г. инициирахме създаването и утвърждаването на националния събор на гайдата "Апостол Кисьов". За нас е логично този музей да бъде в нашето село. С голям ентусиазъм подходихме към създаване първо на проекта "Гайдата - древна и вечна". В него екипът, който работи, е от фолклористи, музиканти, експерти и хора на изкуството, които имат познания в тази област. Този музей вече има регистрация в Министерството на културата.
- С какво ще се отличава той?
- Ще бъде различен от класическия музей. Ще се отличава по нестандартните художествени инсталации и компоненти. Идеята е музеят да бъде интерактивен, за да осъществява емоционална връзка между звуко-визуалното представяне и емоцията сред посетителите. Разликата между интерактивния и традиционния е в усвояването на информация. Такава, която да доведе до пълно сетивно изживяване.
- С какви експонати разполагате?
- Повече от година вече събираме такива. От седемте фолклорни области на България издирвам гайдари, които да представят това изкуство от всички краища на страната. Да се покажат истинските майстори, които създават гайди и музикално творчество.
Над 100 дарители и участници от цяла България до този момент ще бъдат представени. Няма да спрем дотук и непрекъснато ще обогатяваме фонда. Имаме много идеи, които считаме, че ще бъдат полезни и атрактивни. Това ще става постепенно, защото да създадеш един подобен музей не е лесна задача. Издирваме и изкуството и гайдите на такива творци, които не са вече между живите - музика, видеа, песни. Бай Дафо Трендафилов, Анастас Иванов, Константин Варимезов, бай Хальо. Ще има представяни филми, звукови експерименти и много други изненада. Имаме гайдар, роден 1896 година, който ще бъде представен - Иван Кунчев, с псевдоним Малото. От сливенския район е.
- Държавата помага ли в делото?
- С наши сили и с помощта на частни дарители от България и чужбина най-вече осъществяваме своя замисъл. Дарителите ще бъдат оповестени по начин, по който те са пожелали. В крайна сметка това е наша идея и реализация. Министерството на културата регистрира музея, а нашият Регионален исторически музей "Стою Шишков" в Смолян също ни подпомага безвъзмездно с методическа помощ.
- Разкажете ни за връзката ви с Апостол Кисьов.
- Съпруга съм на неговия малък син Лазарин Кисьов. Той също участва в екипа по създаване на музея. Повече от 18 години е бил художествен ръководител на ансамбъл "Родопа". По време на второто издание на събора в село Стойките през 2019 г. се издаде двутомникът на читалище "Пробуда 1903", подкрепен от Министерството на културата и община Смолян, за жизнения и творчески път на Апостол Кисьов и дейността на "100 каба гайди", в който материалите са събирани от Апостол Кисьов - най-вече биографии и снимки на гайдарите. Имахме оркестър от 100 гайдарчета. Ние продължихме делото на Апостол Кисьов по този начин. Този детско-юношески ансамбъл, за голямо съжаление, беше закрит през 2006 г. по решение на Общинския съвет на Смолян. Той съхраняваше и разпространяваше богатия фолклор. Той продължи дейността си в оркестър "101 каба гайди" към Народно читалище "Христо Ботев" в Смолян.
- С какво друго се занимавате?
- От 2004 г. станах председател на читалището в Стойките и първата ми задача бе да възстановя ансамбъла за автентичен фолклор в Стойките, създаден през 1948 г. от Апостол Кисьов. По неговите думи съставът е послужил като идея за създаване на ансамбъл "Филип Кутев" през 1951 г. В същата година ансамбълът в Стойките, който е наброявал над 100 инструменталисти, е участвал в национален преглед в Пловдив. В журито е бил Филип Кутев и Асен Диамандиев. Там са почерпили идеята за създаването на ансамбъл "Филип Кутев" и първия тракийски ансамбъл в Пловдив, който не съществува от години.
Сега - от 6- до 90-годишни са участниците във възстановения ансамбъл "Борика" в Стойките. Между 35 и 40 човека варират участниците в него.