Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/11601594 www.bgdnes.bg

Георги, баща на победителя от "България търси талант": Стефчо вече мен учи да свиря

Получи първата си гайда на 2 години, засвири на 3 

КОЙ Е ТОЙ

Георги Иванов е баща на 6-годишния Стефан, който стана големият победител в шоуто "България търси талант" по bTV тази неделя. Момченцето грабна сърцата и на журито, и на публиката с уникалното си изпълнение на гайда. 38-годишният Георги от София е строителен инженер по професия. Любител е на фолклора от години и го е превърнал в свое хоби. В началото се е занимавал с народни танци, но след това открива магията на гайдата, която успява да предаде и на сина си.

Доли ЛУКАНОВА

- Г-н Иванов, синът ви Стефан спечели сърцата на цяла България и стана големият победител в шоуто "България търси талант" по bTV. Как се чувствате след неговата победа?

Реклама

- Чувстваме се горди родители и сме истински щастливи. Радваме се, че стигнахме до успеха, който за нас не беше на всяка цена. Вярвахме в детето и бяхме сигурни, че ще постигне голям резултат. Наистина е талантливо дете и хората го харесват. Всички участници бяха добри, но аз лично мога да кажа, че талантливите деца бяха няколко. Хората оцениха българското. Оцениха, че е толкова малък и лъчезарен, заразява. Където и да отидем, той радва хората.

- А Стефан как го прие, очакваше ли го?

- За него кулминацията беше тържествената част на финала. Той е дете. Въобще не осъзнава до каква висина е стигнал. Някак си цялото участие му мина малко несъзнателно. Това да го харесват, да му се радват и журито, и публиката - за него това е наградата.

- Какво му казахте преди финала?

- Казах му, че дори и да не спечели, за мен той е победител и когото и да обявят за такъв, да отиде и да го поздрави. Това беше цялото нещо, което му говорех на финала, за да не очаква, че ще спечели, пък да се разочарова накрая. Той до последно не знаеше какво става. Изживя го и сега е щастлив, че всички му се обаждат и го поздравяват.

- Как решихте да го запишете в шоуто?

- Този талант трябваше да се види. Навсякъде, където отидем, той е радост за хората. Аз щях да го запиша даже и на 4 години, но изпуснахме сроковете. Може да е малък, но има много качества. Надминахме дори очакванията на учителя ни - Костадин Атанасов. Когато видя последния етап от шоуто, много вложи и той. Намери танцьорите и всичко за финала. Цялото това нещо, което видяхте накрая, се случи буквално за една седмица. Всички откликнаха много бързо. Не бяхме много подготвени, тъй като моята първоначална идея не беше да спечелим. Исках Стефчо да се види по телевизията, да свикне с камери, да види публиката и журито.

- Той участвал ли е на други конкурси?

- Да участвал е на два гайдарски конкурса, но не е имало награда. Тук вече постигна голям успех.

Реклама

- Знаете ли вече за какво ще оползотворите наградата от 50 хил. лв.?

- Той ще си я оползотвори, но може би когато порасне. Ние с майка му му събираме пари и сега тези ще отидат към тях. В един момент той ще си прецени за какво ще използва сумата. Най-вероятно ще я вложим в обучението му, но всичко, което ще направим, ще е под негово ръководство.

- Кои бяха най-трудните моменти през последната близо година?

- Последните моменти - лайфовете са най-трудни, защото много репетиции са генерални, имаше много чакане. За него като малко дете това беше най-изморителното. От продукцията ме успокоиха, че този адреналин по време на участие няма да го накара да заспи. И действително беше така. На връщане се отпускаше в колата и заспиваше, разбира се. Преди това обаче кипеше от енергия.

- Кой подготви репертоара за шоуто?

- Всички хубави мелодии, които чухте, ни ги е показал учителят ни, но не специално за предаването. От една мелодия сме изрязали някаква част и сме я сложили към друга. Аз и Костадин Ангелов го насочвахме. Стефчо е половин шоп, половин родопчанин. Аз съм от София, жена ми е от Смолян. На първото излизане се представи с шопска носия, шопска гайда, шопски песни. На полуфинала излезе с родопско, а на финала смесихме - започна с родопско и завърши с шопско. И това със смяната на гайдуниците - това се прави по концерти от майсторите. Гайдата е много ограничена, тя е с девет тона и за да минеш в друг строй, трябва да смениш гайдуницата. Малкият с лекота го направи.

- Колко време му отне да се усъвършенства толкова?

- Това е от всекидневно надграждане. По един час на ден свири, когато има желание. В началото го карах аз, но сега съм го оставил той, когато реши, за да не го затормозявам. Ако му дойде много, ще има обратния ефект. Много е важно желанието и постоянството.

- Кога и как се зароди страстта на Стефан по гайдата?

- От мен и от жена ми. Ние свирехме любителски и той покрай нас се запали. В началото само уж надуваше и нищо не можеше да изсвири. Някак си от майка си повече хващаше. Например връщам се от работа и те са научили някоя песен. Аз го научих на някои основни работи. Когато видях, че има интерес, го взех с мен при учителя, за да види дали правилно заучава нещата.

- От колко годишен държи гайда в ръцете си?

- Първата гайда му я подарихме, когато беше на две години. Тогава не можеше да свири и само я надуваше, събираше я, играеше си с нея, надуваше я като свирка. От три годинки вече изведнъж започна. Научи една песен, после втора и така.

- При първото му излизане на сцената на "България търси талант" преподаде урок на проф. Кантарджиев. Вас учи ли ви на някои неща?

- Да! Учителят му показва и той веднага го научава. Докато на мен ми трябва време и той ми помага. Минахме вече в обратния ред.

- Какъв иска да стане Стефчо, когато порасне?

- Когато имаше проблем със зъбите, го заведохме на зъболекар. Показахме му как работи жената и малко го насочихме към тази професия. Но той иска да стане и учител, иска и с влакове да се занимава. Времето ще покаже.

Реклама