Училища и болници намаляват порциите

Масовото поскъпване нанесе тежък удар
Как да храним дете с 2,20 лева на ден, питат в Силистра
Елена ДРЕМОВА
Доли ЛУКАНОВА
Драстичното поскъпване на основни хранителни продукти нанася тежък удар по болници, училища и детски градини, показа проверка на "България Днес".
Влошаване на качеството на храната и по-малък грамаж на порциите вече е факт в болницата в Търговище. Това признаха пред вестника от лечебното заведение в областния град.
"Изпитваме голямо затруднение, защото освен COVID отделението изхранваме на пълен пакет детското, родилното и психиатричното отделение. Няма как да оставим хората без храна, затова промените в качеството и грамажа са неотложни", споделиха от болницата.
По данни на Държавната комисия по стокови борси и тържища хранителните стоки у нас са поскъпнали с 30% в сравнение с март миналата година. Само за последната седмица цената на олиото се е повишила с рекордните 90 стотинки, а цената на брашното се вдигнала с 6,2% на сто за няколко дни.
"Друг проблем, който имаме, е трудното набавяне на важни медикаменти и консумативи заради високите цени на горивата. Отделно получихме сметка за ток за февруари, която е рекордно висока, а държавата ни компенсира много малка част", добавиха от търговищката болница.
В детските градини положението не е по-цветущо. Високите цени изправят пред тежка криза заведенията за малчуганите. Всеки ден на тях трябва да бъде подсигурена закуска, плод, обяд и следобедна закуска, а сметката за това не трябва да надвишава скромните 2,20 лв.
"Трудно се справяме, отразява се много зле. Хранителните продукти вървят нагоре. Олио, краставици, всичко. А ние работим по стандарти, няма как да променим храната на децата. Не знам как ще се справяме. Всички са разтревожени", коментира пред вестника Виолета Василева, директор на детска градина "Добруджа" в Силистра.
Положението става още по-притеснително след новите промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, според които детските заведения стават безплатни от 1 април т. г. Така приходите, които досега са идвали от родителите, ще изчезнат.
Отново в крайдунавския град основно училище "Отец Паисий" е пред колапс. Високите цени на отоплението и хранителните продукти не спират да извиват ръцете на директорката му Галя Илиева. Непосилните за школото сметки я принуждават да освободи по-голямата част от персонала в администрацията, като в момента броят им е сведен до трима души. В училището няма дори зам.-директор.
"Един човек върши по 2-3 дейности. Не можем да оставим децата гладни, нито пък на студено. Какво да направя вече?! Никой не ни помага", тревожи се Илиева.
Учениците се изхранват с външен кетъринг. Заради драстичното поскъпване на основни продукти фирмата е поискала 20% увеличение.
"Единственото спасение е, че доставчиците проявяват разбиране и родителите доплащат по-голяма част от храната, но това е много временно решение", казва директорката.