О.з. полк. Недьо Радев: Спешно да се възстанови "Гражданска защита"

Само линия 1 на метрото е годна да пази от радиация
КОЙ Е ТОЙ
О.з. полковник Недьо Радев е бивш заместник-началник на "Гражданска защита" в Министерството на отбраната от 1992 г. до пенсионирането си през 2000 година, като е и секретар на Постоянната правителствена комисия при бедствия и аварии към Министерския съвет. Завършва Военната академия "Г.С. Раковски" и специализира стратегически курс по гражданска отбрана в Русия, обучава се в курсове за квалификация в САЩ и Швеция. Недев публикува отворено писмо до председателя на парламента, президента, премиера и министъра на вътрешните работи, в което апелира за неотложно обсъждане и информиране на гражданите за състоянието на скривалища и укрития, на средствата за индивидуална защита, на ситуацията в момента относно обучеността на населението да реагира в критични ситуации.
- Има ли промяна след повдигане на темата за занемарените укрития?
- Мисля, че имаше известен ефект. Започнаха да се картотекират скривалищата. Досега, предполагам, това не е направено въпреки изявленията на някои специалисти, че ежегодно те се проверяват. Как това се случва, след като в Габрово, където аз живея, са само пет укрития, както пишеше в местен вестник - едно скривалище и четири противорадиационни укрития. А те са много повече. Има 4 или 5 галерийни скривалища, които са ограбени и не могат да изпълняват предназначението си. И това е само за района на Габрово.
Шефът на пожарната казва, че всяко мазе ставало за бомбоубежище и във всички блокове, строени до 1992 г., има противорадиационни укрития. Друг е въпросът дали те са картотекирани, поддържат ли се както трябва и дали изобщо се контролира тази дейност. Мисля, че на този етап няма такова нещо.
- Ами метрото?
- Само първият лъч на метрото е пригоден като скривалище със съответните херметизирани врати и т.н. Другите лъчове и станции могат да послужат като бомбоубежище, но не и за предпазване от радиоактивни и бойни отровни вещества. Цяла дирекция се занимаваше с този процес - всички станции да бъдат така изградени, че да бъдат по подобие на тези в Русия или бившия СССР. Включително и в Киев. Лични познанства имах с тогавашните специалисти, които идваха да консултират нашите проектанти. Затова казвам, че за бомбоубежища могат да се използват всички станции на софийското метро. Но не всички са пригодени за защита от радиоактивни и бойни отровни вещества.
- Запознахте ли се със списъка с укритията у нас, които могат да бъдат набързо пригодени при евентуална заплаха? Казват, че не е особено пълен...
- Не само в София, но и в цялата страна е така. Някъде се оправдават, че като са санирали сградите, са махнали капаците и металните врати. Не е вярно това! До мен в Габрово има едно училище, което е санирано, но металните капаци, правени като противорадиационно укритие, са се запазили. Така че, да, този списък не е пълен. Мисля, че са много повече противорадиационните укрития, на които може да се разчита. Но трябва да се допълни списъкът. Моят въпрос е защо досега не е направен този списък.
- Как си обяснявате наличието на десетки напълно занемарени бункери със зарити входове, превърнати в бунища?
- Не само укритията и скривалищата са изоставени. Нека говорим за продадени предприятия с прилежащи такива. Аз знам поне за три завода само в Габрово, които отдавна не работят, а съдбата на скривалищата под тях вероятно е същата - обрушени и неизползваеми. Това са предприятията "Капитан Дядо Никола", "Васил Коларов" и "Сърп и чук". Под последния има галерийно скривалище, но то не е посочено в списъка. Защо? От незнание ли, или защото не е пригодно? Ако не е пригодно вече - защо се е стигнало дотук? Толкова години, след като "Гражданска защита" премина към пожарната, не е извършван контрол. Ако е извършван ежегоден контрол, както казват от пожарната, тогава то трябва да бъде в ред. А не е.
- Знаят ли хората къде да отидат и какво да правят, ако и ние осъмнем с бомби?
- Малко се съмнявам в тази приказка, че като натиснеш един бутон на телефона, ще ти покажат в кое скривалище да отидеш според района, където живееш. Давам пример за Габровска област. Как в пет пригодни скривалища ще укрият над 100 000 души?
- Какъв е съветът ви към Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"?
- Да бъдат по-точни и да правят реални списъци. Особено по жилищни квартали с такива укрития. Където са махнати капаци, шахти и врати, да се създаде една комисия, а тя да даде предписания за домоуправителите да ги възстановят. Явно е, че нови няма да бъдат построени. Но поне старите да бъдат възстановени.
- Това как би могло да се случи?
- Скривалищата имат три режима на работа - чиста вентилация на идващия отвън въздух, филтърна вентилация и пълна изолация, при която се произвежда въздух вътре в укритията от кислородни бутилки и вътре той се обменя.
Относно пречистващите филтри трябва да се знае, че те масово са ръждясали и трябва да се подменят. Те се внасят от Русия, което задълбочава проблема.
- Не звучи ли парадоксално под заплахата от евентуална руска агресия да внасяме пречистващи филтри за скривалищата у нас тъкмо от Русия?
- Какво да направим? По-рано така е било. Има специалисти, които да мислят по въпроса откъде другаде могат да се вземат такива филтри.
Индивидуалните средства за защита също не се поддържат и подменят. Може ли гумени ботуши, противогази да издържат 30 години? Болезнено ми е, че тази система бе разрушена. Не са подменени и не се поддържат разчетите откъде и как точно ще се получат индивидуалните средства за защита. Не може така с лека ръка да се унищожава една система.
- Има ли решение?
- Да се възстанови "Гражданска защита" спешно. Спасителната дейност нека да остане в пожарната, но ръководството, контролът и останалите функции да бъдат в една нова възродена система, която да бъде на пряко подчинение на премиера.