Пожарникарите са ангели в униформа

Героизмът на огнеборците спасява хора
След Освобождението се сформират първите команди у нас
Пожарното дело в България има богата история и достижения, сравними в много отношения с развитите европейски страни. Редица поколения са дали своя принос за просперитета на пожарната сигурност като гаранция за ефективна борба с огнената стихия.
През последните седмици станахме свидетели на няколко ситуации, в които българските огнеборци се намесиха бързо и спасиха човешки животи.
При пожара в дома за възрастни хора във варненското село Рояк загинаха 9 души, но други бяха спасени, след като огнеборците пристигат на място за 10 минути. При огнената стихия в жилищен блок в Благоевград миналата седмица починаха трима души, но мъжете в униформа извадиха от пламъците 27 души, след които и бебета близначета на 38 дни.
"Благодаря ви за храбростта. Тези хора минаха през огъня и рискуваха живота си. Няма думи, с които да изкажа благодарността си. Те са ангели в униформа", казва една от спасените жени. "За нас това е голямо признание. Починалите и за нас са голяма трагедия. Не ни е приятно, когато се случва това", каза един от пожарникарите - Давид Гълъбов.
Тази седмица девет служители на пожарната в Стара Загора бяха удостоени с наградата за добротворство "Добрият самарянин".
Отличието се връчва за добри дела и жестове на подкрепа на човек или група от хора, изпаднали в тежка житейска ситуация, които заслужават обществено признание и благодарност. Пожарникарите бяха удостоени за проявената смелост при изпълнение на служебните им задължения при потушаването на пожар в апартамент на 16-ия етаж в жилищна сграда в Стара Загора, в квартал "Самара", на 15 юли тази година.
Огнеборците си спомнят, че сигналът за инцидента е получен надвечер. За местопроизшествието веднага са тръгнали екипи на пожарната. По пътя са събирали информация, защото първата им задача винаги е да помогнат на хората. Височината на сградата е създала допълнителна сложност. Наложило се е бързо спиране на тока и евакуация на живеещите в блока. За щастие, нямало пострадали хора. "Работи се екипно и сме благодарни на живущите в блока за помощта, която ни оказаха, като помагаха за разпъването на шланговете и носеха вода", казват още пожарникарите.
Имената на Атанас Бараков, Тодор Митев, Горан Гънчев, Димитър Димитров, Максим Вълков, Деян Деков, Митко Дончев, Валентин Събев и инспектор Иван Иванов от Оперативен център към РДПБЗН - Стара Загора, ще бъдат записани в книгата на доброто до имената на досегашните носители на престижното отличие.
Вчера като част от нормален работен ден пожарникари са обезопасили срутен покрив и част от фасадна стена на изоставена къща в Шумен. На още два сигнала за произшествия са реагирали дежурните екипи през изминалото денонощие.
Имало е получено съобщение за пожар в стая на къща в село Никола Козлево. Незабавно е изпратен екип. На място огнеборците заварили да гори покривът на цялата къща. Помощ в гасенето са оказали и трима доброволци от формированието на община Никола Козлево. Пламъците са погасени с помощта на 30 тона вода. Унищожено е домашно имущество и техника на домакинството. Спасена е лятна кухня. По-късно е получен и сигнал за пожар в комин в Шумен. Пристигналият на място противопожарен екип погасил пламъците. Материални загуби не са допуснати.
Жертвоготовността на родните пожарникари не от вчера, а от десетилетия. След Освобождението на България през 1878 г., при изграждането на обществените институции и новата администрация, организирането на противопожарната охрана на селищата се възлага на общините. Завареният начин за водене на борба с пожарите е неефикасен и това налага да се вземат сериозни мерки за усъвършенстване на тази дейност.
Една от първите същински пожарни команди е създадена през 1878 г. в София. По искане на софийския полицеймайстер, руския капитан от гвардията Скугуревски, Общинският съвет на заседанието си на 25 юни 1878 г. се занимава с въпроса за набавяне на нужните противопожарни инструменти и снаряжения. През 1879 г. са организирани пожарни команди в Асеновград, Бургас, Габрово и Лом. През 1882 г. се сформира в Стара Загора, а година по-късно и в Плевен, Шумен и Видин. През 1884 г. са доставени първите пожарни помпи, возими с коне, за Софийската пожарна команда, с което се отбелязва нов етап в развитието на пожарното дело.