400 умрели в два старчески дома

Само за година и половина
Собственици на хосписи притежават и погребални агенции
Какво се случва в старческите домове в страната? В дом за възрастни хора във Варна за година и половина са умрели 368 души! В друг дом в морската ни столица високата смъртност също не им е чужда. Интересното е, че в тези два случая собствениците освен домовете за възрастни хора притежават и частни погребални агенции. Когато някой старец или старица почине, на една визитка разстояние се оказва и почти уредено погребение.
През последните дни въпросът за два частни дома за възрастни хора във Варна, и по-точно притеснително високата смъртност и неглижирането на настанените възрастни хора, накара Апелативната прокуратура в морската ни столица да се самосезира след репортаж на Нова тв. Прокуратурата разпореди проверки в домовете, попаднали в полезрението й.
Всичко това се случи, след като десетки зрители сигнализираха на Нова тв за съмнителни грижи към техните роднини в хоспис във Варна. След кратък престой в социалното заведение хората или влошават здравословното си състояние, или губят живота си.
"Говори се за частна линейка, за частна погребална агенция, за COVID отделение в старчески дом. Това е абсолютно недопустимо. Питам къде са здравните органи? В един дом във Варна за период от година и половина са починали 368 души, което е ужасяващо. За целия си опит от 40 години за пръв път видях такъв ужас", казва Николина Иванова от Агенцията за качество на социалните услуги пред Нова тв. Притеснителният факт е, че по нейните думи в домовете, чиито собственици имат и погребална агенция, смъртността е значително по-висока.
В друг варненски хоспис доста често постъпват хора в добро здравословно състояние, а след няколко дни близките им научават че са починали. "На 13 октомври майка ми бе настанена тук с деменция. От управата на хосписа ни казаха, че всичко ще бъде наред. След около час позвъних на майка ми и тя ми разказа, че в дома не се случват нещата, които си мислим", разказва дъщерята на починалата жена. Тя добавя: "Майка ми бе в добро състояние и се обслужваше сама, когато постъпи в хосписа. В повечето случаи, когато се опитвахме да се свържем с нея, нямаше отговор", добавя дъщерята. Майка й е починала след 8-дневен престои в хосписа. Сигналите за подобни случая растат със секунди.
Апелативната прокуратура във Варна постанови да бъдат направени проверки с цел да се установи спазена ли е нормативната уредба относно лицензирането и дейността на социалните домове за възрастни хора, налице ли са данни за упражнявано насилие и нехуманно отношение към лица, настанени в тези домове, и спазени ли са нормативните изисквания по отношение качеството на предоставяните социални услуги. Друга част от предстоящата проверка е да установи дали е налице причинно-следствена връзка по отношение действията и бездействията на длъжностни лица в тези домове със смъртта на лица, ползващи социалната услуга. Обхватът на проверката по реда на надзора за законност включва териториалната компетентност на Районна прокуратура - Варна, съобщават от държавното обвинение. Агенцията за качеството на социалните услуги ще работи тясно свързано с прокуратурата.
Само преди малко повече от месец друг дом за възрастни накара хората да си зададат въпроса какво се случва там и защо това се позволява. Хосписът в Драгалевци, или както е наричан напоследък Дом на ужасите, излезе от спокойното си съществуване след многобройни сигнали за насилие и прояви на жестокост към пациентите. В един от случаите там близки отиват да приберат настанения си роднина и не могат да повярват на очите си. Възрастният човек е със синина и кръвоизлив на окото, огромна рана на ръката и други охлузвания по тялото. Обяснението, дадено от ръководството на хосписа, е, че едната рана е от падане по стълбите, а другата - от търкане с кисе, докато са го къпали. Медицинското свидетелство не показва това. Там съвсем ясно пише, че синините са вследствие от удари с твърди тъпи предмети. Тогава полицията се намесва и извежда пенсионерите. От дома отричат и показват кадри от охранителни камери. Интересното е, че в един от тях се вижда как дядо пада по стълбите, но стойката на тялото му рязко се променя, а когато се загледа, човек вижда, че липсват няколко секунди от записа. Дъщеря на други пострадали разказва за две жени, които видели как бият възрастен мъж в двора на дома и сигнализирали прокуратурата. Впоследствие по техните думи върху оградата на дома е поставена плътна мрежа, която спира видимостта.
На фирмата управляваща дома за стари хора в Драгалевци, няма да бъде издаден лиценз за предоставяне на социални услуги. Крайният срок, в който трябва да спрат работа, е 1 януари 2022 г. Това съобщават от Агенцията за качеството на социалните услуги след проверка, извършена на 8 октомври.
Европейският комитет против изтезания
Домът за пълнолетни с умствена изостаналост "Куделин" се намира в най-крайния северозападен ъгъл на България. Там пребивават 97 мъже, повечето от тях дори не помнят откъде са и имат ли близки. Социалното заведение е едно от тези, за които от Комитета против изтезанията и нечовешкото и унизително отношение към Съвета на Европа през 2018 г. обявиха, че отношението към потребителите е нечовешко и унизително.
"Причината, поради която дойдохме, беше, че през 2017 г., а и преди това, когато Комитетът е посещавал България, сме откривали много, много смущаващи неща. И сега във всички домове се натъкнахме на малтретиране, лоши материални условия.
Видяхме и незаконно ограничаване на хората в такива домове. В България е незаконно завързването им, но въпреки това се практикува и с вериги", коментира председателят на Комитета за предотвратяване на изтезанията към Съвета на Европа Микола Гнатовский.