Майстори от Родопите отиват в Антарктида

Забиват местното знаме на замръзналия континент
Млади момчета от село Чепинци ще строят новата ни лаборатория
Четирима майстори от смолянското село Чепинци заминават за Антарктида. Българската експедиция тръгва днес към полярния континент, като плановете са да бъдат положени основите на новата българска научна лаборатория там.
"Момчетата са млади - на около 26-27 години, грамотни са и са строители. За хора като тях казваме, че са работяги. Цялото село се гордее с тях, защото такова нещо се случва веднъж в живота. Много се радваме, пожелаваме им успех и се надяваме да се върнат живи и здрави", заяви пред "България Днес" кметът на Чепинци Мустафа Брахимбашев.
Имената на майсторите са Асан Брахимбашев, Асан Топалски, Юлиян Башев и Мирослав Хутев.
Те много се вълнуват от пътуването, защото отиват на непознато място и са любопитни какво ще видят на място в Антарктида, казва кметът на Чепинци. Младите майстори вече са получили специалните си екипировки за зимното приключение, като дрехите са изработени в цех в смолянското село.
"Четиримата участници от Чепинци ще оставят на Антарктида флага на родопското ни село", каза още Брахимбашев.
Изграждане основите на научната лаборатория в българската изследователска база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън и работа върху седем научни проекта са основните задачи пред участниците в 30-ата българска антарктическа експедиция. Първата група от 15 души тръгва днес. Втората част от експедицията от 11 учени трябва да замине в средата на януари 2022 г.
Ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев изрази надежда, че към българската база през следващата година ще се отправи новият български наученоизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий".
"Със заминаването на момчетата доказваме, че сме будно село, а гимназията ни създава качествени хора, които успяват да се реализират. Затова и сме много горди", добавя Брахимбашев.
Изследват съня
От проектите, върху които ще работят учените, два са в областта на медицината. Единият от тях ще изследва съня.
В проучването ще бъдат включени освен българските полярници и техни испански колеги от съседната база "Хуан Карлос". Учените ще работят и по проекти в геофизиката за изследване движението на земната кора, по геоложко проучване на полезните изкопаеми, както и по три биоложки изследвания на уникалното биоразнобразие на Антарктида.